Strona głównaTop 10Sukiennice, Długi Targ, rynki: dawne targowiska, które dziś są najpiękniejszymi zabytkami

Sukiennice, Długi Targ, rynki: dawne targowiska, które dziś są najpiękniejszymi zabytkami

W polskich miastach główną rolę handlową pełniły niegdyś rynki. W średniowieczu to wokół nich skupiał się cały handel. Oto najsłynniejsze dawne targowiska w Polsce, gdzie niegdyś odmierzano sukna, wykuwano podkowy i handlowano inwentarzem.

Plac Solny – dawne targowiska

wrocław plac solny
Wrocław, plac Solny. Fot. trabantos, Shutterstock

Plac Solny powinien odwiedzić każdy, kto zwiedza stolicę Dolnego Śląska. Był to obok Rynku najważniejszy plac kupiecki we Wrocławiu. Od średniowiecza znajdowały się tam stragany. Handlowano tam solą, skąd wzięła się nazwa placu. Z biegiem wieków przeznaczenie placu się zmieniało. Dziś jest to popularne miejsce spotkań otoczone kolorowymi kamieniczkami. Znane jest głównie z tego, że to właśnie tu niemal o każdej porze dnia i nocy można kupić kwiaty.

Sukiennice

Sukiennice na Rynku głównym w Krakowie
Rynek Główny i Sukiennice w Krakowie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Sukiennice to część miasta, gdzie handlowano suknem. Znajdują się one w kilku miejscowościach w Polsce, ale te najbardziej znane są w Krakowie. Stoją w centralnej części Rynku Głównego. Zmieniały się one przez wieki. Pierwsze kramy sukiennicze powstały tu już w XIII wieku. Najpierw były one drewniane. Stragany gdzie handlowano suknem otoczone były jatkami i kramami na których sprzedawano także inne produkty. Obecnie w Sukiennicach możemy nieodpłatnie obejrzeć wystawę polskiego malarstwa i rzeźby z XIX wieku. W podziemiach znajduje się zaś ciekawa trasa turystyczna.

Sprawdź: Podziemia Rynku w Krakowie – zdziwisz się, co skrywają

Długi Targ – dawne targowiska

Ratusz i Długi Targ w Gdańsku. Fot. Shutterstock

Długi Targ to nieprzypadkowa nazwa. To właśnie ta ulica pełniła od średniowiecza centrotwórczą i handlową funkcję rynku. Od zawsze zamieszkiwali tam najzamożniejsi. Kamienice należały do patrycjuszy i najbogatszych kupców, którzy wzbogacali się na handlu w tym dobrze prosperującym portowym mieście. Przesiadywali w Dworze Artusa, oglądali egzekucje czarownic i heretyków na Długim Targu, a także brali udział w uroczystych królewskich paradach (od których trasę pochodu nazwano Drogą Królewską, czyli Via Regia). W XIV i XV w. w części Długiego Targu zwanej Targiem Prosiąt handlowano żywym inwentarzem.

Czytaj także: Dwór Artusa w Gdańsku, czyli dom spotkań rycerstwa przy Fontannie Neptuna

Rynek we Wrocławiu – dawne targowiska

Rynek we Wrocławiu. Fot. Pixabay

Wrocław był najważniejszym miastem na średniowiecznym Śląsku. Była to siedziba Piastów, ale i ważny gród na przecięciu szlaków handlowych. Przez stulecia kramiarze skupiali się wokół Rynku. W jego centralnej części znajdują się Sukiennice (dziś mocno przebudowane), a wokół znaleźć można ulice nawiązujące do dawnych ulic handlowych (Rzeźnicza, Kuźnicza, Jatki, Igielna, Białoskórnicza itd.).

Co ciekawe, przez działalność handlową poziom Rynku podniósł się o całe piętro. Zanieczyszczenia, śmieci ze straganów i odchody koni uniemożliwiały ruch grzęznącym w nich wozom, więc na płytę Rynku kładziono deski „przykrywając problem”. Takich warstw przez lata nazbierało się tyle, że obecny poziom Rynku jest dawnym pierwszym piętrem kamienic. Do dziś można zejść do podziemi kamienic w Rynku na poziom -1, który dawniej był parterem. W niektórych kamienicach ostały się dobrze widoczne drzwi wejściowe: dziś oczywiście zamurowane i znajdujące się pod ziemią.

Czytaj więcej: 15 ciekawostek o wrocławskim Rynku, których nie znałeś

Rynek w Kazimierzu Dolnym

kazimierz dolny
Kazimierz Dolny. Fot. Shutterstock

Kazimierz Dolny był w średniowieczu ważnym ośrodkiem handlowym na przecięciu szlaków. Handlowano tam wieloma towarami, m.in. zbożem. W mieście regularnie odbywał się jarmark zbożowy. Z tym towarem eksportowym Kazimierz Dolny związany był przez wieki. Do dziś zachowały się w mieście zabytkowe spichlerze, a większość z nich pochodzi z XVII wieku. W spichlerzu Michała Przybyły znajduje się dziś Muzeum Przyrodnicze, ale jest to tylko jednym z kilkunastu. Na kazimierskim Rynku handlowano nie tylko zbożem, ale także innymi produktami rolnymi, rozwijała się tam także sztuka kowalska, bednarstwo i kołodziejstwo.

Rynek w Sandomierzu

Rynek w Sandomierzu. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ogromne znaczenie handlowe miał w średniowiecznej Polsce Sandomierz. Powstał w miejscu przeprawy handlowej z Europy Zachodniej na Ruś. W swojej kronice Gall Anonim wymienił trzy najważniejsze ośrodki Państwa Polskiego za czasów Bolesława Chrobrego: były to Wrocław, Kraków oraz właśnie Sandomierz. Handel odgrywał ważną rolę w rozwoju miasta od samego początku, a szczególnie wpłynął na jego rangę w XV wieku, gdy rozkwitał handel zbożem. Położony na zbożowym szlaku Sandomierz był miejscem organizowania targów i jarmarków, a szybko bogacący się kupcy zasilali warstwę mieszczaństwa. Do dziś można poczuć ducha dawnej handlowej potęgi spacerując po sandomierskim Rynku.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE