Strona głównaTop 10Szalone pomysły na wielkanocne pisanki (Top 20)

Szalone pomysły na wielkanocne pisanki (Top 20)

Wielkanoc to jedno z najważniejszych polskich świąt, nierozerwalnie związane z naszą tradycją. Macie ciekawe pomysły na wielkanocne pisanki? Wcale nie trzeba mieć wielkiego talentu plastycznego, by wyglądały pięknie. Nie jesteście też skazani na dekorowanie jajek co roku w ten sam sposób. Oto 20 szalonych pomysłów na świąteczne pisanki, które być może nie przyszły Wam do głowy.

Malowane farbami w pastelowe kwiaty

Skomplikowane z pozoru kwiaty wcale nie są takie trudne do stworzenia. Fot. Pixabay

Wbrew pozorom w tej metodzie można szybko dojść do wprawy. Jajka nie musimy wcześniej barwić, może być naturalnie beżowe lub najlepiej białe (wtedy dekoracja wygląda bardziej elegancko). Najlepiej użyć pastelowych kolorów. Wąski pędzelek zanurzamy w farbce jedynie końcówką. Płatki kwiatów malujemy od ich nasady wąskim pociągnięciem, a przy końcach możemy nieco przycisnąć pędzel, by się rozszerzyły.

Niczym plamy oleju lub benzyny

To bardzo efektowna metoda. Fot. Pixabay

Pomysły na wielkanocne pisanki, które wyglądają podobnie jak na zdjęciu? Pokrywamy jajka cienką warstwą zmieszanej farby o różnych odcieniach. Konieczne są do tego farby, które utworzą warstwę unoszącą się na wodzie. Najlepiej zapytać o nie w sklepie z artykułami dla plastyków (należy poszukać farb do sztuki ebru). Farby delikatnie się ze sobą miesza tworząc na wodzie wymyślne surrealistyczne wzory, a następnie zanurza w wodzie jajko, które zbiera farbę z jej powierzchni.

Pomysły na wielkanocne pisanki na wesoło

Wielkanoc wcale nie musi być taka poważna… Fot. Pixabay

Ta technika wymaga już o wiele mniej umiejętności. Jajka możemy zabarwić w dowolny sposób (na przykład w cebuli, w barwnikach do jajek lub po prostu farbami), a następnie doprawić im kolorowe minki. Możemy je nakleić wcześniej wycinając odpowiednio elementy z samoprzylepnego papieru, a także narysować. To także świetny pomysł na ozdabianie pisanek z dziećmi.

Kraszanki

To prawdziwe dzieła sztuki. Fot. Pixabay

Teraz dla odmiany pokażemy Wam trudne do wykonania kraszanki. Najpierw jajko się barwi na ciemny kolor (w skorupkach od cebuli, burakach, łupinach orzecha włoskiego, liściach klonu, olchy, dębu, tarniny czy malwy), a następnie wąskim i ostro zakończonym narzędziem dzierga się wzory, najczęściej kwiatowe lub geometryczne. To technika wymagająca pietyzmu i cierpliwości. Wyryte wzory można zostawić białe, ale też wetrzeć barwnik w odpowiednie miejsca, by powstał kolorowy ornament (tak jak na obrazku).

Elegancki minimalizm

Czasami prościej jest piękniej. Fot. Pixabay

W wielu domach współcześnie rządzi minimalizm, a choć Wielkanoc kojarzy nam się raczej z pstrokatymi pisankami, można zmienić ten schemat. Bardzo ładny efekt daje zestawienie ze sobą białych pisanek ze złotymi lub srebrnymi, tak jak na załączonym zdjęciu. Można zabarwić jajko na złoty lub srebrny kolor farbami lub barwnikami do jajek.Można też próbować w wywarze z orzecha włoskiego, nagietka i kurkumy, ale efekt może nie być tak spektakularny. Pięknie prezentuje się także efekt drobnych złotych kropek na białym wielkanocnym jajku.

Z efektem marmuru

Fot. Pixabay

Marmurowy wzór (taki jak na dolnym prawym jajku) możemy uzyskać na kilka sposobów. Takie pisanki wychodzą dzięki zastosowaniu farb unoszących się na wodzie (do metody ebru, o której pisaliśmy w drugim slajdzie), ale podobny rezultat można otrzymać dzięki lakierowi do paznokci. Zwykły lakier należy wylać do naczynia z wodą, a będzie unosił się na jej powierzchni. Patyczkiem należy pomieszać barwnik, by utworzył pływające smużki. Następnie zanurzamy jajko w wodzie tuż przy powierzchni zbierając lakier (należy tę czynność wykonywać w rękawiczce).

Zdobione kolorowym woskiem

To bardzo kolorowa metoda ozdabiania jajek. Fot. Pixabay

Taka metoda zdobienia pisanek przywędrowała do nas z Czech. Wymaga precyzji i kreatywności. Wosk roztapia się na niskich podstawkach. Są nawet specjalne urządzenia przypominające karuzelę z łyżkami, a na każdej z łyżek roztopiony jest wosk innego koloru. Nanosi się go patyczkiem na pisankę i pozostawia do wyschnięcia. Takie wielkanocne jajka mają ciekawą fakturę.

Z uszkami

Można troszeczkę zaszaleć z pisankami. Fot. Pixabay

To kolejny pomysł na ozdabianie wielkanocnych pisanek wraz z dziećmi. Zabarwione dowolnym sposobem jajka należy ozdobić wyciętymi z samoprzylepnego papieru króliczymi mordkami. Można użyć gotowych naklejek lub wykonać je samodzielnie, a nawet namalować. Całość pięknie wieńczą królicze uszka wykonane z puszystego białego materiału z różowym elementem.

Prosto ozdobione bez malowania

Kompletnie nie masz talentu ani czasu? To coś dla Ciebie. Fot. Pixabay

To opcja dla mniej wymagających, żyjących w pośpiechu i nie mających czasu w wielkanocnej gorączce lub po prostu dla osób, które mają dwie lewe ręce do prac plastycznych. Zawiązać kokardkę na wstążce potrafi każdy. Obwiązać taką wstążką jajko lub przykleić kokardkę do pisanki też, mimo że może to wymagać chwili cierpliwości. Efekt na pewno jednak się opłaci. Wystarczy znaleźć ładną wstążkę.

Wydmuszki

Wydmuszki można powiesić na sznureczku. Fot. Pixabay

Wydmuszki to pisanki z otworami na obu końcach jajka (na przykład wydłubanymi nożem) i wydmuchanym środkiem. Białko i żółtko z łatwością wylecą drugą stroną, a nam zostanie pusta skorupka. Gdy poczekamy aż jajko wyschnie w środku, możemy ozdobić je w dowolny sposób, na przykład pomalować (jeśli mamy taki talent by wykonać pisankę jak na zdjęciu) albo okleić kolorową włóczką. Plusem takiej pisanki jest to, że zostaje nam do przyszłego roku. Zwykłe jajko z czasem psuje się w środku, nawet gdy jest ugotowane. By wzmocnić efekt można użyć większych jaj, na przykład gęsich.

Pastelowe w jednej tonacji

Tak ozdobione pisanki to prawdziwy hit. Fot. Pixabay

To najprostsza metoda i wygląda niezwykle elegancko. Wystarczy delikatnie zabarwić białe jajka tak, by utrzymać kolorystykę w jednej tonacji. Pisanki o różnych odcieniach tak doskonale współgrają ze sobą, że nie wymagają dodatkowych ozdób. Niebieski kolor nada pisankom wywar z borówek, fioletowy uzyskamy dzięki owocom tarniny i czarnego bzu, a różowy dzięki burakowi. Im esencja mocniejsza, a jajko jaśniejsze, tym więcej barwnika pochłonie. Wszystko zależy też od czasu namaczania. Można zabarwić jajka na ciepło (gotując je w wywarze z dodatkiem odpowiednich roślin) lub na zimno (wkładając do wrzątku z tajemnym składnikiem i czekając, aż wywar ostygnie).

Drewniane

Taka pisanka się szybko nie zniszczy. Fot. Pixabay

Kto powiedział, że pisanki muszą być z prawdziwych jajek? Te drewniane mają tę przewagę, że z powodzeniem możemy z nich korzystać latami. To co prawda tylko ozdoba stołu i ewentualnie wielkanocnego koszyczka, bo takiego gadżetu nie zjemy. Mimo to warto mieć kilka pisanek tego typu w zanadrzu, na przykład na wypadek gdyby dzieci zbiły tradycyjne jajka.

Kolorowe z geometrycznymi wzorami

Takie zdobienia może wykonać każdy. Fot. Pixabay

Skrobanie jajek po ich zafarbowaniu niekoniecznie musi wymagać umiejętności takich, jakie posiadają specjalistki od kraszanek. Można skupić się na tej samej technice ale o wiele prostszych, na przykład geometrycznych wzorach, takich jak kropki, serduszka czy drobne kwiatki. Pisanki będą wyglądać uroczo, im bardziej będą kolorowe tym lepiej.

Ażurowe wydmuszki

Do takich piękności trzeba mieć cierpliwość. Fot. Pixabay

Wydmuszki wykonane w tradycyjny sposób, można nieco bardziej podziurawić. Ostrym nożykiem można wyciąć w skorupce kwiatowe lub geometryczne wzory. Pisanki na zdjęciu ozdobione są także przyklejonym na klej brokatem. Kolorowe wstążeczki, na których jajka można zawiesić na baziach, tylko dodają uroku. To dość mozolna technika wymagająca nieco wprawy, ale warto się w niej ćwiczyć: efekt może być powalający.

Z naklejkami

To jedna z łatwiejszych technik ozdabiania. Fot. Pixabay

Wybór naklejek na pisanki jest ogromny. Można przyozdobić je nalepianymi paskami, barankami, zajączkami i kurczakami. Mogą się tym z powodzeniem zajmować także małe dzieci. Pisanki można oczywiście wcześniej zabarwić. Ważne jest, by naklejki umieszczać na bardziej gładkich jajach. Na tych o chropowatej powierzchni naklejki nie będą się trzymać.

Z termokurczliwymi opaskami

Tę prostą technikę dzieci powinny wykonywać z pomocą dorosłych. Fot. Pixabay

To błyskawiczna i efektowna technika ozdabiania pisanek. Opaski termokurczliwe to nic innego jak foliowe wstążki z kolorowymi obrazkami, które nakłada się na jajka i zanurza w gorącej wodzie. Pod wpływem wrzątku plastik obkurcza się i doskonale dopasowuje kształtem do jajka. Taki zabieg trwa sekundy. Apelujemy jednak, by ozdabianiem pisanek w ten sposób zajmowali się jedynie dorośli.

Jaskrawe i jednolite

Prostota także prezentuje się pięknie. Fot. Pixabay

Czasami nie trzeba kombinować, by osiągnąć spektakularny efekt. Nic tak nie cieszy na wielkanocnym stole jak feeria barw. Tęczowe pisanki właściwie robią się same. Wystarczy je tylko zanurzyć w odpowiednim wywarze. Jeśli macie w zwyczaju stukać się wielkanocnymi jajami przy stole, czasami szkoda by było poświęcać długie godziny na ozdabianie pisanek, które zostaną zniszczone. Do tego celu zwyczajnie zabarwione jajka wydają się być idealne.

Styropianowe z cekinami

Nie wszystkie jajka muszą być prawdziwe. Te wytrzymają lata. Fot. Pixabay

W ostatnich latach zapanowała moda na styropianowe jajka. Można je kupić w sklepach papierniczych, na przykład w Empiku, a także przez internet. Są różnej wielkości. Przy okazji można kupić też cały zestaw kolorowych cekinów oraz szpilki, którymi przypina się je do styropianowej pisanki. Ta technika wymaga cierpliwości i jest czasochłonna, zwłaszcza jeśli umieszczacie cekiny ciasno jeden przy drugim, tak by styropian nie prześwitywał. Jeśli użyjecie odpowiednich barw, efekt jest jednak wart tysiąca słów. Polecamy łączyć srebro ze złotem, złoto z ciemną zielenią lub czerwienią oraz srebro z ciemnoniebieskimi cekinami. Ozdobione w ten sposób pisanki będą przypominać słynne jaja Faberge albo takie, w których raczej kryją się małe smoki, a nie kurczaki. Cekiny przypominają łuski.

Pomysły na wielkanocne pisanki z koronkami

Dzięki jednej koronkowej serwetce można wyczarować śliczne pisanki. Fot. Pixabay

To niezwykle efektowna technika ozdabiania wielkanocnych jaj. Każdy ma w domu starą serwetkę, koronkową bluzkę, niepotrzebną firankę czy kawałek obrusika, z którego można wyciąć koronkowe kwiatki i ornamenty. Następnie wystarczy przykleić je do jajka delikatnie zafarbowanego na pastelowo, by osiągnąć niezwykle piękny efekt. Wygląda to jak iście koronkowa robota.

Pomysły na wielkanocne pisanki – ze sreberkiem

Folia śniadaniowa albo transferowa ciekawie ozdobi wielkanocne pisanki. Fot. Pixabay

Do wykonania tego zdobienia wystarczy zwykła folia śniadaniowa lub sreberko po czekoladzie. Można wysmarować jajko klejem, przyłożyć folię i oderwać ją, a zrobi to nierównomiernie pozostawiając na pisance ciekawe kształty. Istnieją także folie transferowe specjalnie do ozdabiania paznokci, które jeszcze lepiej odbijają się na różnych powierzchniach. Warto spróbować.

Przeczytaj także: Najdziwniejsze tradycje wielkanocne w Polsce, o których nie miałeś pojęcia (Top 7)

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE