Strona głównaTop 10Wakacje nad morzem bez tłumów? Oto wsie nad Bałtykiem idealne na lato (Top 15)

Wakacje nad morzem bez tłumów? Oto wsie nad Bałtykiem idealne na lato (Top 15)

No dobrze, obietnica braku tłumów na plaży jest nieco na wyrost. Nie obiecujemy Wam miejsc, gdzie nie ma tłoku w lipcu i sierpniu, bo to chyba niemożliwe. Ale spróbowaliśmy wybrać Top 11 wiosek nad Bałtykiem, w których łatwiej o trzy rzeczy jednocześnie: większy spokój, wspaniałe atrakcje i dobrą ofertę turystyczną (gastronomiczną i noclegową).

Wicie

Plaża w Wiciu w gminie Darłowo
Plaża w Wiciu w gminie Darłowo. Fot. Pabloazory, CC BY-SA 4.0

Wicie to wioska nad Bałtykiem, a przy okazji jeziorem Kopań. Położona jest w gminie Darłowo. Można zobaczyć tam ciekawą atrakcję: kamień upamiętniający fakt, że w Wiciach znajduje się środek polskiego wybrzeża. W rzeczywistości podobno te wyliczenia są nieco błędne i środek wybrzeża mija wieś. Wicie mają latem o wiele więcej turystów niż mieszkańców. Jest ich jednak i tak niewielu, a to po prostu dlatego, że miejscowość jest niewielka. Wicie znajdują się także na terenie chronionym, a konkretnie w Koszalińskim Pasie Nadmorskim, co ogranicza budowę rozbuchanej infrastruktury turystycznej.

Rowy

Plaża w Rowach
Plaża w Rowach. Fot. LoMit, CC BY-SA 4.0

Rowy to już większa miejscowość, w której mieszka kilkaset osób, a i turystów jest więcej niż Wiciu. Część z nich to naturyści, gdyż w Rowach na granicy Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się jedna z ulubionych plaż nudystów w Polsce, 2 km od falochronu. Jeśli lubicie poopalać się bez skrępowania, plaża znajduje się na wschód od Rowów. Dzięki sąsiedztwu parku narodowego można nie tylko swobodnie opalać się nago, ale nie ma tam dużych hoteli, restauracji na terenach chronionych, a tym bardziej, dyskotek. Wszelka infrastruktura znajduje się w centrum Rowów, głównie przy ul. Plażowej. Plaża dla chcących wypoczywać w strojach kąpielowych oczywiście też jest.

Czytaj także: Plaże nudystów w Polsce

Mrzeżyno

Zejście na plażę w Mrzeżynie
Zejście na plażę w Mrzeżynie. Fot. JDavid, CC BY-SA 3.0

Mrzeżyno to tak naprawdę osada w powiecie gryfickim, 18 km od Kołobrzegu. Jest tam niewielki port morski i rybacki oraz była jednostka wojskowa wzdłuż wybrzeża na drodze do Pogorzelicy. Przy niej znajduje się kolejna plaża nudystów, w dodatku bardzo długa, bo 10-kilometrowa. Plaża dla chcących wypoczywać w strojach kąpielowych znajduje się bliżej centrum Mrzeżyna. Można tam znaleźć nadmorskie wydmy. W Mrzeżynie mieszka niemal 2 tys. osób, więc to już sporo większa miejscowość niż wspomniane wcześniej. Wciąż jest jednak kojarzona jako spokojne miejsce nad Bałtykiem, przeznaczone głównie dla rodzin z dziećmi.

Stegna

ludzie na rowerach na plaży w stegnie
Stegna, dobre miejsce do aktywnego spędzania czasu na plaży. Fot. Shutterstock

Stegna to dość duża wieś położona na Żuławach Wiślanych. Samo centrum i ryneczek są zatłoczone latem, ale i tak nie są przy samej plaży, więc nie warto tam spędzać całego dnia, tylko pójść na plażę. Plaża główna także jest dość komercyjna, ale już kilkaset metrów dalej w stronę Sztutowa jest inna: co prawda niestrzeżona, ale czystsza i spokojniejsza. Do Bałtyku z miejscowości idzie się dość spory kawałek, ale warto też wybrać rower, bo Stegna słynie z tras rowerowych. Ciekawostką jest lokalna atrakcja: kolejka wąskotorowa. O odpowiedniej porze roku w tej części wybrzeża łatwo o śliczne kawałki bursztynu na plaży.

Rewa

Rewa, Cypel Rewski
Rewa, Cypel Rewski. Fot. Tomasz Sienicki, CC BY-SA 3.0

Z Rewy ciągnie się Cypel Rewski, który za Głębinką czyli przekopem w mieliźnie, zmienia się w Rybitwią Mieliznę (zwaną Ryfem Mew), która niemal nieprzerwanie prowadzi do Mierzei Helskiej. Trasa płycizną ma 12 km i co roku odbywa się po niej Marsz Śledzia między Rewą a Kuźnicą. Sama miejscowość jest mała i uważana przez niektórych za wręcz nudną. Gromadzi amatorów kitesurfingu i windsurfingu. Jest tam dość spokojnie, turystów można spotkać stosunkowo niewielu, bo przyciąga ich pobliskie Trójmiasto.

Pogorzelica

Plaża w Pogorzelicy
Plaża w Pogorzelicy. Fot. Jarosław Wiśniewski, CC BY-SA 4.0

Pogorzelica to niewielka wioska w gminie Rewal niedaleko Niechorza. Ma czystą strzeżoną piaszczystą plażę, ciekawe wydmy, a przez miejscowość przebiega linia kolejki wąskotorowej. Odległość z zabudowań do plaży jest niewielka, a ludzi w sezonie stosunkowo mało. Pogorzelica uchodzi za dobrą miejscowość na rodzinne wakacje z bezpieczną plażą i łagodnym zejściem do morza.

Jurata

Jurata. Fot. Shutterstock

Jurata uchodzi za luksusową a nawet snobistyczną osadę, część Jastarni. Tak naprawę kiedyś było to ekskluzywne miejsce wypoczynku, dziś diametralnie nie różni się cenowo od innych. Są tam zarówno duże hotele jak i pensjonaty o innym standardzie. Miejscowość ma kameralną plażę z drobnym białym piaskiem i strzeżone kąpielisko. To popularne miejsce wśród par młodych i zakochanych.

Dąbki

Dąbki położone są w gminie Darłowo. Plaża jest tam czysta i szeroka. Co ciekawe miejscowość ma status uzdrowiska, znajdują się tam złoża borowin. Łącznie latem w Dąbkach turystów można liczyć w tysiącach. Mimo to da się znaleźć swoje miejsce do rozłożenia kocyka. To miejsce dobre dla rodzin z dziećmi. Nie ma tam przytłaczającego nawału gastronomii i kramów z pamiątkami. Warto rozważyć to miejsce na urlop.

Jantar

jantar bursztyn bałtyk
W Jantarze organizowane są Mistrzostwa Świata w Poławianiu Busztynu. Fot. Shutterstock

Jantar znany jest przede wszystkim z tego, że jak nigdzie indziej łatwo znaleźć tam bursztyn na plaży. Można też oglądać Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu (w lipcu). Mimo to nie ma tam tłoku, a ośrodki wczasowe pamiętające kolonie w czasach PRL powoli są odnawiane i obok otwierane są nowe pensjonaty. Miejscowość znajduje się na pograniczu Żuław Wiślanych. Ponieważ nie ma tam wielkich tłumów, można spokojnie odetchnąć latem.

Czołpino

Wydma Czołpińska. Fot. Shutterstock

Czołpino lub pobliski Smołdziński Las (jeśli w Czołpinie nie znajdziecie noclegów) to przepiękne miejsca na lato. W Czołpinie znajduje się druga najszersza plaża w Polsce według portalu Onet Podróże. Ma aż 108 m szerokości i jest jedną z najpiękniejszych w kraju. Jest nie tylko wydzielone kąpielisko, ale też plaża dzika. Co więcej, w tej okolicy podziwiać można Wydmę Czołpińską. Krajobrazy są więc iście księżycowe i niezwykłe.

Grzybowo

Plaża w Grzybowie. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Grzybowo położone jest tuż obok Kołobrzegu i jest świetną alternatywą do wypoczynku tam. Kołobrzeg pełen jest turystów, smażalni ryb i łódek w porcie. To duża miejscowość, co jest minusem dla szukających spokoju, ale na plus przemawia to, że jest pełna atrakcji. Nie trzeba z nich rezygnować i można śmiało korzystać z uroków Kołobrzegu zatrzymując się w Grzybowie na nocleg. Jest tam mnóstwo nowych osiedli, a apartamentów i pensjonatów na wynajem nie brakuje. Warto także załapać się na Festiwal zupy grzybowej.

Jastrzębia Góra

Plaża w Jastrzębiej Górze
Plaża w Jastrzębiej Górze. Fot. Shutterstock

Za Jastrzębią Górą przemawiają krajobrazy, przyroda i najdalej wysunięty na północ punkt w Polsce. Można tam skorzystać z wielu atrakcji, ale mimo wszystko nie jest to do przesady zatłoczone miejsce. Owszem, turystów bywa wielu, ale wybierają głównie pobliskie Władysławowo. To zostawia jastrzębskie plaże prawie puste wieczorami. Wtedy warto wybrać się na spacer wybrzeżem. Infrastruktura gastronomiczna i noclegowa są dobre.

Czytaj także: Jastrzębia Góra – atrakcje wsi na północnym skraju Polski (Top 9)

Jarosławiec

Latarnia morska w Jarosławcu. Fot. Shutterstock

Jarosławiec słynie z latarni morskiej, więc na pewno warto odhaczyć tam ten punkt wizyty. Nie brakuje pensjonatów o różnym standardzie, które usiane są przy dwóch głównych ulicach Jarosławca. Plaża w centrum miejscowości została przerobiona i obecnie jest sztuczna (tzw. plaża Dubaj). Warto przespacerować się na wschód, by znaleźć naturalny piękny piasek. W miejscowości są aquapark, lunapark, motylarnia i papugarnia, place zabaw, park linowy i Muzeum Bursztynu, więc na pewno nie ma szans, by dzieci się nudziły.

Rewal

rewal
Plaża w Rewalu. Fot. ppart, Shutterstock

Rewal to kolejne miejsce idealne dla rodzin z dziećmi i latem już dużo bardziej turystyczne niż większość wsi wymienionych w tym tekście, ale warto wspomnieć to miejsce. Sporo turystów w Rewalu to dowód na to, że doceniają oni nie tylko kawałek pustej plaży do rozłożenia kocyka rozbicia parawanu, ale i atrakcje w okolicy 🙂 Jest ich całkiem sporo, a mimo to miejscowość naszym zdaniem nie straciła całkiem swojego letniskowego uroku i nie stała się megakurortem.

Czytaj więcej: Rewal – atrakcje dla małych i dużych (Top 11)

Karwieńskie Błoto Drugie

Plaża w Karwi
Plaża w Karwi. Fot. Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 3.0

Karwia to niewielka wieś rybacka 16 km od Władysławowa, dawniej część Jastrzębiej Góry. Ma dwa kąpieliska i naprawdę piękne szerokie plaże. Mimo to polecamy bardziej Karwieńskie Błoto Pierwsze, a szczególnie Karwieńskie Błoto Drugie, bo latem główne ulice Karwi i plaże bywają bardzo zatłoczone, mimo że mieszka tam tylko około 1000 osób. Polecamy więc karwieńskie fale, piasek i szum morza, ale nocleg poza wsią, bo Karwia poza plażami nie jest szczególnie urodziwa, a zabudowa jest zwarta i gęsta. Turystów na plaży jest mniej im dalej od centrum miejscowości, więc warto poszukać czegoś w Karwieńskim Błocie Drugim. Okolice leżą częściowo na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a reszta to obszar Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE