Strona głównaTop 10Śląskie atrakcje na każdą kieszeń (Top 33)

Śląskie atrakcje na każdą kieszeń (Top 33)

Śląskie to województwo pełne ciekawych miejsc, którego turyści często nie doceniają. Uchodzi za nudne, zanieczyszczone i nieciekawe – to niezwykle mylne skojarzenie. Śląskie atrakcje to zamki Szlaku Orlich Gniazd, prawdziwe bogactwo przyrody, Szlak Zabytków Techniki, mnóstwo zabytków i pałaców, a także piękne szczyty górskie i szlaki turystyczne.

Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach. Fot. Shutterstock

Ten pięknie zachowany okazały pałac, znajduje się we wsi Pławniowice niedaleko Gliwic. Jego budowa rozpoczęła się w 1882 roku, a pałac stawiano trzy lata wraz z zespołem parkowo-pałacowym w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego i romantyzmu eklektycznego. Pałac uchodzi za perełkę architektoniczną Śląska, posiada liczne wieżyczki, iglice, pinakle i lukarny, a także wyróżniającą go elewację z czerwonej cegły klinkierowej.

Wstęp do Pałacu jest możliwy przez cały rok, jednak w okresie jesienno-zimowym przyjmowane są tylko grupy zorganizowane po uprzednim zgłoszeniu. W okresie wiosennym pałac można zwiedzać w niedziele od 12.30 do 14.30 oraz we wtorki i czwartki od 14 do 15.30. Natomiast w okresie letnim w niedziele od 14 do 17, we wtorki i czwartki od 14 do 15.30 oraz w soboty od 12 do 14.

Bilety wstępu do Pałacu kosztują:

-normalne – 10 zł
-ulgowe – 7 zł

Bilety wstępu do Parku kosztują:

– normalne – 5 zł
– ulgowe – 3 zł

Czytaj także: Pałac w Pławniowicach – śląska perełka

Kopalnia Guido

Śląskie atrakcje – Kopalnia Guido
Śląskie atrakcje – Kopalnia Guido. Fot. Materiały prasowe

Śląskie atrakcje to także znane zabytki techniki, w tym kopalnie. Kopalnia Guido to kilometry korytarzy pod Zabrzem, które skrywają niezwykłą historię. Można zwiedzać tam trzy trasy: dwie podstawowe (dostępne już dla dzieci) oraz jedną ekstremalną dla zaawansowanych. Pierwsza znajduje się na poziomie -170 m, a druga na poziomie -320 m i można tam zaobserwować działające maszyny kopalniane. Poziom dla zaawansowanych na głębokości -355 metrów jest dostępny do zwiedzania podczas specjalnej wycieczki Mroki Kopalni. To wyprawa w najbardziej surowe rejony kopalni Guido, gdzie uczestnicy do dyspozycji mają osobiste latarki – poza tym panuje mrok. Cisza jest taka, że można tam podobno usłyszeć bicie własnego serca.

Czytaj także: Kopalnia Guido – ciekawa i tańsza niż Wieliczka

Zamek Olsztyn

Śląskie atrakcje Zamek Olsztyn
Zamek Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Fot. Shutterstock

Zamek Olsztyn to piękna średniowieczna twierdza na Szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wzmiankowana po raz pierwszy w 1306 roku. Dziś to ruina z zachowanymi fragmentami murów i baszt. Twierdza powstała na przełomie XIII i XIV wieku, a dokładna data wzniesienia murów jest nieznana. W zamku zasiadał olsztyński burgrabia i rozbudował ją do imponujących rozmiarów. Była to jedna z piękniejszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. W XIV wieku król Kazimierz Wielki rozbudował strażnicę i zamek stał się jeszcze trudniejszy do zdobycia. Przeciwko królowi miał według legendy wystąpić Maćko Borkowic, wojewoda poznański. Za spiskowanie władca skazał go na śmierć głodową w zamku. Podobno jęki potępionego i brzęk jego kajdan roznoszą się co noc po ruinach twierdzy.

Zobacz także: Zamek Olsztyn na Warmii? Wizz Air się pomylił

Cieszyn

Śląskie atrakcje – rotunda romańska w Cieszynie
Śląskie atrakcje – rotunda romańska w Cieszynie. Fot. Shutterstock

XII-wieczna rotunda romańska w Cieszynie (na zdjęciu) to najbardziej znany zabytek w tym mieście, który możecie kojarzyć z banknotu dwudziestozłotowego. Cieszyn ma jednak także inne liczne śląskie atrakcje – zarówno przyrodnicze, jak i architektoniczne. Miasto założyli trzej bracia: Bolko, Leszko i Cieszko, synowie czeskiego księcia Lecha, którzy znaleźli tu źródło zwane później Studnią Trzech Braci i założyli osadę. Ślady osadnictwa w Cieszynie sięgają nawet VI wieku p.n.e., a nowożytny gród powstał w IX wieku, tym samym Cieszyn to jedno z najstarszych miast na Śląsku. Miasto bije też inne rekordy. Znajduje się tu najstarsze nieprzerwanie działające muzeum w Europie środkowej. Muzeum Śląska Cieszyńskiego założono w 1802 roku.

Czytaj także: Cieszyn – jedno z najstarszych miast i jego słynna rotunda

Żywiec i muzeum browaru

Panorama Beskidu Żywieckiego. Fot. Pixabay

W Żywcu można znaleźć wiele atrakcji i miło spędzić czas, choćby przy piwie. To z tym trunkiem kojarzy się miasto, gdyż to tu znajduje się Muzeum Browaru Żywiec. Opowiada ono historię już ponad 160-letniego browaru założonego przez samego Albrechta Fryderyka Habsburga. Po odwiedzeniu muzeum można przejść do Arcyksiążęcego Browaru, żeby zobaczyć jak wygląda nowoczesny proces powstawania złocistego trunku oraz go skosztować. Czas zwiedzania obu miejsc trwa 2 godziny plus 30 minut na degustację piwa (do Browaru mogą wejść jedynie dorośli w cenie 40 zł za zwiedzanie z przewodnikiem).

Żywiec leży na terenie Beskidu Żywieckiego, co wiąże się z doskonałymi okazjami do wycieczek pieszych po górach. Najbardziej znaną jest w okolicy góra Grojec (612 m n.p.m.), która jest rezerwatem przyrody od 1996 r. Warto odwiedzić także Muzeum Miejskie w Żywcu, na terenie którego znajduje się Park Miniatur, Kawiarnia Rycerska i Domek Chiński.

Więcej o atrakcjach Żywca przeczytasz tutaj: Żywiec – atrakcje miasta, gdzie wypoczniesz, dobrze zjesz i napijesz się piwa

Zamek Ogrodzieniec

śląskie atrakcje Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec. Fot. Shutterstock

Te potężne ruiny naprawdę budzą respekt i to nie bez przyczyny! W tajemniczym Zamku Ogrodzieniec chadzają duchy, a legendy o nim można opowiadać bez końca. Chociaż wydawać by się mogło, że Zamek Ogrodzieniec najlepsze lata ma już za sobą, to i dziś może zaoferować bardzo wiele i jest jedną z popularniejszych fortec na Szlaku Orlich Gniazd. Latem pokazy rycerskie odbywają się tu w każdą niedzielę, a poza tym organizowane są liczne festyny, Wieczory z duchami i Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza. To tam Netflix realizował sceny do serialu Wiedźmin z Henrym Cavillem w roli głównej, a wcześniej gościły tam ekipy Zemsty, czy Janosika.

Czytaj także: Zamek Ogrodzieniec – wakacje z duchami i zjawiska paranormalne

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach

Śląskie atrakcje – Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach
Śląskie atrakcje – Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach. Fot. Shutterstock

Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach jest jedyną taką w Polsce i została włączona do Szlaku Zabytków Techniki. Można tam przejechać 500-metrową kolejką w towarzystwie maszyn kopalnianych i posłuchać opowieści o wydobywaniu srebra, ołowiu i cynku. Bilet normalny do kopalni srebra kosztuje 55 zł (ulgowy za 45 zł). Tarnowskie Góry to nie tylko kopalnia, ponieważ to piękne miasto pełne jest podcieniowych kamienic, ciekawych kościołów i zabytków. Można tam zwiedzić neorenesansowy ratusz, Dom Cochlera, czyli najstarszą w mieście aptekę Pod Aniołem, a także drewnianą Dzwonnicę Gwarków z XVI w. Z kolei przy ul. Górniczej obejrzymy dworek Goethego nazwany tak na pamiątkę wizyty poety w 1790 roku.

Czytaj także: Tarnowskie Góry i kopalnia srebra z listy UNESCO

Zamek Bobolice

śląskie atrakcje zamek bobolice
Zamek Bobolice. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Przepięknie położony Zamek w Bobolicach nakazał zbudować Kazimierz Wielki. Twierdza na Szlaku Orlich Gniazd miała bronić naszych ziem przed śląskim najazdem. Do dziś prezentuje się pięknie dzięki renowacjom, a spod jego murów roztacza się fantastyczny widok na całą okolicę. O Zamku w Bobolicach krąży wiele legend i mieszka tam całe stado duchów. Oczywiście ma on swoją białą damę, jak każdy szanujący się zamek. Biała dama to podobno duch bratanicy pewnego złoczyńcy z rodu Krezów, który więził ją w twierdzy.

Zamek popadał w ruinę, zniszczył go m.in. potop szwedzki. Podobno gdy król Jan III Sobieski chciał tam przenocować, zamek był w tak złym stanie, że orszak musiał spać w namiotach. Jakież było więc zdziwienie, że w podziemiach tak dotkniętej zębem czasu twierdzy w XIX wieku znaleziono ogromny skarb. Podobno ten sam, który ukrywali tam legendarni bracia, władcy zamków w Bobolicach i Mirowie…

Czytaj także: Zamek w Bobolicach. Perła na Szlaku Orlich Gniazd

Zamek Mirów

zamek Mirów
Zamek Mirów. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

A skoro już o zamku Mirów mowa, to jest on położony na Szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej tuż obok Bobolic. Z wieży jednego zamku widać drugi, a taka bliskość wiąże się ze względami strategicznymi. Takie śląskie atrakcje mają oczywiście swoje ciekawe legendy. Wedle jednej z nich, już w czasie budowy w XIV wieku zaplanowano tunel między warowniami. Dwaj bracia, właściciele zamków w Bobolicach i Mirowie, chcieli mieć taki podziemny skrót, gdyż mieli zamiar chować w tunelu skarby i w razie najazdu ewakuować się z jednego zamku do drugiego.

Tunelu broniła podstępna wiedźma, którą bracia ustawili na straży. Jeden z braci zakochał się i porwał piękną dziewczynę, a ponieważ nie chciał, by brat mu ją odbił, także ukrył ją w tunelu pod strażą wiedźmy. Pewnego dnia, gdy czarownica poleciała na sabat na Łysej Górze, niewiasta była niepilnowana i podkradł się do niej drugi brat. Wściekły właściciel zamku zabił brata, a piękną dziewczynę zamurował i do dziś straszy ona na zamkowej wieży.

Czytaj także: Zamek Mirów – intrygująca twierdza z tunelem

Radiostacja gliwicka

Śląskie atrakcje – radiostacja gliwicka
Śląskie atrakcje – radiostacja gliwicka. Fot. Pixabay

Radiostacja gliwicka jest w całości zbudowana z drewna i mierzy aż 111,1 m wysokości, co daje jej prawo nazywać się najwyższą drewnianą wieżą nadawczą na świecie. Niezwykła konstrukcja została wzniesiona w 1938 roku (ukończenie budowy) i obecnie znajduje się na liście Pomników Historii. Można dowiedzieć się tam więcej o prowokacji gliwickiej i dawnej technice nadawczej. Sama konstrukcja jest bardzo ciekawa: modrzewiowego kolosa łączy 16 tysięcy śrub, a w środku znajdują się przyrządy pomiarowe, które nadal działają!

Czytaj także: Radiostacja gliwicka – najwyższa taka na świecie

Wisła i jej piękny wiadukt

wiadukt w Wiśle
Przepiękny wiadukt w Wiśle. Fot. Shutterstock

W Wiśle także znajdziecie śląskie atrakcje, takie jak malowniczy wiadukt w Wiśle Głębcach. Wznosi się nad Doliną Łabajowa, ma 25 m wysokości, 7 łuków i 122 m wysokości. Co najciekawsze, zaraz za wiaduktem linia kolejowa się urywa, bo kilkaset metrów dalej znajduje się stacja Wisła Głębce, gdzie kończy się bieg pociągów. Planowano poprowadzić linię dalej, jednak te zamierzenia pokrzyżowała II wojna światowa. Wiadukt donikąd jest jednak wart odwiedzenia, podobnie jak znajdujące się w Wiśle muzeum Adama Małysza, czy skocznia Malinka.

Czytaj także: Wiadukt w Wiśle – kolos prowadzący donikąd

Śląskie Wesołe Miasteczko, Park Śląski, Stadion Śląski i Zoo

Stadion Śląski w Chorzowie
Stadion Śląski w Chorzowie. Fot. tupungato, Shutterstock

To aż cztery atrakcje w jednym podpunkcie, ale ta lista mogłaby mieć ich nawet sto. Tymczasem wyżej wymienione znajdują się w jednym miejscu: chorzowski stadion, park i wesołe miasteczko to płuca Śląska i największe tereny zielone w centrum miasta. Na stadionie odbywają się ważne zawody lekkoatletyczne i mecze piłkarskie oraz koncerty.

Na terenie Parku Śląskiego znajduje się najstarsze w Polsce wesołe miasteczko z 1959 roku, odnowione w latach 2016-2017. Od tego momentu to Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko, które przyciąga głównie dzieci. Obecnie lunapark to nie tylko centrum rozrywki, ale także bajkowe edukacyjne miejsce dla najmłodszych, które nie potrzebują ekstremalnych atrakcji. Warto też odwiedzić park, zoo i planetarium: atrakcji jest tam na cały dzień.

Czytaj także: Chorzów – atrakcje pełne legend i dzieł techniki (9,5 propozycji)

Zamek w Pszczynie

Śląskie atrakcje – zamek w Pszczynie
Śląskie atrakcje – zamek w Pszczynie. Fot. Shutterstock

Piękny zamek w Pszczynie to neobarokowa budowla, znana głównie dzięki księżnej Daisy. Choć przez prawie 900 lat budowla zmieniała swój wygląd i należała do różnych rodów książęcych i magnackich, w tym Hochbergów, to właśnie Daisy nadała jej wyjątkowy wygląd. Zamek w Pszczynie jest siedzibą muzeów z oryginalnymi wnętrzami z czasów Hochbergów, zbrojownią i apartamentami cesarskimi. Daisy z kolei pozostawiła po sobie prywatne apartamenty, portrety i fotografie. Co ciekawe, w tym miejscu stał wcześniej potężny gotycki zamek z wałem ziemnym i fosą, który stanął w miejscu piastowskiego zamku myśliwskiego z XI lub XII w.

Czytaj także: Zamek w Pszczynie – książęca wizytówka Górnego Śląska

Górnośląska kolej wąskotorowa

Górnośląska Kolej Wąskotorowa. Fot. Tupungato, Shutterstock

Górnośląska Kolejka Wąskotorowa to nie tylko najstarsza kolejka w naszym kraju, ale również podobno najstarsza wąskotorówka na świecie! Została zbudowana przez Towarzystwo Kolei Górnośląskiej w latach 1851-1857, a potem była wielokrotnie przebudowywana. Ze względu na przemysłowy charakter regionu łączyła wiele fabryk, kopalni i hut. W XX wieku upadłość wielu firm zagroziła dalszemu funkcjonowaniu kolejki. Na szczęście władze miasta postanowiły stworzyć z niej atrakcję turystyczną. Kolejka kursuje w soboty i niedziele w sezonie letnim na trasie Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie. Bilet normalny kosztuje 16 zł, a ulgowy 8 zł i obejmuje całą trasę, choć można wysiąść także w kilku miejscach po drodze.

Źródło Wisły na Baraniej Górze

Śląskie atrakcje – Barania Góra
Śląskie atrakcje – Barania Góra. Fot. Shutterstock

Źródło Wisły także znajduje się na Śląsku, a konkretnie na wysokości 1107 m n.p.m. na Baraniej Górze w Beskidzie Śląskim. Wisła rozdziela się na Białą i Czarną Wisełkę, a wiąże się z tym legenda o dwóch siostrach, które połączyły się i głównym nurtem Wisły dotarły do Bałtyku. Źródło Czarnej Wisełki znajduje się właśnie na Baraniej Górze i choć jest niepozorne, to warto je odwiedzić. To urocze miejsce znajduje się około 15 km od miejscowości Wisła, a 17 km samochodem. Jak widać, w okolicy Wisły znajdują się różne Śląskie atrakcje. Można tam bardzo aktywnie wypocząć i pospacerować po górskich szlakach, co polecamy zwłaszcza wczesną wiosną i jesienią (nawet przed letnim najazdem turystów jest tam przyjemnie ciepło).

Przeczytaj także: Wisła – królowa polskich rzek

Zamek w Siewierzu

śląskie atrakcje zamek w siewierzu
Śląskie atrakcje zamek w Siewierzu. Fot. Shutterstock

Zamek w Siewierzu to okazała, ale mało znana warownia, przez niektórych zaliczana do Szlaku Orlich Gniazd. Forteca stoi już od XIV wieku, a wcześniej, bo w XIII wieku, w tym miejscu znajdowała się drewniano-ziemna kasztelania na sztucznej wyspie. Murowany zamek był rezydencją biskupów siewierskich, a powstał za panowania książąt bytomskich lub cieszyńskich. Tak jak inne śląskie atrakcje warowne, zamek w Siewierzu ma swoją legendę o duchu pewnej damy błąkającej się po jego korytarzach – ale nie jest to biała, lecz czarna dama.

Więcej o damie pzeczytasz tutaj: Zamek w Siewierzu – warownia nie z białą, a czarną damą

Ślaskie atrakcje – osiedla robotnicze

nikiszowiec
Nikiszowiec w Katowicach Fot. Shutterstock

Nikiszowiec to najbardziej znane osiedle robotnicze na Śląsku, z których kilka (w tym katowicki Giszowiec) znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. W centrum osiedla projektu Zillmannów znajduje się kościół, a całość rozplanowano w pobliżu kopalni Geische. Była to nie tylko sypialnia dla robotników, ale w pełni funkcjonujące małe miasteczko ze szpitalem, ochronką dla dzieci, pralnią, suszarnią, a nawet domem widowiskowym. Był także posterunek, apteka i dom dla samotnych górników (robotnicy mogli mieszkać w Nikiszowcu i Giszowcu z rodzinami). W Nikiszowcu mieszkało naraz nawet ponad 7 tysięcy osób.

Czytaj także: Darmowe atrakcje Katowic – te miejsca potrafią zaskoczyć (Top 7)

Góra Żar

Góra Żar, Beskid Mały
Góra Żar, Beskid Mały. Fot. Shutterstock

Góra Żar to charakterystyczny szczyt w Beskidzie Małym, na którego szczycie znajduje się charakterystyczne „jeziorko”. To górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. Na wzniesieniu nie brakuje innych atrakcji: zimą działają tutaj dwa wyciągi i trasy narciarskie, a latem możecie podziwiać stamtąd widoki, jeśli wybierzecie przyjemną wycieczkę jednym ze szlaków turystycznych. Od 2004 na szczyt wjedziecie kolejką linowo-terenową o długości 1300 metrów, co zajmuje 5,5 minuty. Po całodniowym wysiłku warto zjeść na szczycie coś dobrego w jednym z punktów gastronomicznych.

Czytaj także: Góra Żar – jedyna podziemna elektrownia i piękne miejsce na Śląsku

Zamek w Będzinie

śląskie atrakcje Zamek w Będzinie
Zamek w Będzinie. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Przepiękne gmaszysko zamku w Będzinie budzi ogromny podziw i dumnie góruje nad okolicą. Tak jest już od XI wieku, kiedy to w tym miejscu wzniesiono pierwszą fortecę. Wybrano to miejsce nie bez powodu, gdyż sprzyjało temu doskonałe położenie strategiczne i geograficzne, na wzniesieniu i w pobliżu rzeki Czarna Przemsza, przy dawnej zachodniej granicy Polski. Powstanie zamku Będzin jest ściśle związane z przejęciem Śląska przez Czechów w 1348 roku. Granica między Koroną Polską a Czeską przebiegała wtedy właśnie wzdłuż Czarnej Przemszy. Zadaniem zamku było odeprzeć pierwsze ataki ze strony czeskiej i śląskiej i chronić Kraków.

Czytaj więcej: Zamek Będzin – dawna zachodnia granica Polski

Czytaj także: Szlak Orlich Gniazd – najpiękniejsze zamki

Bielsko-Biała

Śląskie atrakcje – katedra św. Mikołaja, Bielsko-Biała
Śląskie atrakcje – katedra św. Mikołaja, Bielsko-Biała. Fot. Pixabay

Czy wiecie, że Bielsko-Białą w XIX wieku nazywano Małym Wiedniem? Architekci pracowali nad tym, by upodobnić miasto do dzisiejszej stolicy Austrii i wznieśli np. zabytkowy neobarokowy gmach Poczty Polskiej niedaleko zamku Sułkowskich. Zaprojektował go Karol Korn, główny architekt miejski i jeden z twórców wiedeńskiego stylu Bielska-Białej. Wyróżnia się m.in. kopuła, a przy niej figury Jowisza i Merkurego. Katedra na zdjęciu to dość charakterystyczny budynek, a przy tym bardzo ciekawy. Bielska katedra św. Mikołaja powstała już w XV wieku. Jej obecny kształt zawdzięczamy jednak przebudowie na początku XX w. Dzięki ciekawemu połączeniu stylów ma zarówno elementy gotyckie jak i modernistyczne. Na przełomie XVI i XVII w. katedra była kościołem luterańskim.

Czytaj także: Bielsko-Biała – atrakcje Małego Wiednia (Top 11)

Jasna Góra

Jasna Góra częstochowa
Jasna Góra z drona. Fot. Shutterstock

To miejsce kojarzy każdy, ale nie każdy się tam chętnie wybiera, gdyż myśli o tłumach pielgrzymów i typowo religijnym charakterze tego zabytku. Jasna Góra to jednak także kawałek historii. Owszem jest najczęściej odwiedzanym sanktuarium w Polsce, ale dla niezainteresowanych kultem Matki Boskiej Częstochowskiej także znajdzie się tam coś ciekawego. Dzieje Jasnej Góry to także obrona podczas potopu szwedzkiego, a w muzeum można obejrzeć wiekowe zbroje czy oręż. Miły spacer wokół sanktuarium gwarantuje ładne widoki, a w samej Częstochowie czekają także inne śląskie atrakcje.

Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Częstochowy – nie tylko Jasna Góra (Top 7 + bonus)

Czytaj także: Jasna Góra – gratka nie tylko dla pielgrzymów

Katowicki Spodek

katowicki spodek
Katowicki Spodek. Fot. Unsplash

Katowicki Spodek ukończono w 1971 r. i z miejsca stał się on wizytówką Katowic. Na zawsze wpisał się w miejską architekturę i dziś nie można go pominąć, wymieniając śląskie atrakcje. To najbardziej znane w Katowicach miejsce koncertów, targów i rozgrywek sportowych. Idea budowy tego futurystycznego obiektu pojawiła się już 10 lat po zakończeniu wojny. Koszt inwestycji zamiast planowanych 200 mln zł wyniósł 800 mln zł (trzeba brać też pod uwagę inflację).

Zamek Bąkowiec w Morsku

śląskie atrakcje zamek bąkowiec
Zamek Bąkowiec w Morsku. Fot. Shutterstock

Zamek Bąkowiec w Morsku to nie tylko miejsce historyczne warte poznania, ale współczesna atrakcja. Obok zamku funkcjonuje ośrodek wypoczynkowy z pokojami noclegowymi i domkami kempingowymi, basenem, kortami narciarskimi, stokiem, restauracją, kawiarnią, pubem i ośrodkiem jazdy konnej. Zamek Bąkowiec posiada kolonię nietoperzy, wręcz jedno z największych skupisk w środkowej części Europy. Ciekawe jest też to, że nie do końca znamy historię zamku w Morsku, który owiany jest wieloma legendami. Datowany jest na XIV wiek i zaliczany do Szlaku Orlich Gniazd.

Czytaj więcej: Zamek Bąkowiec w Morsku – tajemnicze ruiny z kolonią nietoperzy

Pałac w Promnicach

Śląskie atrakcje: pałac w Promnicach. Fot. Shutterstock

Do tej leśnej rezydencji przez wieki zjeżdżały same sławy. Były to takie wybitne postaci jak król Prus Wilhelm I, cesarz Niemiec Wilhelm II oraz księżna Daisy. W XVIII wieku Księstwem Pszczyńskim zarządzała rodzina Promnitzów, od której nazwiska wzięła się także nazwa pałacu. Pierwszy dworek stanął tam w latach 1760-1766, a przez kolejne lata Promnice należały do rodziny Anhaltów i Hochbergów. To właśnie ci ostatni zdecydowali się na zbudowanie w miejscu starego dworku nowego zameczku myśliwskiego. Urokliwy pałacyk ukryty pośród kobiórskich lasów to jedno z piękniejszych miejsc w tym zestawieniu.

Czytaj także: Pałac w Promnicach – tu odpoczywała elita

Ruiny kościoła w Żarkach

Ruiny kościoła w Żarkach
Ruiny kościoła w Żarkach. Fot. Ryszard Stelmachowicz, Shutterstock

Ruiny kościoła św. Stanisława, biskupa męczennika, stoją w Żarkach, między Zawierciem a Częstochową. To pozostałości po budowli sprzed 1782 r., która została wzniesiona w pobliżu ważnego szlaku handlowego z Krakowa do Częstochowy. Podczas badań archeologicznych, w środku znaleziono miejsca pochówków datowane na czasy sprzed powstania kościoła, a konkretnie z XV wieku. Ta niewielka świątynia miała pierwotnie trzy ołtarze i dwa wejścia. Obecnie są to ruiny, ale ogólnodostępne – warto je odwiedzić, chociażby dla ładnego widoku na pradolinę Warty. Są tam tablice informacyjne, stoły z ławkami i parking.

Śląskie atrakcje – Czantoria

Śląskie atrakcje –  Czantoria
Śląskie atrakcje – Czantoria. Fot. Shutterstock

Wielka Czantoria to najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, na które turyści chętnie wchodzą. Przez szczyt przebiega polsko-czeska granica i roztacza się stamtąd piękny widok. Na górze można wspiąć się na wieżę widokową po stronie czeskiej, która jest czynna w godz. 9-16:30 w tygodniu i 9-17 w weekendy. Bilety kosztują 8 zł (normalny), 6,5 zł (dla emerytów, studentów) oraz 4,5 zł (dzieci od lat 4 do 12). Na Czantorię można wjechać koleją linową. Bilet w obie strony dla osoby dorosłej kosztuje 33 zł.

Zamek w Smoleniu

śląskie atrakcje zamek w smoleniu
Zamek w Smoleniu na Szlaku Orlich Gniazd. Fot. Shutterstock

Zamek Pińcza w Smoleniu to kolejna warownia wśród fortec na Szlaku Orlich Gniazd, które stanowią największe śląskie atrakcje. W tym miejscu ludzie osadzali się już bardzo dawno temu. W XIX wieku podczas wykopalisk znaleziono dwa groty włóczni pochodzące z okresu lateńskiego, który trwał od 400 r. p.n.e. do początku naszej ery. Gotycki murowany zamek w Smoleniu w miejscu drewnianej strażnicy datuje się na połowę XIV w. Postawić miał go Otton z Pilczy herbu Topór, współpracownik Kazimierza Wielkiego. Na naturalnym skalnym wzniesieniu pojawiły się mury okalające wieżę i budynek mieszkalny. Zamek w Smoleniu znajduje się blisko granicy woj. śląskiego i małopolskiego i zamku Ogrodzieniec w Podzamczu.

Czytaj także: Zamek w Smoleniu – odnowiona twierdza na Szlaku Orlich Gniazd

Koniakowskie koronki

Koronczarki koniakowskie
Koronczarki koniakowskie. Fot. koronkikoniakowskie.pl

W Beskidzie Śląskim, w najwyższym jego punkcie, leży niewielka wieś Koniaków. Jej mieszkanki od ponad stu lat kultywują pewną tradycję. Zajmują się heklowaniem, czyli lubią szydełkować koronki.

Największa koronka świata jest własnością Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Koronki z Koniakowa to nie tylko serwety czy zasłonki. Koronczarki aktywnie kreują dzisiaj modę i heklują wszelkie części garderoby włącznie z bielizną. Stringi z Koniakowa zyskały sobie już ogólnopolską sławę. Takie śląskie atrakcje z pewnością nie przyszły Wam na myśl jako pierwsze, gdy siadaliście do tego tekstu, prawda?

Czytaj także: Koniaków – najpiękniejsze koronki

Leśny Park Niespodzianek

Śląskie atrakcje – Leśny Park Niespodzianek
Śląskie atrakcje – Leśny Park Niespodzianek. Fot. Shutterstock

Leśny Park Niespodzianek w Szczyrku, to atrakcja pełna przemiłych zwierzątek. Szczególnie najmłodsi ukochali sobie to miejsce, bo mogą tam pogłaskać jelonka i nakarmić daniela. Mieszkają tam także muflony, jenoty, sowy i żbiki, a w wyznaczonych godzinach (o 11, 14 i 16) sokolnicy prezentują ptaki drapieżne. Park jest czynny przez cały rok. Od kwietnia do końca października wejdziemy tam od 9 do 18, a poza sezonem od 10 do 16. Bilety normalne kosztują 49 zł w weekendy i święta, a 40 zł w dni robocze.

Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie w Katowicach. Fot. Ryszard Stelmachowicz, Shutterstock

Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca nowoczesną multimedialną ekspozycją, która pokazuje dzieje miasta w sposób, który zaciekawi nawet dzieci. Można tam znaleźć m.in. wyposażenie mieszkania z czasów PRL i informacje o historii całego regionu. Warto zobaczyć wystawę Światło historii. We wtorki można tam wejść bezpłatnie.

Muzeum podobnie jak inne śląskie atrakcje tworzy Szlak Zabytków Techniki, utworzony na terenie najbardziej przemysłowego województwa Polski. Na Śląsku znajduje się wiele obiektów cennych pod względem industrialnym. Obejmuje ponad 40 obiektów, w tym cztery najważniejsze, czyli tzw. Gwiazdy Techniki – Kopalnię Guido, Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium oraz Muzeum Browaru Żywiec. Nowoczesne Muzeum Śląskie w Katowicach idealnie wpisuje się w to towarzystwo i opowiada historię w błyskotliwy sposób. Oczywiście polecamy zobaczyć wszystkie śląskie atrakcje na Szlaku Zabytków Techniki.

Czytaj także: Szlak Zabytków Techniki – zachwyci dorosłych, nauczy dzieci

Śląskie atrakcje – Skrzyczne

Śląskie atrakcje – Hala Skrzyczeńska
Hala Skrzyczeńska. Fot. Ryszard Stelmachowicz, Shutterstock

Najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne i to właśnie tę górę polecamy, jeśli mielibyście wybrać jedną w całym regionie. Możecie wdrapać się tam jednym ze szlaków bądź wjechać wyciągiem. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK, jest też basen, boisko, ścianka wspinaczkowa i strzelnica. Szlaki turystyczne prowadzą do PTTK na Klimczoku (niebieski, zielony, żółty, czerwony i czarny), do Bystrej (czarny), czy też do Buczkowic i Szczyrku (czerwony). Szczyrk jest punktem obowiązkowym, jeśli macie zamiar odwiedzić śląskie atrakcje w górach.

Zobacz także: Szczyrk – atrakcje kurortu pod Skrzycznem (Top 10)

Browarium i Tyskie Browary Książęce

śląskie atrakcje Tyskie Browary Książęce, Browarium
Śląskie atrakcje: Tyskie Browary Książęce, Browarium

Fascynujące Tyskie Browary Książęce to ekspozycja, która mieści się w zabytkowych wnętrzach browaru, a zarazem perła architektury. To właśnie tam można zobaczyć, jak warzyło się piwo kiedyś, a ponadto jak nowoczesnymi sposobami robi się to aż do dziś. Takie śląskie atrakcje jak Muzeum Browaru Żywiec czy Tyskie Browarium, są przeznaczone tylko dla dorosłych. Na końcu na zwiedzających (oczywiście pełnoletnich) czeka degustacja świeżo uwarzonego piwa Tyskie Gronie 14-dniowe. Można go skosztować w zabytkowym pubie.

Dolnośląskie atrakcje

zamek książ z drona
Zamek Książ. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Nie zapominajcie, że Śląsk, to także Dolny Śląsk. Geograficznie i politycznie ta kraina sięga o wiele dalej, niż się ją pojmuje w rozumieniu potocznym.

My rozdzieliliśmy atrakcje Dolnego i Górnego Śląska, choć oczywiście szukając ciekawych miejsc na Śląsku, powinniście znaleźć magnesy na turystów w całej historycznej krainie. Bogiem a prawdą, Śląsk jest położony na terenie Polski, Czech i Niemiec, więc nie zawarliśmy tu wszystkiego 🙂

Aby się zbędnie nie rozwlekać, polecamy Wam najśliczniejsze dolnośląskie atrakcje. Zobacz: Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

3 KOMENTARZE

  1. Od kiedy zachodnia Małopolska to Śląsk? Wy macie pojęcie że Bielsko-Biała, Skrzyczne to miejsca graniczne, a Żar w żadnym wypadku nie jest na Śląsku? Mieliście gałę z gegry?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE