Suwałki kojarzone są z najzimniejszym miastem w Polsce. Nie bez przyczyny, bo poza terenami górskimi, miasto to odnotowuje zdecydowanie jedne z niższych temperatur. Ta niewielka miejscowość jest niezwykle urocza i zdecydowanie warto poznać jej historię i zabytki, a także zwiedzić najbliższe okolice.

1. Dowspuda

Dowspuda to miejscowość na Podlasiu leżąca nad rzeką Rospudą. Znajduje się w połowie drogi między Suwałkami a Augustowem. Na zdjęciu widzimy pozostałości pałacu Paca, a konkretnie portyk. Wielki neogotycki pałac był bogato zdobiony, miał też oranżerię, galerię malarstwa i park. Powstał dzięki generałowi Pacowi walczącemu w wojskach napoleońskich. To dlatego mówi się dziś „Wart Pac pałaca, a pałac Paca”.

Po wyemigrowaniu Paca, pałac przeszedł w ręce cara. Następnie miał różnych zarządców, a w 1919 roku został włączony w skarb państwa. Dzierżawcy stopniowo go rozbierali, obecny właściciel ma zamiar ocalić pozostałości przed dalszym zniszczeniem.

2. Suwalskie cerkwie, cmentarze, kościoły

Cerkiew prawosławna Wszystkich Świętych przedstawiona na zdjęciu, to jeden z bardziej znanych zabytków architektury drewnianej w tym rejonie. Znajduje się też przy niej niewielki cmentarz. Pochodząca z 1892 roku świątynia wpisana jest do rejestru zabytków.

Na uwagę zasługuje też zespół cmentarzy przy ul. Zarzecze (rzymskokatolicki, prawosławny, żydowski, ewangelicki i mahometański). Konkatedra Św. Aleksandra, kościół Św. Piotra i Pawła i ewangelicko-augsburski kościół Świętej Trójcy też stanowią ciekawe przykłady architektury sakralnej.

3. Suwałki – biegun zimna

suwalszczyzna

Suwałki należą do najzimniejszych miast Polski. To sprawia, że często nie są kojarzone przyjaźnie. Ale tylko popatrzcie jakie krajobrazy maluje tam śnieg! Dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za upałem i uwielbiają wypoczynek na łonie natury, ten rejon Polski będzie idealny.

4. Spacer po Suwałkach

Spacerując po mieście nie można ominąć ul. Tadeusza Kościuszki z klasycystyczną zabudową. Jest najdłuższa w Suwałkach. To nią prowadził tzw. Trakt Królewski z Warszawy do Petersburga. To przy niej znajdują się Ratusz, Park Konstytucji 3 Maja i Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

5. Zabytki Suwałk

Duża część zabytków znajduje się przy ul. Kościuszki, od niej odnogami odchodzą pomniejsze ulice, gdzie często lokowano różne świątynie. Wśród ciekawych budynków znajduje się dawny suwalski ratusz, dom w którym urodziła się i mieszkała Maria Konopnicka (teraz muzeum), a także dawne koszary.

W 2007 roku postawiono w Suwałkach pomnik papieża Jana Pawła II. To odtąd dość dobrze rozpoznawalna statua papieża Polaka. Niedaleko Suwałk podziwiać można klasztor pokamedulski nad jeziorem Wigry.

6. Pokamedulski klasztor w Wigrach

Dawny klasztor kamedułów nad Jeziorem Wigry jest położony na lekkim wzniesieniu. Najpierw był to dwór myśliwski. Władysław Jagiełło i Zygmunt August polowali w okolicznych lasach. W 1667 r. Jan Kazimierz oddał te zabudowania kamedułom. Połączono z lądem wyspę, na której znajdował się klasztor.

Po rozbiorach doszło do kasaty klasztoru, a dobra zakonników zostały skonfiskowane. Musieli się oni stamtąd przenieść. Przez lata majątek niszczał. Obecnie jest udostępniony dla zwiedzających, można wypocząć m.in. w jednym z wyremontowanych eremów (domów pustelniczych) w kompleksie klasztornym.

7. Jeziora Suwałk

Jeziora Suwałk. Fot. Shutterstock

Malownicze jeziorka, pagórkowate tereny, lasy i pogodni ludzie. Tym reklamuje się Suwalszczyzna. Wśród jezior należy wymienić Wigry i Wigierski Park Narodowy. Warto wspomnieć też Jezioro Długie, Żubrowo i Pietry.

8. Te piękne panoramy

Fot. Shutterstock (8)

No i na koniec… panoramy. Czy też widzicie ten idylliczny krajobraz? Dzika przyroda i brak wielkich miast w pobliżu sprawiają, że to jeden ze spokojniejszych rejonów Polski, idealny do osiedlenia się dla domatorów.