Strona głównaTop 10Polskie miasta z najstarszymi i najmłodszymi mieszkańcami (Top 10)

Polskie miasta z najstarszymi i najmłodszymi mieszkańcami (Top 10)

W których miastach średnia wieku jest najniższa, a w których najwyższa? Wygląda to bardzo ciekawie. Widać, gdzie żyje wiele osób w podeszłym wieku, a gdzie rodzi się dużo dzieci. Czy Wasze miasto jest w zestawieniu?

Miasta z najstarszymi mieszkańcami

Starsze panie na ławce w Ciechocinku
Starsze panie na ławce w Ciechocinku. Fot. Shutterstock

Wśród województw, gdzie często można spotkać społeczności w dość zaawansowanym wieku, można wskazać Dolny Śląsk. Jest tu wiele miast z czołówki rankingu, gdzie średnia wieku jest wysoka.

Polacy wybierają jednak na jesień życia głównie Sopot. Ta nadmorska miejscowość ma najwyższą średnią wieku w kraju – 47,2 lata (dane z 2017 r.). Dolnośląskie miejscowości kuracyjne Polanica-Zdrój i Szczawno-Zdrój także znajdują się w czołówce. Sporo starszych osób zawyżających średnią wieku żyje też w Ciechocinku. Wszystkie te miejscowości to uzdrowiska.

 1. Sopot, pomorskie – średni wiek 47,2 lata
 2. Polanica-Zdrój, dolnośląskie – 46,3
 3. Ciechocinek, kujawsko-pomorskie – 46
 4. Szczawno-Zdrój, dolnośląskie – 45,8
 5. Kleszczele, podlaskie – 45,4
 6. Jelenia Góra, dolnośląskie – 45,3
 7. Duszniki-Zdrój, dolnośląskie – 45,1
 8. Łódź, łódzkie – 45,1
 9. Działoszyce, świętokrzyskie – 45
 10. Zgorzelec, dolnośląskie – 45
 11. Skarżysko-Kamienna, świętokrzyskie – 45

Miasta z najniższą średnią wieku – zobacz na kolejnej stronie

Najmłodsze społeczeństwa

dzieci biegające po lesie
W mniejszych miejscowościach, m.in. pod Warszawą osiedlają się młodzi ludzie zakładający rodziny. Wraz ze swoimi dziećmi obniżają średnią wieku. Fot. Unsplash

A które miasta mają najmłodszych mieszkańców? Wygrywają tutaj podwrocławskie Siechnice. To miejscowość, gdzie osiedla się wiele młodych osób. Zakładają tam rodziny i wychowują dzieci, a na co dzień wielu z nich pracuje we Wrocławiu. Rozwija się także budownictwo: na rynku pierwotnym mieszkania kupują raczej osoby w wieku produkcyjnym, te w wieku poprodukcyjnym zamieszkujące starą zabudowę Siechnic stanowią mniejszość. Miejscowość ta zajmuje 1. miejsce wraz z Ząbkami leżącymi w aglomeracji warszawskiej, spełniającymi te same kryteria.

Podobny model funkcjonuje w innych miejscowościach z najniższą średnią wieku w Polsce. Często są to miasta w pobliżu większych metropolii, m.in. Warszawy, atrakcyjne pod względem lokalizacji i dojazdu do pracy. Zamieszkują tam młode rodziny, które wraz ze swoimi dziećmi zaniżają średnią wieku.

 1. Siechnice, dolnośląskie – 35,2
 2. Ząbki, mazowieckie – 35,2
 3. Skaryszew, mazowieckie – 35,9
 4. Marki, mazowieckie – 36,1
 5. Radzymin, mazowieckie – 36,2
 6. Brusy, pomorskie – 36,2
 7. Reda, pomorskie – 36,2
 8. Przecław, podkarpackie – 36,2
 9. Bobowa, małopolskie – 36,5
 10. Pilawa, mazowieckie – 36,7

A ilu lat będziemy średnio dożywali? Dowiesz się z kolejnych slajdów

Średni wiek w kraju

rodzina dwóch synów i ojciec
Fot. Shutterstock

Dziś średnia wieku dla kraju wynosi 41,4. Poniżej tej średniej plasują się województwa takie jak pomorskie czy podkarpackie, zaś powyżej m.in. dolnośląskie.

Najliczniejszą grupą wiekową jest ta w przedziale 35-39 lat. Najmniejszą z kolei jest grupa osób w wieku powyżej 85 lat. Ogółem kobiet w Polsce jest więcej, a w grupie 85+ stanowią ponad połowę populacji.

Ilu lat będziemy średnio dożywali? Zobacz na kolejnym slajdzie

Ile będziemy żyli?

starsi ludzie babcia z dziackiem na spacerze
Fot. Pixabay

Średnia wieku to jedno, a prognozowana średnia długość życia? Polacy nie umierają ani bardzo młodo, ani bardzo staro. Plasujemy się w środku stawki jeśli chodzi o to kryterium.

Polska zajmuje 34. miejsce na świecie jeśli chodzi o prognozowaną długość życia. Dwa lata temu wyliczono, że będziemy dożywać średnio niespełna 78 lat. Obecnie prognozowany wiek wynosi już 82 lata i niemal 8 miesięcy. Takiego średniego wieku mamy dożywać w 2040 r.

Czytaj także: W tych państwach żyje się najdłużej na świecie

Dane według GUS 2017 oraz badania Global Burden of Disease (GBD) 2018.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

 1. […] It is a city where many young people live. They start families there and raise children, and many of them work in Wroclaw on a daily basis. The construction industry is also developing: in the primary market, apartments are mostly bought by people of working age, those of post-working age who live in old buildings in Siechnice are a minority – He says polskazachwyca.pl […]

 2. […] – To miejscowość, gdzie osiedla się wiele młodych osób. Zakładają tam rodziny i wychowują dzieci, a na co dzień wielu z nich pracuje we Wrocławiu. Rozwija się także budownictwo: na rynku pierwotnym mieszkania kupują raczej osoby w wieku produkcyjnym, te w wieku poprodukcyjnym zamieszkujące starą zabudowę Siechnic stanowią mniejszość – podaje polskazachwyca.pl […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE