Piękne panoramy miast, zjawiskowe górskie widoki oraz codzienność widziana z zupełnie innej perspektywy. Punkty widokowe na Dolnym Śląsku dają możliwość spojrzenia na ten piękny region z innej płaszczyzny. Nie tylko drapacze chmur dają nam możliwość podziwiania codzienności z lotu ptaka. Przyroda również stworzyła wyjątkowe miejsca do oglądania zjawiskowych panoram. Poznajcie punkty widokowe na Dolnym Śląsku, z których rozpościerają się niesamowite widoki.

1. Punkt widokowy Sokolnik, Rudawy Janowickie

Punkt widokowy Sokolnik, fot. Shutterstock

Jeden z piękniejszych widoków możemy podziwiać z platformy widokowej na Sokolniku. To idealny punkt obserwacyjny Karkonoszy, Doliny Bobru i Rudaw Janowickich. Chociaż nie jest to najwyższy punkt widokowy w zestawieniu, dobre położenie sprawia, że nic nie zasłania bajkowych widoków. Kiedyś po drodze na platformę można było zobaczyć tablicę z napisem „Piękny widok”. Dziś nie można jej już znaleźć, jednak widok jest niezmiennie zjawiskowy.

2. Śnieżka

Śnieżka i jej niezapomniane widoki, fot. Shutterstock

Śnieżka zapewnia niezwykłe widoki zarówno zimą jak i latem. To najwyższy szczyt w Karkonoszach i najwybitniejszy szczyt Polski. Co to oznacza? Śnieżka odznacza się doskonałą widocznością. Przy dobrych warunkach atmosferycznych widoczność przekracza 200 km. Gwarancja takich widoków zdecydowanie wynagradza trudy wspinaczki. Na szczycie Śnieżki znajduje się Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

3. Punkty widokowe na Dolnym Śląsku – Sky Tower, Wrocław

Sky Tower we Wrocławiu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Sky tower to wyjątkowy punkt na mapie Wrocławia. Niezwykły budynek, wyróżniający się na tle panoramy miasta ma równie spektakularnie umiejscowiony punkt widokowy. Znajduje się on na 49 piętrze wieżowca. Atrakcja cieszy się tak dużym powodzeniem, że ciężko jest się tam dostać od razu. Miejsce warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Dotarcie windą na miejsce zajmuje 50 sekund.

Sky Tower – ciekawostki, o których nie wiedzieliście

4. Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Widok z wieży widokowej na Wielkiej Sowie, fot. Shutterstock

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie to budowla z czasów I wojny światowej. Wtedy to istniała tradycja wznoszenia wież ku czci kanclerza Otto von Bismarcka. Część z takich budynków popadła w ruinę jednak wieża widokowa na Wielkiej Sowie została odrestaurowana i dziś możemy z niej podziwiać przepiękne widoki. Widać stąd przede wszystkim Góry Sowie, ale przy odrobinie szczęścia możemy również podziwiać Śnieżkę. Wejście na wieżę widokową jest płatne (bilet normalny 6 zł/bilet ulgowy 3 zł).

5. Szczeliniec Wielki

Takie spektakularne zachody słońca można obserwować na Szczelińcu Wielkim, fot. Shutterstock

Kolejnym naturalnym punktem widokowym jest Szczeliniec Wielki. Tym miejscem zachwycił się nawet prezydent Stanów Zjednoczonych – John Quincy Adams. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest malownicza trasa prowadząca na szczyt w otoczeniu fantazyjnych formacji skalnych. Próżno szukać drugiej tak pięknej panoramy Sudetów. Na szczycie Szczelińca znajduje się schronisko.

6. Wieża ratuszowa, Świdnica

Ratusz w Świdnicy, fot. Shutterstock

Punkty widokowe na Dolnym Śląsku? Koniecznie trzeba do nich zaliczyć wieżę ratuszową w Świdnicy. Chociaż może się wydawać, że jest to niepozorny punkt widokowy, to roztacza się z niego spektakularny widok. Wieża ratuszowa w Świdnicy jest doskonałym miejscem do obserwacji panoramy Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich a także Masywu Ślęży. Jeśli zdecydujecie się na odwiedziny tego miejsca wieczorem, będziecie mogli podziwiać pięknie oświetloną Świdnicę. Z punktu widokowego można skorzystać za darmo.