Strona głównaTop 10Te atrakcje Polski można ze sobą pomylić. Nie zrób błędu! (Top 7)

Te atrakcje Polski można ze sobą pomylić. Nie zrób błędu! (Top 7)

Zamek w Stobnicy czy w Stopnicy? W Olsztynie na Śląsku czy na Warmi? No i dlaczego tak trudno umówić się w muzeum piernika w Toruniu? Oto 7 przykładów, jak można pomylić ze sobą atrakcje Polski.

Zamek w Olsztynie – ale który?!

linie Wizz Air reklamowały atrakcje w pobliżu lotniska Olsztyn-Mazury zdjęciem zamku w Olsztynie na Śląsku
Oto jak linie Wizz Air reklamowały atrakcje w pobliżu lotniska Olsztyn-Mazury zdjęciem zamku w Olsztynie… na Śląsku. Źródło: wizzair.com

Mamy w Polsce dwa zamki w Olsztynie. Jeden znajduje się na Śląsku na Szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Drugi to zamek w Olsztynie będącym stolicą woj. warmińsko-mazurskiego.

Zamek Olsztyn w województwie śląskim to twierdza z przełomu XIII i XIV wieku. Zamek w Olsztynie w woj. warmińsko-mazurskim był siedzibą kapituły warmińskiej. Został wybudowany w XIV wieku w zakolu Łyny.

Pomyliliście się kiedyś? Oj tam! Nie tacy jak Wy się mylili. Na przykład linie lotnicze Wizz Air reklamowały atrakcje w pobliżu lotniska Olsztyn-Mazury zdjęciem zamku z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Czytaj więcej: Zamek Olsztyn na Warmii? Wizz Air się pomylił

Dwa muzea piernika w Toruniu

katarzynki miodowe w Muzeum Toruńskiego Piernika
Muzeum Toruńskiego Piernika. Fot. Tyrannosaurus Rex, Shutterstock

Toruń słynie z pierników, każdy to wie. Ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w tym mieście znajdują się aż dwa muzea tego wypieku. Jeśli umówiliście się w jednym z nich z rodziną, upewnijcie się co do adresu! Jedno jest przy Strumykowej, drugie przy Rabiańskiej.

Muzeum Toruńskiego Piernika znajduje się w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej kiedyś do rodziny Weese. Po przekroczeniu jego progu w powietrzu poczujecie zapach aromatycznych przypraw. Muzeum jest nowoczesne i interaktywne, proponuje wiele atrakcji dla dzieci. Największą są warsztaty z wypieku piernika.

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu jest największym w Europie. Zostało założone w 2006 r. przez państwa Olszewskich. Odwiedzający poznają historię smakołyku na interaktywnej wystawie i sami mogą pierniki wykonać: przesiać mąkę, utłuc przyprawy czy wyrobić ciasto. Jest to atrakcja dla każdego ze wskazaniem na dzieci i młodzież.

Zamek na Skale, Leśna Skała czy w Pieskowej Skale?

zamek w pieskowej skale w tle maczuga herkulesa
W Pieskowej Skale w Ojcowskim Parku Narodowym znajduje się jeden z trzech zamków, które można ze sobą pomylić. W tle Maczuga Herkulesa. Fot. Shutterstock

– Byłem na wakacjach w takim fajnym zamku na skale… – to zdanie może znaczyć zupełnie wszystko.

Zamek Leśna Skała to pięknie położona warownia na górze Szczytnik w Górach Stołowych. Pod stromym urwiskiem z punktem widokowym znajduje się zaś wieś Szczytna. Hrabiowska rezydencja jest jedną z mniej znanych na Dolnym Śląsku. W latach 1831-1837 zamek Leśna kazał wybudować właściciel Szczytnej, major i hrabia Leopold von Hochberg. Obecnie w obiekcie mieszka około stu mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną, zwiedzanie zamku jako takie jest niemożliwe. Da się natomiast zobaczyć go z zewnątrz.

Pięknie położony ekskluzywny Zamek na Skale na Dolnym Śląsku oferuje zdumiewające widoki. Mieści się obok Lądka-Zdroju, jednej z najstarszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Otaczają go przepiękne krajobrazy Sudetów i Kotliny Kłodzkiej. Była to siedziba wielkich rodów słowiańskich, pruskich, walijskich i francuskich. Na miejscu ruin rycerskiej twierdzy nad Białą Lądecką powstał renesansowy dwór. Przez 500 lat zmieniał właścicieli i był wielokrotnie przebudowywany. XVI-wieczny zamek to dziś 4-gwiazdkowy hotel ze spa.

Najbardziej znany Zamek w Pieskowej Skale na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd. Warownia została prawdopodobnie wzniesiona przez Henryka Brodatego, a następna przez Władysława Łokietka. Górny zamek się nie zachował, a wzniesiony był wyżej niż obecny, na skale zwanej Dorotką. Można powiedzieć, że zamek w Pieskowej Skale stał się zbójecką kryjówką za sprawą rodu Szafrańców. Stąd wyruszali na wyprawy łupieżcze i napadali na korowody kupców jadących przez Dolinę Prądnika.

Jezioro Turkusowe – ale gdzie?

Jezioro Turkusowe w Koninie
Jezioro Turkusowe w Koninie, w którym lepiej się nie kąpać. Fot. Shutterstock

Jezioro Turkusowe znajduje się na wyspie Wolin, na południu wsi Wapnica. Tylko że tak samo mówi się na zabarwione na soczyście niebieski kolor jezioro w Koninie.

Jakby tego było mało w Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku znajdują się Kolorowe Jeziorka. Błękitne Jeziorko zwane jest też Szmaragdowym, Niebieskim, Lazurowym, a przez niektórych mylnie nazywane również Turkusowym – i każdy w okolicy wie o co chodzi.

Jezioro Turkusowe na Wolinie jest o tyle ciekawe, że leży w tzw. kryptodepresji, jego dno znajduje się 18,6 m pod poziomem morza.

Z kolei jezioro Turkusowe w Koninie jest poprzemysłowym zbiornikiem z wodą o przepięknej zielonkawoniebieskiej barwie, od której wzięła się jego nazwa. Nie wolno się tam kąpać z powodu silnie zasadowego odczynu wody. Zbiornik to pozostałość po odkrywce w kopalni węgla brunatnego Gosławice.

Kudowa-Zdrój i Krynica-Zdrój

Kaplica Czaszek w czermnej w Kudowie-Zdroj
Kaplica Czaszek znajduje się w Kudowie-Zdroju. Fot. Lidia Mukhamadeeva, Shutterstock

Obie miejscowości to uzdrowiska, tylko że pierwsze znajduje się na Dolnym Śląsku, a drugie w Małopolsce. Znamy przypadek rodziny, która umówiła się na wakacje w Kudowie-Zdroju, a jedna z par dotarła do Krynicy-Zdroju zdenerwowana niepunktualnością pozostałych. Pod domem zdrojowym nikogo nie było…

Kudowa-Zdrój słynie m.in. z niezwykłego zabytku jakim jest Kaplica Czaszek. Ta niewielka, barokowa kaplica jest wypełniona około 30 tysiącami ludzkich kości. Koniecznie trzeba się stamtąd wybrać w Błędne Skały.

Z kolei Krynica-Zdrój to jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce, ale w Beskidzie Sądeckim. To również świetna baza wypadowa w góry.

Lepiej też nie pomylić tych Krynic z Krynicą Morską nad morzem. Podobnie można nie odróżnić Janowa Podlaskiego od Janowa Lubelskiego. Ale w obu są ciekawe atrakcje.

Zamek w Stobnicy czy w Stopnicy?

zamek w stobnicy z drona
Zamek w Stobnicy jeszcze nie powstał, nie pojedźcie tam na wesele. Fot. Shutterstock

– Zapraszamy na nasz ślub do zamku w Stopnicy – jeśli przeczytacie takie zdanie na zaproszeniu weselnym, nie pomylcie się i nie jedźcie do Stobnicy w woj. wielkopolskim!

Zamek w Stopnicy to królewska warownia w woj. świętokrzyskim z 1350 roku ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego. W środku funkcjonuje Gminny Ośrodek Kultury, odbywają się tam także śluby cywilne.

Z kolei zamek w Stobnicy w środku Puszczy Noteckiej to bardzo kontrowersyjna inwestycja. Współczesny kolosalny budynek, ale stylizowany na średniowieczny, budowany jest od 2015 roku. Inwestycja jest wielka: będzie miała poziomy podziemne, parter i dodatkowo wzniesie się wysoko nad ziemię licząc łącznie 15 kondygnacji. Zamek w Stobnicy wieńczyć ma 50-metrowa wieża.

Czytaj więcej: Zamek w Stobnicy – kontrowersje na temat ogromnej inwestycji

Zamek Książąt Pomorskich też jest niejeden

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie pięknie wznosi się nad miastem. Fot. Shutterstock

Jakby nam było mało komplikacji z zamkami…

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Kiedyś drewniany gród słowiański, dziś po wielu przebudowach doskonały przykład prostoty i harmonii stylu renesansowego. Osobliwym elementem zamku jest zegar umieszczony na Wieży Zegarowej. Jego projektantem był Johann von Goethe, a wykonaniem zajął się Kasper Nitardy.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie zaczęto budować w 1352 r. Były to czasy panowania Bolesława V oraz intensywnego rozwoju miasta należącego do Hanzy. Gdy książę pomorski kupił teren pod budowę warowni, była tu wyspa z młynem otoczona z każdej strony wodami rzeki Wieprzy oraz dwoma fosami. Dziś funkcjonuje tam muzeum.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE