Strona głównaTop 10Polskie miasta z najstarszymi i najmłodszymi mieszkańcami (Top 10)

Polskie miasta z najstarszymi i najmłodszymi mieszkańcami (Top 10)

W których miastach średnia wieku jest najniższa, a w których najwyższa? Wygląda to bardzo ciekawie. Widać, gdzie żyje wiele osób w podeszłym wieku, a gdzie rodzi się dużo dzieci. Czy Wasze miasto jest w zestawieniu?

Miasta z najstarszymi mieszkańcami

Starsze panie na ławce w Ciechocinku
Starsze panie na ławce w Ciechocinku. Fot. Shutterstock

Wśród województw, gdzie często można spotkać społeczności w dość zaawansowanym wieku, można wskazać Dolny Śląsk. Jest tu wiele miast z czołówki rankingu, gdzie średnia wieku jest wysoka.

Polacy wybierają jednak na jesień życia głównie Sopot. Ta nadmorska miejscowość ma najwyższą średnią wieku w kraju – 47,2 lata (dane z 2017 r.). Dolnośląskie miejscowości kuracyjne Polanica-Zdrój i Szczawno-Zdrój także znajdują się w czołówce. Sporo starszych osób zawyżających średnią wieku żyje też w Ciechocinku. Wszystkie te miejscowości to uzdrowiska.

  1. Sopot, pomorskie – średni wiek 47,2 lata
  2. Polanica-Zdrój, dolnośląskie – 46,3
  3. Ciechocinek, kujawsko-pomorskie – 46
  4. Szczawno-Zdrój, dolnośląskie – 45,8
  5. Kleszczele, podlaskie – 45,4
  6. Jelenia Góra, dolnośląskie – 45,3
  7. Duszniki-Zdrój, dolnośląskie – 45,1
  8. Łódź, łódzkie – 45,1
  9. Działoszyce, świętokrzyskie – 45
  10. Zgorzelec, dolnośląskie – 45
  11. Skarżysko-Kamienna, świętokrzyskie – 45

Miasta z najniższą średnią wieku – zobacz na kolejnej stronie

Najmłodsze społeczeństwa

dzieci biegające po lesie
W mniejszych miejscowościach, m.in. pod Warszawą osiedlają się młodzi ludzie zakładający rodziny. Wraz ze swoimi dziećmi obniżają średnią wieku. Fot. Unsplash

A które miasta mają najmłodszych mieszkańców? Wygrywają tutaj podwrocławskie Siechnice. To miejscowość, gdzie osiedla się wiele młodych osób. Zakładają tam rodziny i wychowują dzieci, a na co dzień wielu z nich pracuje we Wrocławiu. Rozwija się także budownictwo: na rynku pierwotnym mieszkania kupują raczej osoby w wieku produkcyjnym, te w wieku poprodukcyjnym zamieszkujące starą zabudowę Siechnic stanowią mniejszość. Miejscowość ta zajmuje 1. miejsce wraz z Ząbkami leżącymi w aglomeracji warszawskiej, spełniającymi te same kryteria.

Podobny model funkcjonuje w innych miejscowościach z najniższą średnią wieku w Polsce. Często są to miasta w pobliżu większych metropolii, m.in. Warszawy, atrakcyjne pod względem lokalizacji i dojazdu do pracy. Zamieszkują tam młode rodziny, które wraz ze swoimi dziećmi zaniżają średnią wieku.

  1. Siechnice, dolnośląskie – 35,2
  2. Ząbki, mazowieckie – 35,2
  3. Skaryszew, mazowieckie – 35,9
  4. Marki, mazowieckie – 36,1
  5. Radzymin, mazowieckie – 36,2
  6. Brusy, pomorskie – 36,2
  7. Reda, pomorskie – 36,2
  8. Przecław, podkarpackie – 36,2
  9. Bobowa, małopolskie – 36,5
  10. Pilawa, mazowieckie – 36,7

A ilu lat będziemy średnio dożywali? Dowiesz się z kolejnych slajdów

Średni wiek w kraju

rodzina dwóch synów i ojciec
Fot. Shutterstock

Dziś średnia wieku dla kraju wynosi 41,4. Poniżej tej średniej plasują się województwa takie jak pomorskie czy podkarpackie, zaś powyżej m.in. dolnośląskie.

Najliczniejszą grupą wiekową jest ta w przedziale 35-39 lat. Najmniejszą z kolei jest grupa osób w wieku powyżej 85 lat. Ogółem kobiet w Polsce jest więcej, a w grupie 85+ stanowią ponad połowę populacji.

Ilu lat będziemy średnio dożywali? Zobacz na kolejnym slajdzie

Ile będziemy żyli?

starsi ludzie babcia z dziackiem na spacerze
Fot. Pixabay

Średnia wieku to jedno, a prognozowana średnia długość życia? Polacy nie umierają ani bardzo młodo, ani bardzo staro. Plasujemy się w środku stawki jeśli chodzi o to kryterium.

Polska zajmuje 34. miejsce na świecie jeśli chodzi o prognozowaną długość życia. Dwa lata temu wyliczono, że będziemy dożywać średnio niespełna 78 lat. Obecnie prognozowany wiek wynosi już 82 lata i niemal 8 miesięcy. Takiego średniego wieku mamy dożywać w 2040 r.

Czytaj także: W tych państwach żyje się najdłużej na świecie

Dane według GUS 2017 oraz badania Global Burden of Disease (GBD) 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE