Piękne widoki, walory przyrodnicze i uzdrowiskowe? To Solina! Mekka dla poszukiwaczy spokoju, wędkarzy i miłośników żeglugi. To właśnie w tej części Bieszczad możecie odpocząć od zgiełku i dużego miasta. Solina atrakcje ma na każdą kieszeń.

1. Jezioro Solińskie

zalew soliński
Solina ma atrakcje zgromadzone wokół pięknego jeziora. Fot. Shutterstock

Jezioro Solińskie to największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny, który powstał, aby chronić Dolinę Sanu. Ten region był często zalewany i podtapiany, dlatego zdecydowano o budowie zapory. W konsekwencji powstało na tym terenie jezioro, które przyciąga turystów z całej Polski. Bogata fauna jeziora sprzyja przede wszystkim wędkarzom. Obserwować tu możemy m.in. sandacze, okonie, leszcze czy sumy.

2. Zapora na Solinie

Zapora solińska. Fot. Shutterstock

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem nad Jeziorem Solińskim jest oczywiście zapora. To niewątpliwa atrakcja tego regionu. Zapora w Solinie powstała jednak nie na potrzeby turystów, a ze względów bezpieczeństwa. Okoliczne miejscowości były bardzo często zalewane i podtapiane. Rozwiązaniem tego problemu miała być właśnie zapora, która powstała z projektu profesora Karola Pomianowskiego. Dziś jest to przede wszystkim ważna atrakcja turystyczna regionu, która przyciąga turystów odwiedzających Jezioro Solińskie i Bieszczady.

3. Solina atrakcje – Polańczyk

Jezioro Solińskie. Fot. Shutterstock

Nad jeziorem Solińskim możecie również podreperować swoje zdrowie. Polańczyk to bardzo znane uzdrowisko. Pierwsi kuracjusze pojawili się tu już 1974 roku, jednak oficjalnie Polańczyk jest uzdrowiskiem od 1999 roku. Można tu skorzystać z całej gamy zabiegów: fizykoterapii, hydroterapii, inhalacji, okładów borowinowych i wielu innych.

Warto również zwrócić uwagę na ciekawe zabytki w Polańczyku. Znajduje się tu murowana cerkiew z ikoną Matki Boskiej z Łopienki, a także cmentarz z murowaną kapliczką dworską.

4. Moc atrakcji dla aktywnych

Jezioro Solińskie. Fot. Pixabay

Kajaki, rowery wodne a może wycieczka stateczkiem wycieczkowym? Wodnych atrakcji nad Soliną nie brakuje. Na każdym kroku można spotkać tu wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego. Pobyt nad Soliną zachęca do aktywnego wypoczynku. W sezonie letnim niezwykłą atrakcją turystyczną Zalewu Solińskiego są rejsy statkami bieszczadzkiej floty,
wypływającymi z Polańczyka i Soliny.

5. Najlepszy pstrąg w Bieszczadach

Najlepszego pstrąga w Bieszczadach zjecie w Terce. Fot. Pixabay

Solina atrakcje ma również dla miłośników dobrego jedzenia. W pobliżu jeziora znajduje się smażalnia, która serwuje ponoć najlepszego pstrąga w Bieszczadach. Świeżą rybę zjemy tu już za kilkanaście złotych. W sezonie należy się jednak liczyć z kolejkami. Wieść o pysznym pstrągu w smażalni Córka roznosi się bardzo szybko. Miejsce czynne jest od maja do października w godzinach 10-19, w czasie wakacji codziennie, w pozostałych miesiącach w zależności od pogody. Przetestowaliśmy sami i możemy zdecydowanie polecić.

Smażalnia Córka, Terka 70.

6. Szlaki piesze

Okolice Jeziora Solińskiego zachęcają do spacerów. Fot. Pixabay

Solina atrakcje ma również dla miłośników spacerów. Piękne widoki i liczne szlaki piesze zachęcają do spacerów. W okolicach Jeziora Solińskiego nie brakuje miejsc do długich pieszych wędrówek. Większość tras to malownicze szlaki prowadzące wzdłuż linii brzegowej. Jeśli cisza, spokój i przyroda to coś czego poszukujecie na urlopie to koniecznie wybierzcie się na spacer po okolicach Soliny i Polańczyka.

7. Wyspa Zjawa

Solina atrakcje nietypowe: wyspa Zjawa. Fot. Pixabay

Nad Soliną można spotkać Zjawę i to nie byle jaką. To jednak nie przerażający duch, a wyspa. Skąd ta nazwa? Wyspa Zjawa dosłownie pojawia się i znika. Wszystko zależy od poziomu wód w jeziorze. Jeśli jest on bardzo niski można ją podziwiać. Przyznajcie, że to dość zaskakująca atrakcja.

Czytaj również: Solina – oaza spokoju w Bieszczadach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here