Strona głównaTop 10Polski Hogwart – te budynki są nazywane tak, jak słynna szkoła magii

Polski Hogwart – te budynki są nazywane tak, jak słynna szkoła magii

Hogwart z powieści o Harrym Potterze to monumentalny zamek stworzony na potrzeby filmów o małym czarodzieju. Gdzie znajduje się polski Hogwart? Okazuje się, że kilka budynków w Polsce, szczególnie zamków, bardzo go przypomina. Właściciele tych obiektów chętnie korzystają z takiej popularności i organizują między innymi weekendy, podczas których polskie zamki stają się szkołami magii pełnymi przebranych w filmowe stroje uczniów.

Gdzie znajduje się oryginalny Hogwart? Gmach z licznymi wieżami, dziedzińcami i mostem nad przepaścią to kreacja komputerowa. Zdjęcia do filmów realizowano z kolei między innymi w zamku w Alnwick, opactwie Gloucester oraz w Oxfordzie. Więcej dowiesz się z poniższego tekstu:

Czytaj: Miejsca z Harrego Pottera – jak zwiedzić Hogwart i ile to kosztuje?

Zamek Czocha

zamek czocha
Zamek Czocha. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

W dniach od 16 do 19 marca 2023 roku będzie można zostać studentem szkoły magii i czarodziejstwa w zamku Czocha. Mówiąc dokładniej – studentem collegu, gdyż kto powiedział, że w bycie czarodziejem mogą się bawić jedynie dzieci? Nieco starsi fani Harrego Pottera też odnajdą się w wydarzeniu. Koncentruje się ono na egzaminach studentów ostatniego roku, ale młodsi uczniowie Hogwartu też są mile widziani (mogą między innymi uczestniczyć w Ceremonii Przydziału). Cena? Oszałamiająca, bo aż 595 euro od osoby. Opłata pokrywa koszt noclegów, jedzenia, uczestnictwa w zajęciach w szkole magii przez trzy dni, a także egzaminów i balu absolwentów. Można dosłownie wsiąknąć w inny świat na jeden weekend i stać się kimś innym.

To wydarzenie odbywa się w zamku Czocha regularnie. O polskiej szkole magii w Leśnej piszą nawet światowe media przy okazji odbywających się co jakichś czas zlotów. To tak zwane LARPy (live action role-playing), których uczestnicy przypominają odgrywane przez siebie postaci zarówno kostiumami, rekwizytami, jak i grą aktorską w czasie rzeczywistym. Pełne immersji wydarzenie „College of Wizardry” mimo wysokich cen przyciąga wielu fanów. To prawdziwy polski Hogwart, a co istotne duchów w nim na pewno nie brakuje, gdyż zamek Czocha to najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce – czytaj więcej.

Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej. Fot. Shutterstock

Imponujący zamek w Mosznej otwarcie reklamuje się jako polski Hogwart i korzysta ze skojarzeń ze światem Harrego Pottera pełnymi garściami. Funkcjonuje tam Szkoła Magii i Czarodziejstwa, która zaprasza na pokazowe zajęcia eliksirów, wróżbiarstwa, opieki nad magicznymi stworzeniami, zielarstwa i innych przedmiotów. Zajęcia odbywają się w zamkowych komnatach. Nie brakuje aktorów przebranych za postaci ze świata wykreowanego przez J. K. Rowling, pokazów iluzji i przewidywań Tiary Przydziału. Dla grup zorganizowanych możliwe jest zamówienie magicznych kolonii lub zielonej szkoły o tematyce Harrego Pottera. W pakiet uczestnika wchodzą szata czarodziejska, różdżka i herb.

Dodatkowo zamek w Mosznej od lat zmienia się w polski Hogwart w jeden wakacyjny weekend. Impreza pod nazwą „Szkoła magii i czarodziejstwa” cieszy się dużą popularnością, a więc jest duża szansa, że doczekamy się jej kolejnych edycji.

Sam zamek ma w sobie coś z Hogwartu, chociażby magiczne 365 pomieszczeń i 99 wież. Zdobiony jest bogatą ornamentyką, w tym rzeźbami głów dzików. Symbolem Hogwartu jest z kolei wieprz (ang. hog), od którego wziął on swą nazwę, podobnie jak pobliska wioska Hogsmeade. Przypadek? Formalnie bajkowy gmach w Mosznej to pałac, jednak pisanie „zamek w Mosznej” jest zamierzone – częściej używa się tej teoretycznie błędnej nazwy.

Czytaj także: Zamek Moszna – miejsce jak z bajki

Szkoła muzyczna w Żaganiu

A może by tak chodzić do Hogwartu przez cały rok szkolny, a nie tylko przez weekend? W Żaganiu to możliwe. Były szpital pięknie odrestaurowano na szkołę muzyczną, a jej uczniowie chętnie podkreślają podobieństwo do szkoły czarodziejów.

Zespół szpitalny został zbudowany z fundacji księżnej Doroty Talleyrand-Perigold w XIX wieku. Remont obiektu po przejęciu go przez szkołę muzyczną w 2006 roku uwidocznił piękne detale architektoniczne. Zabytkowy wystrój został zachowany, rewitalizację przeszło także otoczenie zabudowań. Powstał także nowoczesny szklany łącznik między budynkami. Różnica w wyglądzie szkoły przed remontem i po jest kolosalna. Za wysiłek włożony w rewitalizację pod nadzorem konserwatorskim, szkoła otrzymała wyróżnienie w konkursie „Zabytek Zadbany” w 2022 roku w kategorii „adaptacja obiektów zabytkowych”.

Czytaj także: Najlepiej zadbane zabytki w Polsce – odwiedź laureatów konkursu

Zamek Ogrodzieniec

Rekonstrukcja podczas Festiwalu na zamku w Ogrodzieńcu, fot. Vira Mylyan-Monastyrska, Shutterstock

„Wzgórze magii” to wydarzenie u progu lata na zamku Ogrodzieniec, podczas którego dzieci mogą uczyć się, chociażby latać na miotle. Wokół grodu na górze Birów można zobaczyć sowiarnię i sokolarnię, a także wytworzyć własną różdżkę. Piknik w formie zabawy przeznaczony jest dla całych rodzin. Podczas imprezy można spotkać postaci ze świata Harrego Pottera, Władcy Pierścieni czy Wiedźmina. Wydarzenie było płatne symbolicznie, a w kolejne wakacje być może odbędą się następne edycje. Niezależnie od tego warto odwiedzić zamek Ogrodzieniec, gdyż jest to miejsce znane z mitów i legend. W dodatku był on planem zdjęciowym Wiedźmina produkcji Netflixa!

Czytaj: Zamek Ogrodzieniec – wakacje z duchami i zjawiska paranormalne

Zamek w Łapalicach

zamek w łapalicach
Zamek w Łapalicach. Fot. Maciej Rawluk, Shutterstock

Poszukując frazy „polski Hogwart” w internecie, zaskakująco często natrafia się na zamek w Łapalicach. Może to zadziwiać z dwóch powodów: po pierwsze jest mało znany, a po drugie to najnowszy zamek w Polsce obok tego w Stobnicy.

Ten pseudozamek jest stawiany od lat 90. mimo braku pozwolenia na tego typu budowę. W przyszłości zmiana prawa zagospodarowania przestrzennego ma pozwolić właścicielowi dokończyć inwestycję. Gdy przyjrzymy się zamkowi w Łapalicach, staje się jasne, skąd skojarzenia z Hogwartem. Trzeba przyznać, że budowla jest imponująca i stawiana z rozmachem. Na tyle, że w 2015 roku chciała ją kupić grupa fanów Harrego Pottera.

Teren budowy nie jest zabezpieczony, a amatorów eksploracji budynku nie brakuje. Warto przed tym przestrzegać, bo w ubiegłym roku dwóch 15-latków wpadło do szybu budynku i doznało poważnych obrażeń. Nie był to pierwszy taki przypadek. Ten polski Hogwart to najmniej chlubna pozycja na naszej liście.

Czytaj także: Zamek w Stobnicy – kontrowersje na temat ogromnej inwestycji

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE