Strona głównaTop 10Rezerwaty biosfery UNESCO w Polsce (Top 10)

Rezerwaty biosfery UNESCO w Polsce (Top 10)

W Polsce mamy 10 rezerwatów biosfery UNESCO. To całkiem sporo, możemy być z tego dumni! Polska jest domem wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin i ostoją rzadkich formacji leśnych czy geologicznych. Oto rezerwaty biosfery UNESCO w Polsce.

Białowieski Rezerwat Biosfery

Białowieski Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Białowieski Rezerwat Biosfery obejmuje Białowieski Park Narodowy i został utworzony w 1977 roku. Został wpisany na listę ze względu na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze i ogromne znaczenie dla ludzkości. Puszcza Białowieska to oczywiście nie tylko żubry. Na terenie parku rozpoznano około 12 tysięcy gatunków zwierząt (w Polsce jest ich około 35-40 tysięcy). Warto również wspomnieć, że według badań fauna Puszczy Białowieskiej jest rozpoznana w około 50 proc.

Czytaj także: Puszcza Białowieska

Rezerwat Biosfery Puszcza Kampinoska

Kampinoski Park Narodowy. Fot. Pixabay

Rezerwat biosfery tworzy tu Kampinoski Park Narodowy z otuliną. Puszcza Kampinoska już w średniowieczu była znana jako doskonałe miejsce łowów. Polowali tu królowie Jan III Sobieski i Stanisław August Poniatowski.

Symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego jest łoś. Ale nie tylko król Kampinosu tam mieszka. Można także spotkać rysie, bobry, wilki szare, jenoty czy wydry, a także typowe leśne zwierzęta: jelenie, sarny i dziki.

Czytaj także: Kampinoski Park Narodowy

Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie
Park Narodowy Bory Tucholskie. Fot. Shutterstock

W skład tego rezerwatu biosfery wchodzą:

 • Park Narodowy Bory Tucholskie
 • Tucholski Park Krajobrazowy
 • Wdecki Park Krajobrazowy
 • Wdzydzki Park Krajobrazowy
 • Zaborski Park Krajobrazowy

Park Narodowy Bory Tucholskie to najbardziej znany z tych, które wchodzą w skład tej rezerwy biosfery UNESCO. Jego symbolem jest głuszec, ptak który w Polsce jest skrajnie zagrożony wyginięciem. Ostatnie głuszce w Borach Tucholskich były widziane w poprzednim stuleciu. Znajdziemy tu za to aż 21 pięknych jezior. Przez park płyną także Brda i Wda, na które możemy wybrać się kajakiem.

Rezerwat Biosfery Babia Góra

Babia Góra
Babia Góra. Fot. Shutterstock

Ten rezerwat biosfery obejmuje Babiogórski Park Narodowy. Został utworzony w 1954 roku. Na terenie paku znajduje się m.in.masyw Babiej Góry oraz Diablak – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Na terenie parku występują aż 54 gatunki roślin objętych ochroną. Spotkać można tu bardzo rzadkie typy roślin jak np. okrzyn jeleni, tocja karpacka czy zimoziół północny. Przez Białogórski Park Narodowy przebiegają cztery oznaczone szlaki turystyczne.

Słowiński Rezerwat Biosfery

Słowiński Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Ten rezerwat obejmuje Słowiński Park Narodowy. Uznano, że ma on międzynarodowe znaczenie przyrodnicze i rzeczywiście – ruchome wydmy, jeziora, bagna, łąki, last i torfowiska są naprawdę unikatowe i robią ogromne wrażenie. Symbolem Słowińskiego Parku Narodowego jest mewa srebrzysta.

Dzięki objęciu tego terenu ochroną, park powiększył się z 18 ha w latach 80. do ponad 32 ha obecnie. Zajmuje sporą część wybrzeża, w tym Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską, a także kilka jezior Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie, Dołgie Małe.

Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”

Polańczyk nad Soliną, Bieszczady. Fot. Shutterstock

Kolejny rezerwat biosfery na naszej liście leży na terenie trzech państw. W jego skład wchodzą:

 • Bieszczadzki Park Narodowy (Polska)
 • Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy (Polska)
 • Park Krajobrazowy Doliny Sanu (Polska)
 • Nadsański Regionalny Park Krajobrazowy (Ukraina)
 • Użański Park Narodowy (Ukraina)
 • Park Narodowy „Połoniny” (Słowacja)

Chroni on faunę i florę m.in. w Bieszczadach. Jego polska część jest największa i zajmuje ponad 1080 km kwadratowych. Rezerwat został utworzony w 1992 r. i powiększony w 1999 r.

Rezerwat Biosfery Jezioro Łuknajno

Wieża nad jeziorem Łuknajno w pobliżu Mikołajek. Fot. piotrbb, Shutterstock

Łuknajno to niewielkie jezioro w pobliżu Mikołajek, które wchodzi w skład rezerwatu przyrody Jezioro Łuknajno. Objęto ten teren ochroną UNESCO ze względu na jedną z największych kolonii łabędzia niemego w Europie. Chronione ą także rozległe torfowiska, olszyny i zarośla wierzbowe. Rozlane jezioro Łuknajno otaczają rozległe szuwary.

Tatrzański Rezerwat Biosfery

Dolina Roztoki w Tatrach. Fot. Shutterstock

Tym rezerwatem biosfery objęte są dwa parki narodowe:

 • Tatrzański Park Narodowy (Polska)
 • Tatranský národný park (Słowacja)

Tatry to bogactwo przyrodnicze naszego kraju. Aż 70 proc. parku po polskiej stronie zajmują lasy i kosodrzewina. Wśród zwierząt można spotkać tu m.in. świstaki, niedźwiedzie, kozice i liczne małe ssaki. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce.

Karkonoski Rezerwat Biosfery

Śnieżka górująca nad Karpaczem, Karkonosze
Śnieżka górująca nad Karpaczem, Karkonosze. Fot. Shutterstock

I ten rezerwat biosfery leży na terenie dwóch krajów. W jego skład wchodzą:

 • Karkonoski Park Narodowy (Polska)
 • Krkonošský národní park (KRNAP) (Czechy)

Polska strona rezerwatu jest jednym z najbardziej urozmaiconych parków narodowych w Polsce. Znajdziemy tam torfowiska, zarośla kosówki, gołoborza, kotły polodowcowe przeobrażone niekiedy w stawy, zbiorowiska traw i ziół. Spotkamy też bobry, sarny, lisy, cietrzewie, sóweczki, puchacze oraz reintrodukowane muflony. Park ma aż 112 km pieszych szlaków turystycznych.

Transgraniczny Rezerwat Biosfery „Polesie Zachodnie”

Poleski Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Rezerwat ten obejmuje Rezerwat Biosfery Polesie Zachodnie i Poleski Park Narodowy z otuliną. Poleski Park Narodowy jest jednym z mniej znanych w Polsce. Założono go w 1990 roku. Chroni m.in. torfowiska, bagna, jeziora krasowe i lasy. Spotkamy tu takie zwierzęta jak bóbr, piżmak, łasica, gronostaj, wydra czy łoś. Dostrzec można też liczne gatunki ptaków, takich jak czaple białe i nadobne, żurawie, pucharze i bieliki oraz m.in. 13 gatunków płazów, w tym ropuchę paskówkę.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE