Podlasie to niezwykła wielokulturowa i barwna kraina. Wyjątkowa architektura i bogata historia sprawiają, że Polacy coraz chętniej odwiedzają właśnie to województwo. Gwarantujemy, że nie można się tu nudzić. Podlasie atrakcje ma w każdym zakątku regionu.
Kraina otwartych okiennic
Kraina otwartych okiennic to niezwykłe miejsce na mapie województwa podlaskiego.Trzy niewielkie wsie tworzą magiczny region pełen kolorów. To właśnie w Socach, Puchłach i Trześciance podziwiać możemy duże nagromadzenie architektury drewnianej. Najważniejsze są tu okiennice malowane w kontrastujących ze sobą kolorach. Połączenie żywych barw z ciemnym drewnem na elewacjach, tworzy niespotykany efekt. Nie ma wątpliwości, że podlasie atrakcje ma unikatowe na skale całego kraju.
Czytaj więcej: Kraina otwartych okiennic – oryginalna wizytówka Podlasia
Kolorowe cerkwie
Gdzie szukać najpiękniejszych cerkwi? Oczywiście na Podlasiu. To właśnie tu znajdziecie ponad 70 drewnianych obiektów, które z pewnością przykują Waszą uwagę. Wyróżnia je przede wszystkim niezwykła kolorystyka i malownicze położenie. Ciężko powiedzieć, która z nich zasługuje na tytuł najpiękniejszej. Wiele osób wskazuje na cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach, w której znajduje się szczególnie czczona ikona Matki Bożej Opiekuńczej. Z miejscem tym związana jest również legenda. Według niej w tym miejscu ukazała się kiedyś Matka Boska i uzdrowiła dolegliwości człowieka, na które nie pomogły wszelkie znane lekarstwa.
Czytaj również: Cerkwie na Podlasiu – najpiękniejsze kolory prawosławia
Narwiański Park Narodowy
Ten region Polski to zielone płuca naszego kraju. Na terenie województwa podlaskiego znajdują się aż cztery parki narodowe. Nic więc dziwnego, że Podlasie atrakcje wiąże właśnie z naturą. Narwiański Park Narodowy to nasza polska Amazonia, jedna z ostatnich w Europie naturalnie zalewanych dolin rzecznych. Warunki naturalne i utrudniony dostęp dla człowieka sprawiły, że miejsce to pokochały najróżniejsze zwierzęta. Część z nich to gatunki uważane za zagrożone wyginięciem. W Narwiańskim Parku Narodowym przy odrobinie szczęścia możemy spotkać wodniczkę – niewielkiego ptaka globalnie zagrożonego wyginięciem.
Czytaj również: Narwiański Park Narodowy – mała Amazonia
Pałac Branickich w Białymstoku
Pałac Branickich w Białymstoku to jeden z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich z epoki saskiej. Nazywany jest również Wersalem Podlasia lub Polskim Wersalem. Początki pałacu sięgają XVI wieku. Wcześniej na tym terenie mieścił się gotycko-renesansowy zamek, jednak Stefan Mikołaj Branicki zlecił jego przekształcenie w barokową rezydencję. Pałac został zniszczony podczas II wojny światowej, a jego odbudowa nastąpiła w latach 1946-1960. Obecnie w Pałacu Branickich mieści się Uniwersytet Medyczny.
Może zainteresuje Cię również: Pałace Branickich w Polsce.
Podlaski Szlak Bociani
Bociany białe są uważane za jeden z symboli naszego kraju. Nie każdy wie, że aż 25 proc. przedstawicieli tego gatunku zamieszkuje właśnie w Polsce. Wiele z tych pięknych ptaków, tak jak my pokochało Podlasie. W 2012 rokiem rozpoczęto prace nad specjalnym szlakiem turystycznym, który przybliży życie gatunku, a także pokaże najpiękniejsze walory województwa.
Podlaski szlak bociani jest na prawdę wyjątkowy. Dzięki swojemu unikalnemu położeniu tworzy niezwykła trasę o ogromnym walorze przyrodniczym. Decydując się na wyprawę w te tereny możecie odwiedzić aż 4 parki narodowe i spotkać na swojej drodze nie tylko piękne bociany.
Podlasie atrakcje – Twierdza Osowiec
Twierdza Osowiec to nigdy niezdobyty bastion, który bronił się skutecznie aż sześć i pół miesiąca podczas I wojny światowej. Na początku XX wieku był zaliczany do najnowocześniejszych twierdz świata. Dlaczego nie udało się zdobyć tego miejsca? Duża w tym zasługa położenia. Bagna biebrzańskie były doskonałym dopełnieniem dobrze przemyślanego projektu rejonu umocnień.
Czytaj również: Twierdza Osowiec – bunkry malowniczo położone wśród bagien.
Szlak tatarski
Podlasie atrakcje wiąże również z kulturą tatarską. Wiele wsi w tym regionie ma właśnie takie korzenie. Skąd Tatarzy wzięli się w Polsce? Tatarów na tereny Podlasia sprowadził w XVII wieku król Jan III Sobieski. Skarbiec Rzeczypospolitej świecił w tym czasie pustkami, a żołnierze domagali się wypłaty zaległego żołdu. Jan III Sobieski postanowił oddać im w zmian ziemie w okolicach dzisiejszej Sokółki oraz Kruszynian.
Dziś oglądać możemy pozostałości po tych wydarzeniach. W Kruszynianach zobaczyć można doskonale zachowany meczet z końca XVIII wieku oraz cmentarz muzułmański z najstarszymi nagrobkami datowanymi również na koniec XVIII wieku.
Może zainteresuje Cię: Szlak tatarski – odrobina orientu na Podlasiu.
Podlasie atrakcje – Grabarka
Grabarka nazywana jest Jasną Górą prawosławia. To jedno z ważniejszych miejsc kultu dla wyznawców tej religii. Jedna z historii związanych z początkami Grabarki wiąże się z niezwykle czczoną ikoną Chrystusa Zbawiciela. Dla miejscowej ludności było to tak cenne i ważne dzieło, że starali się je chronić na wszelkie możliwe sposoby. Podczas najazdu tatarów, mnisi ukrywali się ze świętym obrazem w okolicznych lasach, aż w końcu trafili na górę Grabarkę. Miało to mieć miejsce w XIII wieku. Dziś ludzie przynoszą tu tzn. wota czyli krzyże z inskrypcjami za sprawą, których dziękują, proszą i wznoszą modlitwy.
Supraśl
Supraśl to niewielka miejscowość, która słynie z niezwykle czystego powietrza, mikroklimatu i bogatych złóż borowin. Jeśli chcecie odetchnąć pełną piersią to powinniście przyjechać właśnie tu. Od 1999 roku Supraśl posiada status uzdrowiska. Jest ono szczególnie polecane uskarżającym się problemy oddechowe, kardiologiczne oraz nadciśnienie. Leczy się tu również choroby cywilizacyjne – nerwicę, bezsenność a także lekkie depresje.
Znajdzie się tu również coś dla miłośników sztuki. W Supraślu funkcjonuje Muzeum Ikon, które jest odziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W zbiorach znajduje się ponad 1000 ikon związanych z Chrystusem, Matką Boską oraz z 12 najważniejszymi świętami cerkiewnymi.
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy to niekwestionowana wizytówka Podlasia. Walory przyrodnicze i ogromne znaczenie dla ludzkości sprawiło, że został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niekwestionowanym symbolem tego obszaru jest żubr.
Puszcza Białowieska to oczywiście nie tylko żubry. Na terenie parku rozpoznano około 12 tysięcy gatunków zwierząt (w Polsce jest ich około 35-40 tysięcy). Warto również wspomnieć, że według badań fauna Puszczy Białowieskiej jest rozpoznana w około 50 proc. Oznacza to, że na terenie parku narodowego może znajdować się znacznie więcej niesklasyfikowanych do tej pory zwierząt.
Może Cię zainteresować: Puszcza Białowieska – naturalne piękno w samym sercu Europy.