Polskie cmentarze są bardzo ważnymi miejscami dla większości z nas. Szczególnie 1 listopada udajemy się na nie, żeby poświęcić się zadumie i odwiedzić groby bliskich. Niektóre cmentarze w Polsce są szczególne ze względu na swoje walory historyczne, ale przede wszystkim dlatego, że są to miejsca wiecznego odpoczynku wielu słynnych Polaków. Odwiedźmy wspólnie kilka najważniejszych polskich cmentarzy i groby Polaków, którzy na zawsze zapadli w nasze serca i pamięć.

3Cmentarze we Wrocławiu

Cmentarz, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Cmentarz Osobowicki to największa wrocławska nekropolia, zajmująca powierzchnię 52 ha. Została założona w 1867 roku. W jej obrębie zostało pochowanych wielu znanych wrocławian, m.in. Eugeniusz Get-Stankiewicz, grafik i rzeźbiarz, malarz Józef Hałas i utytułowany kolarz szosowy Stanisław Szozda.

We Wrocławiu jest jeszcze kilka innych ważnych nekropolii. Drugą największą jest cmentarz Grabiszyński, gdzie spoczywają m.in.: Jan Kaczmarek i Andrzej Waligórski, artyści znani z kabaretu Elita, a także zmarły w 2018 roku koszykarz Adam Wójcik.

Z kolei na cmentarzu Św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida pochowani są: zasłużony duchowny ks. Aleksander Zienkiewicz, artysta Wojciech Dzieduszycki, wybitni lekarze: immunolog Ludwik Hirszfeld i neurolog Otfrid Foerster, polarnik i rektor UWr Alfred Jahn, pływak Marek Petrusewicz, poeta Rafał Wojaczek czy też filantrop Barbara Piasecka Johnson.

Można też wspomnieć o cmentarzu parafii Św. Ducha przy ulicy Bardzkiej. Tam znajduje się grób Stanisława Tołpy, znanego polskiego botanika, który opracował preparat torfowy, muzyka Zbigniewa Dziewiątkowskiego i posłanki Aleksandry Natalli-Świat.