Zapewne część z Was nie wyobraża sobie spędzać Bożego Narodzenia poza domem. Jednak świąteczny wyjazd ma wiele plusów. Przede wszystkim możecie w spokoju poświęcić czas rodzinie bez przesiadywania w kuchni i biegania od sklepu do sklepu. Wigilia w innych regionach Polski to także świetna okazja aby poznać inne zwyczaje i potrawy, których wcześniej nie znaliście. Gdzie wybrać się na świąteczny wyjazd? Oto nasze propozycje.

1. Białowieża

Puszcza Białowieska to kierunek dla osób pragnących odpocząć na malowniczych terenach, gdzie czas płynie dużo wolniej. Zimą okolica pokrywa się śniegiem, a żubry wychodzą na polany w poszukiwaniu pożywienia. To doskonały czas, aby bez problemu móc podziwiać te piękne ssaki na wolności. Odpoczynek w tej części Polski to także okazja by pooddychać czystym powietrzem oraz pospacerować po puszczy.

Podlasie to także doskonała kuchnia. Tutejsze przepisy mają w sobie dużo z dań wschodu. Najbardziej znane potrawy to barszcz z grzybami, kutia, kisiel z mąki owsianej oraz kluski z makiem polane olejem lnianym. Na stole znaleźć też możecie kompot z suszu oraz pierogi z kapustą i z grzybami.

Poznajcie więcej ciekawostek o Puszczy Białowieskiej.

Puszcza Białowieska – naturalne piękno w samym sercu Europy

2. Kaszuby

Kaszuby to region, w którym odpoczniecie od świątecznego zgiełku, odprężycie się podczas spacerów po zachwycającej okolicy oraz poznacie wiele tradycyjnych dań tego regionu. W tutejszych domach na wigilii dominują ryby, kapusta, grzyby oraz wypieki z makiem. Najbardziej znane potrawy to: śledź po kaszubsku, śledzie w śmietanie duszone z jabłkami, bigos postny, makowiec oraz sękacz.

Gdy już oderwiecie się od świątecznego stołu, warto zobaczyć kilka najpiękniejszych miejsc na Kaszubach. Aby poznać ich historię, swoją podróż najlepiej rozpocząć w Wdzydzach Kaszubskich gdzie znajduje się Kaszubski Park Etnograficzny. Inne ciekawe atrakcje to Skansen w Szymbarku, Muzeum Hymnu Narodowego oraz Zamek w Bytowie. Jeśli będziecie mieli ochotę aktywnie spędzić czas to macie szansę pojeździć tu także na nartach. Góra Wieżyca to miejsce, gdzie znajdują się wyciągi narciarskie wraz z dobrze przygotowanymi trasami.

Dowiedzcie się więcej.

Wieżyca – jedyna taka góra w Europie

3. Tatry

Górski krajobraz zimą ma swój magiczny klimat, który sprawia, że to właśnie w góry wyjeżdża najwięcej osób spędzających Boże Narodzenie poza domem. Góry to niemal gwarancja białych świąt, ale także wyjątkowego góralskiego klimatu i wyśmienitych potraw.

Góralskie potrawy, przygotowywane na święta są proste. Dominują dania z ziemniaków i podhalańskich serów. Spotkać możemy także bukty – czyli kopytka oraz moskole – podpłomyki z gotowanych ziemniaków. Na stole znajdziemy również kłóty, czyli kapustę z ziemniakami oraz postną kwaśnicę. Do wielu dań dodawane są śliwki oraz miód.

Gdy już oderwiemy się od wigilijnej uczty, warto wybrać się na pasterkę. W górach ma ona wyjątkowy nastrój. Góralskie śpiewy oraz najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe w Polsce to coś co koniecznie musicie zobaczyć.

4. Bałtyk

Morze jest piękne o każdej porze roku. Zimą, gdy śnieg pokrywa plaże, a woda zamarza, Bałtyk staje się malowniczy niczym lodowa kraina. Spacer wzdłuż morza, o tej porze roku, to doskonała okazja by powdychać jod, ale także poznać Bałtyk od zupełnie innej strony.

Także wigilia na Pomorzu to wspaniała szansa, aby poznać zwyczaje kulinarne tego regionu. Ze względu na bogactwo morza w tutejszych daniach dominują ryby. Znajdziecie tu wędzone węgorze, ziemniaki w mundurkach z solonym śledziem, zupę rybną, a nawet pierogi z farszem rybnym. W deserach dominuje konfitura z dzikiej róży, ale popularny jest także piernik i makowiec.

5. Śląsk

Choć kierunek wydawać się może mało atrakcyjny na świąteczny wyjazd, to jeśli uwielbiacie prawdziwą, obfitą biesiadę to koniecznie wybierzcie się na Śląsk. Wieczerza wigilijna rozpoczyna się od postnych zup: grzybowej lub kapuśnicy z grzybami. Spotkać się możecie także z zupą migdałową. Na stole nie może zabraknąć karpia i śledzi, do których podaje się ziemniaki. Znajdziecie tu także kapustę z grzybami, kluski z ziemniaków lub jęczmienia oraz moczkę – zupę przyrządzaną na rosole z warzyw z dodatkiem bakalii. Czasami do wywaru dodaje się piwo. Na koniec nie może oczywiście zabraknąć deseru. Na Śląsku na słodko przyrządzane są makówki oraz drożdżowa baba z bakaliami.

6. Warszawa

Święta w Warszawie. Fot. Shutterstock (6)

Także wyjazd do innego miasta może okazać się w święta wyjątkowo udanym pomysłem. W Warszawie podczas świąt ulice w całym mieście zachwycają wspaniałymi świetlnymi dekoracjami, choinkami oraz Mikołajami. Stolica przygotowała w tym roku także wspaniałe atrakcje. Możecie pojeździć na łyżwach na Rynku Starego Miasta, wybrać się na koncert, zobaczyć bożonarodzeniową szopkę i wiele więcej.

Mazowsze oferuje także wspaniałe regionalne potrawy wigilijne. Znajdziecie tu postny czerwony barszcz z uszkami, karpia w śmietanie oraz w galarecie, kluski z makiem, panierowane i smażone grzyby suszone oraz postny bigos. Do dań podawany jest także kompot z suszu. Na deser rozsmakujecie się w babce drożdżowej, makowcu oraz pierniku.

Dowiedzcie się jakie atrakcje jeszcze szykuje dla Was stolica.

Święta w Warszawie – 6,5 pomysłu jak je spędzić