Strona głównaTop 10Szczawnica – atrakcje w mieście zawsze idealnym na urlop

Szczawnica – atrakcje w mieście zawsze idealnym na urlop

Czym wyróżnia się Szczawnica? Doskonałym położeniem i wieloma atrakcjami w okolicy, co czyni ją idealnym miejscem na wakacje zarówno latem i zimą. Oto jakie Szczawnica atrakcje ma o każdej porze roku.

Drewniana altana nad źródłem Magdalena

szczawnica
Szczawnica, park zdrojowy, dawna pijalnia wód mineralnych. Fot. Shutterstock

To uzdrowisko, więc Szczawnica atrakcje ma także związane z leczniczymi wodami. Od 200 lat klimat tych okolic sprzyja poprawie funkcjonowania górnych dróg oddechowych. Odkryty w 1839 zdrój Magdalena bogaty jest w leczniczą wodę polecaną osobom zmagającym się z chorobami układu trawiennego, dróg żółciowych oraz zaparciach. Na uwagę zasługuje piękna drewniana altana.

Plac Dietla

Szczawnica. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Najwięcej uzdrowisko zawdzięcza Józefowi Szalay, który poświęcił 40 lat na rozwój Szczawnicy. Zbudował pierwsze łazienki, wystawił nowe budynki zdrojowe i pensjonaty, nadał wygląd źródłom: Magdaleny, Walerii, Jana, Szymona, Heleny i Anieli. Przebudował i odnowił także Park Zdrojowy i wybudował kaplicę zdrojową i do dziś to najpopularniejsze jakie ma Szczawnica atrakcje. Rozreklamował także miasto zapraszając tu znanych ludzi epoki m.in. wybitnego balneologa Józefa Dietla.

To właśnie imię Dietla nosi plac w Szczawnicy będący centrum całego założenia uzdrowiskowego. Znajdziemy przy nim kawiarnie, restauracje, Dom nad Zdrojami, willę Szwajcarkę Górną, willę Pałac czy Holenderkę. Warto wybrać się do Pijani Wód Mineralnych (w Domu nad Zdrojami), gdzie skosztujecie różnorodnych wód poprawiających zdrowie i samopoczucie.

Sokolica

Sokolica (zdjęcie sprzed zniszczenia sosny). Fot. Shutterstock

Szczawnica atrakcje ma także naturalne. Sokolica to mający 747 m n.p.m. szczyt w Pieninach, który jest wizytówką Szczawnicy. Znajdziemy ją na prawie każdej pocztówce. Widoczna na zdjęciu sosna reliktowa była najchętniej fotografowanym drzewem w górach. Niestety została uszkodzona.

Czytaj więcej: Sosna reliktowa na Sokolicy zniszczona

Mimo to Sokolica nadal jest idealnym miejscem na pieszą wycieczkę. Rozpościerają się stamtąd malownicze romantyczne widoki.

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole w Rezerwacie Biała Woda. Fot. Shutterstock

Wąwóz Homole leży w rezerwacie Biała Woda. Są tam pobierane niewielkie opłaty za wstęp, a sama atrakcja znajduje się przy parkingu. Wąwóz ma około 800 m długości a trasa nie jest trudna. Na miejscu zobaczymy m.in. takie atrakcje jak kamienne kręgi, z którymi związana jest legenda. Podobno na kamieniach zapisano szyfrem losy wszystkich ludzi na świecie. Jak niesie wieść, jedyną osobą mogącą odczytać tajemny szyfr był pewien pop, ale Bóg odebrał mu mowę, by ludzie pozostali nieświadomi swych losów.

Palenica

Atrakcje Szczawnicy można doceniać także zimą. N/z Palenica

Palenica to szczyt w Małych Pieninach, który ma 722 m wysokości. Zimą to idealny miejsce do szaleństw na nartach, a latem popularnością cieszy się zjeżdżalnia i zwykłe piesze wycieczki na szczyt. Kuracjusze chętnie rozprostowują nogi wspinając się na Palenicę. Dla bardziej schorowanych lub leniwych jest także inna opcja. Ze Szczawnicy na szczyt Palenicy można wjechać koleją krzesełkową.

Zaskalnik

Zaskalnik. Fot. Shutterstock

Wodospad Zaskalnik to kolejna atrakcja Szczawnicy. Położony jest na Sopotnickim Potoku w Beskidzie Sądeckim. To niewielka i urokliwa kaskada o wysokości około pięciu metrów. Można dotrzeć tam szlakiem konnym, rowerowym oraz niebieskim szlakiem turystycznym. Jest także opcja dotarcia tam ciuchcią.

Pieniński Park Narodowy

Trzy Korony, Pieniński Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Szczawnica atrakcje ma przede wszystkim na górskich szlakach. Miejscowość położona jest u podnóża góry Bryjarki w Pieninach i w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego. Warto wybrać się do Rezerwatu Biała Woda czy też na Trzy Korony. Idealny będzie spacer do doliny Grajcarki (prawobrzeżnego dopływu Dunajca). W klimatycznym wąwozie turyści chętnie odpoczywają i poprawiają swoje zdrowie.

Radziejowa

Radziejowa. Fot. Shutterstock

Radziejowa to szczyt o wysokości 1266,5 m n.p.m., co daje jej 7. miejsce wśród najwyższych szczytów Korony Gór Polski. Na północnym stoku Radziejowej znajduje się rezerwat przyrody Baniska. Atrakcją Szczawnicy jest także wieża widokowa zbudowana na szczycie Radziejowej w 2006 roku. Turyści mogą podziwiać stamtąd niezwykłe panoramy.

Przełom Dunajca

Przepiękny Dunajec. Fot. Shutterstock

Będąc w Szczawnicy koniecznie trzeba spróbować takiej atrakcji jak spływy na przełomie Dunajca. W zależności od preferowanego stylu rozrywki, można wybrać szalony rafting, podczas którego trudno pozostać suchym albo spokojne wyprawy łodziami z flisakami. Do wyboru są także kajaki. Godzina raftingu w Active Move przy ul. Pienińskiej w Szczawnicy solo kosztuje 60 zł, a raftingu z zorganizowanym transportem na miejsce rozpoczęcia spływu 70 zł od osoby.

Czytaj również: Pieniny atrakcje

Jakie atrakcje Szczawnicy lubicie najbardziej?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE