Dolny Śląsk to region magiczny, pełen wielu tajemnic, historycznych zagadek i wspaniałych górskich terenów. Tutejsze zamki, twierdze i kopalnie pozostawiły po sobie labirynty tuneli, które kryją w sobie wiele niewiadomych. Poznajcie Szlak Tajemniczych Podziemi, który odkryje przed Wami 10 najchętniej odwiedzanych atrakcji Dolnego Śląska.

2Podziemia Zamku Książ – Szlak Tajemniczych Podziemi

Zamek Książ w Wałbrzychu Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Książ w Wałbrzychu to jedna z najchętniej odwiedzanych twierdz w Polsce. Ta okazała budowla, będąca pod względem wielkości 3. największą warownią w kraju, ma do zaoferowania naprawdę sporo. Znajdziecie tu 400 pomieszczeń zlokalizowanych na 5 piętrach zamku, ale największa atrakcja skrywana jest pod wałbrzyskimi zabudowaniami. Podziemia Zamku Książ to wydrążona na głębokości 15 i 50 metrów sieć tuneli. Sztolnie były budowane w ramach Projektu Riese w latach 1944-1945 przez więźniów pobliskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Do dzisiaj nie wiemy jakie miało być ich przeznaczenie.

Tunele Zamku Książ skrywają pod sobą półkilometrowy odcinek podziemnej trasy turystycznej. Zwiedzając te historyczne miejsca zobaczycie potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra. Miejsce to intryguje swoją różnorodną strukturą, zarówno pod względem geologicznym, jak i historycznym. Podczas zwiedzania odkryjecie także tajemnice tutejszych podziemi, teorie o celu ich powstania oraz tragiczną historię więźniów, których rękami te tunele zostały wydrążone. Trasa wzbogacona jest specjalną ścieżką multimedialną z efektami audiowizualnymi.

Ważne informacje:

  • Zwiedzanie podziemi odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.
  • Bilet wstępu do samych podziemi zamku: 29 zł – normalny, 24 zł – ulgowy.
  • W podziemiach panuje temperatura około 6°C.
  • Wstęp dla dzieci od 4. roku życia.

Zobaczcie także: Zamek Książ z lotu ptaka nieodmiennie zachwyca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj