Strona głównaTop 10Gdzie warto pojechać? Polskie zakątki na jesień

Gdzie warto pojechać? Polskie zakątki na jesień

Przedstawiamy kilka propozycji na krótki urlop w Polsce. Macie dość pracy i chcecie odpocząć, ale zwyczajnie nie macie chęci lecieć samolotem gdzieś daleko, wymieniać waluty i szukać ofert? Wsiądźcie w auto, Polska też jest zachwycająca, piękna i nieodkryta! Mamy dla Was kilka miejsc gdzie warto pojechać już teraz.

Malbork

Każdego lata na zamku w Malborku można spotkać tłumy turystów. Jesienią na szczęście jest ich mniej, a to doskonała okazja by odwiedzić najwspanialszą krzyżacką twierdzę w Polsce i to jeszcze przy dobrej pogodzie. Zwiedzanie warowni w Malborku można uzupełnić o odwiedziny w innych zamkach w okolicy.

Sprawdź: Zamek w Malborku na weekend

Tatry

Tatry hala gąsienicowa
Tatry. Fot. Shutterstock

Kochamy Tatry, a Wy? To częsty nawyk podróżnika, by nie jeździć za granicę kilka razy w to samo miejsce, tylko odkrywać ciągle nowe zakątki, bo świat jest olbrzymi i ma do zaoferowania więcej, niż sobie wyobrażamy. Ale Tatry są magiczne. Tam się po prostu wraca. My wracamy regularnie i gwarantujemy, że można tam wypocząć jak nigdzie indziej.

O tej porze roku jest tam już śnieg. Można wybrać się na kulig… Marzymy o grzańcu, kwaśnicy i baraninie zjedzonych tuż po wycieczce w góry. Niedługo skoki narciarskie w Zakopanem. Można wypoczywać w saunach w Chochołowie, czy Białce Tatrzańskiej. Tyle tam do zrobienia!

Czytaj więcej: Zakopane – atrakcje warte zobaczenia (Top 9)

Bałtyk

Bałtyk jesienią
Mniej ludzi i więcej jodu? To właśnie Bałtyk jesienią. Fot. Shutterstock

Mniej ludzi, więcej jodu – już to powinno być wystarczającym argumentem do wybrania się nad Bałtyk. Mało? Kolejne argumenty to niższe ceny, bursztyny, idealne plenery do robienia zdjęć, błogi spokój, cisza, jedynie szum fal rozbijających się o brzeg…

Wśród miejscowości gdzie warto pojechać wymienimy m.in. Kołobrzeg i Grzybowo, Rewal, Gdynię i Klify Orłowskie, Międzyzdroje i Jantar. O tej porze roku te zatłoczone latem kurorty zyskują zupełnie nowe oblicze.

Czytaj więcej: Bałtyk jesienią – 7 powodów, by odwiedzić go właśnie teraz

Pieniny

Spływ Dunajcem, widok na Trzy Korony
Spływ Dunajcem, widok na Trzy Korony. Fot. Shutterstock

Doskonałe do pieszych wycieczek. A jakie piękne! W Pieninach mamy okazję wybrać się na spływ Dunajcem, zwiedzanie zamków w Niedzicy i Czorsztynie oraz do Rezerwatu Biała Woda. A może Trzy Korony? Pieniny zyskują jesienią niesamowity klimat, co można choćby zobaczyć na załączonym obrazku.

Co polecamy tam robić? Sprawdź: Pieniny – atrakcje dla aktywnych i leniuchów

Kraków

Kraków to idealna propozycja na jesień
Kraków to idealna propozycja na jesień. Fot. Shutterstock

Stolica Małopolski latem jest oblegana. Przed świętami i w ferie także nie brakuje tu turystów. Najluźniej jest wiosną i właśnie jesienią. Możemy bez kolejek zwiedzić atrakcje Starego Miasta, mamy szansę odwiedzić Wawel bez tłoku, dzikich tłumów nie ma też w Muzeum Narodowym czy na Kopcu Kościuszki. Spacer nad Wisłą to idealny pomysł!

A jeśli nie wiesz, gdzie iść by zboczyć z uczęszczanej przez turystów ścieżki, zainspiruj się mniej znanymi zakątkami. Kraków ma ich wiele.

Sprawdź też: Darmowe atrakcje Krakowa – 12 fascynujących propozycji

Warmia i Mazury

giżycko port
Giżycko. Fot. Shutterstock

Mazury dobre tylko na lato a na Warmii nie ma nic ciekawego? Nic bardziej mylnego. Ten rejon Polski jest arcyciekawy i kryje się tam tyle zagadek, że zwiedzenie ich wszystkich zajmie nam o wiele więcej niż tydzień. A wypadałoby jeszcze znaleźć czas na błogi odpoczynek!

Na Warmii i Mazurach są m.in. dawne kwatery niemieckich wojsk z czasów II wojny światowej (Wilczy Szaniec, Mamerki), ciekawa piramida w Rapie, mosty w Stańczykach… Mnóstwo tajemnic do odkrycia!

Sprawdź: Mazury – atrakcje ukryte i mało znane (Top 11)

Twoje miasto – nie szukaj, gdzie warto pojechać

Wrocław, Ostrów Tumski
Wycieczka po Twoim mieście też będzie super! Wrocław, Ostrów Tumski. Fot. Shutterstock

Nie trzeba daleko szukać, wystarczy wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po własnym lub sąsiednim mieście! Odkrywanie ciekawostek będzie tym bardziej angażujące, że jesteśmy najbardziej związani emocjonalnie z własnym regionem. To zdumiewające, jak niewiele wiemy o najbliższym sąsiedztwie.

Sprawdź: Najpiękniejsze atrakcje polskich województw – 5 fenomenów każdego regionu

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE