Strona głównaTop 10Spływy kajakowe i pontonowe – pomysły na jednodniowe wycieczki (TOP 10)

Spływy kajakowe i pontonowe – pomysły na jednodniowe wycieczki (TOP 10)

Rzeka to wyjątkowe miejsce, gdzie odpoczniecie od zgiełku nawet w środku lata. Jest tu spokojnie, czas płynie wolniej, a natura uśmiecha się do nas z każdej strony. Oto wyjątkowe spływy kajakowe i pontonowe, idealne na jednodniowe wyprawy, podczas których naładujecie baterie i docenicie piękno naszej polskiej przyrody.

Spływ pontonem Przełomem Bardzkim

Przełom Bardzki to jedno z najpiękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku. To tutaj Nysa Kłodzka przecina Góry Bardzkie, odsłaniając piękno Sudetów. Zbocza gór tworzą tu dolinę o głębokości 150 metrów, od których nie można oderwać wzroku. Jeśli chcielibyście podziwiać ich piękno koniecznie skorzystajcie z największej atrakcji Nysy Kłodzkiej – spływu pontonem. Na trasie, oprócz bajecznych skalnych zboczy, zobaczycie lasy dotykające wód rzeki, poczujecie zapach kolorowych łąk i będziecie mogli delektować się śpiewem ptaków i pluskającej wody.

Najbardziej popularna trasa spływu rozpoczyna się w miejscowości Młynów, a kończy w Bardzie. Jest to odcinek, którego przepłynięcie zajmuje około 2,5-3,5 godziny. Jest wiele firm organizujących spływy przełomem Bardzkim. Oferta obejmuje wynajem pontonu, kapoków, transport na początek wyprawy, szkolenie z obsługi sprzętu, a czasem także ognisko i inne atrakcje po spływie. Trasa uważana jest za mało wymagającą, a jednocześnie malowniczą. Na spływ możecie wybrać się w każdym wieku, a także z kilkuletnimi dziećmi.

  • Trasa: Młynów – Bardzie
  • Czas spływu: 2,5-3,5 h
  • Dla kogo? Trasa dla każdego, nie wymaga wcześniejszego doświadczenia, także dla rodzin z dziećmi.
  • Atrakcje: Zbocza Sudetów malowniczo łączące się z Nysą Kłodzką.

Spływy kajakowe rzeką Nidą

spływy kajakowe
Rzeka Nida. Fot. Shutterstock

Kolejną trasą, proponowaną na jednodniowy spływ, jest rzeka Nida w województwie świętokrzyskim. Ta spokojna rzeka, poprowadzi Was pośród wzgórz, lasów, łąk i pól. Na trasie spotkać możecie wysepki, zatoczki, starorzecza, które tworzą malowniczą trasę idealną na spływ kajakowy. Nidę tworzą jej dwa odcinki źródłowe: Biała Nida i Czarna Nida. Obie rzeki doskonale nadają się do wodnej wyprawy i nie wymagają większego doświadczenia w kajakarstwie. Musicie się jednak przygotować na pewne utrudnienia: kilka progów, małe bystrza, pozostałości po starych młynach, zwalone drzewa. Będzie to z pewnością dodatkowa atrakcja podczas spływu. Na niektórych odcinakach konieczne będzie także przenoszenie kajaków brzegiem rzeki.

Jest wiele tras proponowanych na jednodniowy spływ. Wszystko zależy od naszych umiejętności. Dla początkujących proponujemy odcinki, które pokonacie w około 3-4 godziny np. Marzysz – Morawica (10,5 km) lub Brzegi – Stare Kotlice (16 km). Dla bardziej zaawansowanych idealne będą trasy: Tokarnia – Stare Kotlice (20km) lub Mniszek – Brzegi (21km), których przepłynięcie zajmie Wam około 6 godzin.

  • Trasy 3-4h: Marzysz – Morawica (10,5 km) lub Brzegi – Stare Kotlice (16 km)
  • Trasy 6h: Tokarnia – Stare Kotlice (20km) lub Mniszek – Brzegi (21km)
  • Czas spływu: od 3h do 6h w zależności od odcinka
  • Dla kogo? Trasa dla każdego, stopień trudności można dopasować do umiejętności.
  • Atrakcje: Płytkie piaszczyste dno umożliwiające postój i pływanie niemal w każdym miejscu. Atrakcje w postaci np. progów czy powalonych drzew na trasie spływu.

Spływ kajakowy Dunajcem

spływy kajakowe
Przepiękny Dunajec. Fot. Shutterstock

Dunajec od lat przyciąga osoby, chcące zobaczyć piękno gór z perspektywy rzeki. Trasa prowadzi przez malowniczy Pieniński Park Narodowy. Najbardziej popularną formą spływu są tu drewniane tratwy obsługiwane przez flisaków. Warto spróbować jednak równie ciekawej formy pokonania Dunajca – spłynięcia pontonem lub kajakiem. Najbardziej malownicza trasa prowadzi przez Przełom Dunajca. Odcinek pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą, to wyjątkowa część rzeki na którym tworzy się wiele zakoli, a ściany skalne osiągają około 300 metrów wysokości.

Pienińska rzeka uważana jest za łatwą, jednak jej górski charakter sprawia, że powinniśmy szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo np. ubierając kapok. Osoby początkujące nie powinny mieć problemu z pokonaniem Pienińskiego Przełomu Dunajca kajakiem. Dla rodzin z małymi dziećmi zalecany jest spływ pontonowy, który nie wymaga od nas tak płynnego operowania wiosłem. Trasa pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą to odcinek około 15 km. Jej przepłynięcie zajmie Wam 2 godziny, choć przy tak pięknych krajobrazach chciałoby się, aby chwile te trwały jak najdłużej!

  • Trasa: Pienińskiego Przełomu Dunajca (Odcinek pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą)
  • Czas spływu: około 2 h
  • Dla kogo? Trasa dla początkujących i zaawansowanych. Rodzinom z małymi dziećmi zalecamy spływ pontonem.
  • Atrakcje: Liczne zakola Dunajca. Ściany skalne osiągają około 300 metrów wysokości.

Przeczytaj także: Pieniny – atrakcje dla aktywnych i leniuchów.

Spływ rzeką Rawką

Kolejna propozycja przeznaczona jest dla zaawansowanych kajakarzy. Spływy kajakowe rzeką Rawką nie należą do najłatwiejszych, jednak piękno otoczenia i jej naturalny charakter sprawiają, że miejsce zachwyca na każdym kroku. Na początek warto wspomnieć o tym, że Rawka to rzeka zwałkowa, czyli pełna powalonych drzew utrudniających jej przepłynięcie. Oznacza to, że na wielu jej odcinkach będziecie musieli przenosić swój kajak, czasem także na zarośniętym, ciężko dostępnym brzegu. Dodatkowym utrudnieniem są mielizny i brak możliwości zatrzymania się w dowolnym miejscu, ze względu na dzikość terenu.

Jednak Rawka to miejsce wyjątkowe na spływ kajakowy i z pewnością zachwyci Was swoim pięknem. Proponowana przez nas trasa to: Żydomice – Kurzeszyn – Doleck. Jest to 23-kilometrowy odcinek, który pokonacie w około 7-8 godzin, w zależności od Waszych umiejętności. Jeśli obawiacie się tak długiego odcinka możecie także swój spływ rozpocząć w Kurzeszynie, wtedy trasa będzie liczyła 16 km. Pierwszy odcinek to malownicza meandrująca (zakręcająca) rzeka, wśród łąk, która nie powinna stanowić większych problemów. Trasa z Kurzeszyna do Dolecka jest natomiast dosyć trudna – nurt rzeki jest silny z wieloma zakrętami, wymagającymi sprawnego manewrowania kajakiem. Po drodze znajduje się także wiele powalonych drzew.

  • Trasa: Żydomice – Kurzeszyn – Doleck
  • Czas spływu: około 7-8 godzin
  • Dla kogo? Trasa dla zaawansowanych kajakarzy.
  • Atrakcje: Na trasie sporo powalonych drzew, malownicze meandry i dzika natura.

Spływy pontonowe Sanem

Podkarpacie kojarzy nam się z bliskością przyrody, spokojnym odpoczynkiem i malowniczym górami. To właśnie czeka na Was, jeśli zdecydujecie się na spływ pontonowy po Sanie. Na wodzie będziecie mogli wsłuchać się w szum wody, podejrzeć płynące pstrągi i cieszyć się widokiem ptaków zamieszkujących brzeg rzeki. San to najłatwiejsza górska rzeka w Polsce, która stanowi wyjątkową atrakcje Bieszczad. To, co zachęca do wycieczki pontonem to to, że jest to bezpieczna rozrywka praktycznie dla każdego. Mogą nim płynąć rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze oraz niepełnosprawne.

Proponujemy Wam 2 odcinki Sanu idealne na szybki i nieco dłuższy spływ. Pierwszy z nich to Sanok – Dębna liczący 9 km. Podczas 2 godzinnej podróży mijać będziecie m.in.: cerkiew na skale w Międzybrodziu czy historyczną Górę Fajkę tzw. bramę węgierską. Dłuższa trasa, licząca 20 km, to Lesko – Sanok, której pokonanie zajmie Wam około 5 godzin. Po drodze czeka na Was mnóstwo bystrzy, czyli spiętrzeń wody, dzięki którym nurt rzeki jest szybszy. Dodatkowo, właśnie tutaj, będziecie otoczeni zalesionymi wzniesieniami.

  • Trasa 2h: Sanok – Dębna (9 km)
  • Trasa 5h: Lesko – Sanok (20 km)
  • Czas spływu: od 2h do 5h w zależności od odcinka
  • Dla kogo? Trasa dla każdego, także małych dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.
  • Atrakcje: Na dłuższej z tras zobaczycie liczne bystrza, czyli spiętrzenia wody. Na krótszej trasie zobaczycie cerkiew na skale w Międzybrodziu czy historyczną Górę Fajkę tzw. bramę węgierską.

Spływy kajakowe Radomką

Odwiedzając Mazowsze koniecznie wybierzcie się na spływ rzeką Radomką. Choć nie należy ona do najdłuższych wód w Polsce to ma kajakarzom wiele do zaoferowania. Duża zmienność widoków, czysta woda, mała głębokość i łagodny nurt sprawiają, że Radomka to wymarzone miejsce na spływy kajakowe. Ta malownicza rzeka płynie wśród pięknych lasów Puszczy Kozienickiej i Puszczy Stromieckiej. Spływ Radomką pozwala zwiedzić Kozienicki Park Krajobrazowy z ciekawej perspektywy, zapewniając kajakarzom zapierające dech widoki.

Proponowana przez nas trasa to Brzózka – Ryczywół, której długość to 16 kilometrów. Na jej pokonanie powinniście przeznaczyć około 4-5 godzin. Trasa ta jest stosunkowo prosta i mogą nią płynąć nawet rodziny z dziećmi. Pokonując ten odcinek czeka na Was wiele pięknych widoków – obfitość łąk, urokliwe mostki, tajemnicze porośnięte gęstą roślinnością zakola, piaszczyste skarpy, tunele z drzew oraz piaszczyste plaże.

  • Trasa: Brzózka – Ryczywół (16 km)
  • Czas spływu: 4-5h
  • Dla kogo? Trasa dla każdego, także dla rodzin z dziećmi.
  • Atrakcje: Po drodze czekają na Was urokliwe mostki, tajemnicze porośnięte gęstą roślinnością zakola, piaszczyste skarpy, tunele z drzew oraz piaszczyste plaże.

Spływ pontonowy rzeką Bóbr

Bóbr to rzeka w południowo-zachodniej Polsce, która płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie i jest największym z lewobrzeżnych dopływów Odry. Warto wiedzieć, że raz do roku w maju organizowany jest tu Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Andrzeja Strycharczyka na Bobrze. Impreza trwa cztery dni i odbywa się na trasie Janowice Wielkie – Bolesławiec. Nic dziwnego, że wydarzenie odbywa się właśnie tu, bo rzeka jest niezwykle malownicza i chętnie wykorzystywana do turystyki kajakowej i pontonowej.

Proponowana przez nas jednodniowa trasa to: Pilchowice Nielestno – Lwówek Śląski, która zajmie Wam około 5-6 godzin. Płynąc pontonem będziecie mieli okazję przeżycia niesamowitej przygody w otoczeniu przyrody Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Po drodze zachwyci Was piękno dziewiczej przyrody, które w połączeniu z aktywnym wypoczynkiem pozostawi Wam piękne wspomnienia.

  • Trasa: Pilchowice Nielestno – Lwówek Śląski
  • Czas spływu: 5-6h
  • Dla kogo? Trasa dla każdego, także dla rodzin z dziećmi.
  • Atrakcje: Piękno przyrody Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Przepiękny, malowniczy i dziki charakter trasy.

Spływ Brdą

Brda to rzeka, w której można się zakochać. Gęsto porośnięte brzegi, zmienne odcinki, piękno łąk i borów oraz kręte koryto, dzięki któremu Brda nazywana jest bluszczową rzeką. Jest to miejsce idealne, aby rozpocząć swoją przygodę z pływaniem na kajakach. Większość odcinków jest prostych do pokonania, a dodatkowo rzeka jest niezwykle różnorodna i nie będziecie się tu nudzić.

Swoją przygodę z Brdą można zacząć jeszcze w województwie pomorskim, gdzie rzeka łączy się z licznymi jeziorami, a największą atrakcją tego odcinka jest zapora rzeczna w miejscowości Mylof. My jednak proponujemy trasę Woziwoda – Świt, która znajduje się już w województwie kujawsko-pomorskim. Jest to zdecydowanie najciekawszy odcinek Brdy. Na tej trasie płynąć będziemy pośród przepięknych lasów sosnowych, a w okolicy Tucholi trafimy na urokliwy przełom z licznymi bystrzami. Przełom ten, zwany Piekiełkiem, to odcinek zaliczany do miejsc na rzece o charakterze górskim. Oprócz silniejszego nurtu na trasie czekają przeszkody w postaci przewróconych drzew.

  • Trasa: Woziwoda – Świt (23 km)
  • Czas spływu: około 5h
  • Dla kogo? Brda to rzeka dla każdego, idealna na początek przygodny z kajakiem.
  • Atrakcje: Największą atrakcją jest rezerwat przyrody Piekiełko, gdzie rzeka ma charakter górski.

Spływy kajakowe Wisłą

Choć wydawać by się mogło, że Wisła to rzeka niebyt popularna na spływ kajakowy, to jednak z roku na rok przybywa śmiałków gotowych ją pokonać. Królowa polskich rzek budzi respekt swoją wielkością i dzikością. Jest to wyczyn, raczej dla doświadczonych kajakarzy, którzy mieli już okazję pływać na mniejszych wodach. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zupełnie unikać Wisły, gdyż malownicze, dzikie tereny i piękne wyspy, tworzące się na środku rzeki, rekompensują trudności jakie napotykamy na trasie.

Ciekawą opcją na spływy kajakowe po Wiśle jest podziwianie Warszawy z perspektywy rzeki. Jest to doskonała opcja nie tylko dla warszawiaków, ale także dla turystów. Na początek przygody z Wisłą proponujemy 2 trasy. Pierwsza dla bardziej zaawansowanych to odcinek Karczew – Warszawa. Jest to dystans 23 km, który pozwoli nam spędzić na rzece około 4-5 godzin. Po drodze zobaczycie przepiękne rezerwaty przyrody i łachy (wyspy wiślane), na których warto się zatrzymać i odpocząć. Krótsza trasa, która będzie idealna na pierwszy raz na Wiśle to odcinek Wawer – Śródmieście. Tę 10 km przeprawę pokonacie w około 2 godziny. Po drodze przepłyniecie pod mostami: Siekierkowskim, Łazienkowskim, Grubą Zośką oraz będziecie mogli podziwiać warszawskie zabudowania i okazałe wieżowce.

  • Trasa 2h: Wawer – Śródmieście (10 km)
  • Trasa 4-5h: Karczew – Warszawa (23 km)
  • Czas spływu: od 2h do 5h w zależności od wybranego odcinka.
  • Dla kogo? Trasa dla osób, które miały już kontakt z kajakiem.
  • Atrakcje: Największą atrakcją na Wiśle są łachy (wyspy wiślane), na których warto się zatrzymać.

Przeczytajcie także: Wisła – królowa polskich rzek.

Spływ Wisłokiem

Podkarpacie, oprócz spływów Sanem, może poszczycić się jeszcze jedną rzeką idealną na spływy kajakowe – Wisłokiem. Cisza, spokój, ładne widoki, rześkie powietrze i przyjemny chłód bijący od wody, czeka na Was w okolicy Rzeszowa. Płynąc Wisłokiem przeniesiecie się w malowniczy, dziki świat tutejszej przyrody. Na trasie czekają na Was wysokie urwiska, bujna roślinność porastająca brzeg oraz zwierzęta, które nie boją się wypatrywać Was z lądu.

Na pierwszą wycieczkę po rzece Wisłok proponujemy wam: Babica – Rzeszów, która liczy 20 km. Pokonanie tego dzikiego odcinka zajmie Wam około 6 godzin. Po drodze, oprócz pięknych krajobrazów, na przeciwko rezerwatu Lisia Góra czekają na Was wyspy, które idealnie nadają się na krótki postój. Wisłoka to spokojna rzeka, idealna nawet dla początkujących, na której bajeczne widoki, wysokie skarpy i bujnie zarośnięte brzegi sprawią, że pokochacie piękno podkarpacia.

  • Trasa 6h: Babica – Rzeszów (20 km)
  • Czas spływu: około 6 godzin
  • Dla kogo? Trasa idealna nawet dla początkujących kajakarzy.
  • Atrakcje: Na trasie czekają na was wysokie skarpy i piękne wyspy idealne aby odpocząć pośród dzikiej przyrody.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE