Strona głównaTop 10Wielkopolskie atrakcje (Top 19)

Wielkopolskie atrakcje (Top 19)

Drugie pod względem wielkości województwo w Polsce kojarzone jest głównie z Poznaniem, czasami z Gnieznem. Tymczasem wielkopolskie atrakcje to przepiękne zamki i pałace, średniowieczne miasta, jeziora jak na Malediwach, parki krajobrazowe, a nawet piramida. Nie ma w tym żadnej przesady, o czym za chwilę się przekonacie.

Zamek w Gołuchowie

Wielkopolskie atrakcje zamek pałac w gołuchowie
Wielkopolskie atrakcje: Zamek w Gołuchowie. Fot. Shutterstock

To jedna z najpiękniejszych rezydencji w Polsce, idealna na ślubną sesję zdjęciową, letnią wycieczkę, czy rodzinny spacer. Najpiękniejsze wielkopolskie atrakcje to imponujące zamki i pałace, a jednym z nich jest dawna posiadłość Leszczyńskich i Czartoryskich. To zamek w Gołuchowie, znany też jako pałac w Gołuchowie.

Pierwotna budowla w tym miejscu powstała w latach 1550-1560 z fundacji Leszczyńskich. Przebudowa na wzór rezydencji podziwianych w całej Europie, m.in. we Włoszech oraz Niemczech, została zainicjowana przez Wacława Leszczyńskiego. Zamek w Gołuchowie przestał być własnością Leszczyńskich w 1695 roku, potem właścicielami byli Słuszkowie, Chlebowscy, Górowscy czy Suchorzewscy. Zamek w Gołuchowie jest najbardziej znany dzięki Czartoryskim. Już w 1855 roku zaczęło działać tu muzeum z wybitnymi dziełami, a posiadłość w Gołuchowie stała się jedną z cenniejszych własności ziemskich rodu obok tej w Puławach.

Czytaj także: Zamek w Gołuchowie – wielkopolska warownia zmieniona w pałac

Poznań

wielkopolskie atrakcje Poznańskie koziołki
Poznańskie koziołki. Fot. Shutterstock

Można zrobić osobne zestawienie atrakcji w Poznaniu, które nie miałoby końca, bo to niezwykle różnorodne miasto. Turyści zazwyczaj kojarzą Rynek z Ratuszem z koziołkami. Te dwie urocze figurki wyłaniają się z wieży ratusza codziennie w samo południe. Koziołki stukające się głowami zdobią ratusz od XVI wieku. To unikatowa konstrukcja mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa.

Poznań to nie tylko Rynek, ale i wiele zabytków pamiętających bogatą historię miasta. Poznańskie Muzeum Militariów, Zamek Cesarski, Królewski, Cytadela i Ostrów Tumski to kolejne obowiązkowe miejsca na liście miejskich atrakcji. Chcąc zobaczyć największe zabytki, nie musicie wcale zabierać ze sobą dużej ilości pieniędzy, bo najciekawsze wielkopolskie atrakcje w Poznaniu zobaczycie za darmo lub za grosze.

Czytaj także: Darmowe atrakcje Poznania – zobacz je wszystkie!

Wągrowiec

wielkopolskie atrakcje Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu
Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu. Fot. Shutterstock

Wągrowiec to jedna z najciekawszych małych miejscowości w Polsce, położona niedaleko od Poznania. Posiada unikatowe wielkopolskie atrakcje, w tym jedną, której nie ma być może nigdzie indziej na świecie. To skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby, których wody nie mieszają się niemal w ogóle i każda płynie w swoją stronę, mimo że krzyżują się w jednej płaszczyźnie. Wełna i Nielba użyźniały tutejsze pola, a około 1830 roku cystersi postanowili przebudować ich koryta. W ten sposób powstało obecne skrzyżowanie (które uznaje się za jedno z dwóch na świecie w jednym poziomie, ale o tym drugim właściwie próżno szukać informacji).

Czytaj więcej: Skrzyżowanie rzek – mamy jedyne takie w Europie

To nie koniec. Pod Wągrowcem, w Łaziskach, stoi piramida rotmistrza Franciszka Łakińskiego wzniesiona po jego śmierci około 1845 roku. Łakiński był Rotmistrzem Wojsk Polskich, który walczył w wojnach napoleońskich, został też odznaczony Orderem Virtuti Militari i Legią Honorową. Grobowiec o wysokości 10 m ma bardzo strzelisty kształt, a obok można zobaczyć grób konia Franciszka Łakińskiego. Obok grobowca rosną sosny. Legenda głosi, że przed śmiercią rotmistrz zapowiedział: „gdy sosny przerosną piramidę, Polska odzyska niepodległość”. Te słowa stały się prawdą w 1918 roku, kiedy oba warunki zostały spełnione.

Czytaj również: Piramidy w Polsce – 6 grobowców, które fascynują naukowców

Pałac we Włoszakowicach

Wielkopolskie atrakcje – pałac Włoszakowice
Wielkopolskie atrakcje – pałac Włoszakowice. Fot. Shutterstock

Wiele jest pałaców w Wielkopolsce – tak wiele, że można z nich zrobić osobne Top 20, a nawet Top 50 i zabrakłoby miejsca. Posiadłość we Włoszakowicach w powiecie leszczyńskim około 20 km na północny zachód od Leszna jest jednak tak niezwykła, że wyróżnia się spośród nich wszystkich.

Czytaj także: Pałace w Wielkopolsce – rezydencje magnackie, masońskie i prezydenckie

Włoszakowice od XV wieku były miejscowością rycerską, a za czasów Aleksandra Józefa Sułkowskiego herbu Sulima stanął tam jedyny w swoim rodzaju pałac. Sulima był wolnomularzem i nakazał budowę pałacu myśliwskiego na wzór twierdz o masońskiej symbolice. Pałac nie dość, że jest trójkątny, co symbolizuje m.in. trzy stopnie duchowego rozwoju człowieka, to w dodatku posadowiono go na pięciokątnej wyspie. W środku są ukryte połączenia, a najciekawsza jest centralna dwukondygnacyjna sala w kształcie trójkąta. To ciekawy zabytek, gdzie można dowiedzieć się więcej o tym, czym jest masoneria. Wolnomularstwo nie jest żadną religią, czy tym bardziej antyreligią, a ruchem społecznym, bardzo zresztą zróżnicowanym wewnętrznie.

Czytaj więcej: Pałac we Włoszakowicach – masońska twierdza na planie trójkąta

Zamek Kórnik

wielkopolskie atrakcje zamek w kórniku
Zamek w Kórniku. Fot. Mike Mareen, Shutterstock

Zamek w Kórniku powstał już w średniowieczu na wyspie otoczonej fosą. Z tego okresu zachowały się mury i piwnice. Z biegiem czasu przechodził liczne przebudowy i stał się renesansową willą, a w tamtych czasach gościł nawet Henryka Walezego. Potem, pod opieką Działyńskich zmienił się w barokową rezydencję arystokratyczną, a wokół zamku powstał ogród francuski.

Wnętrza zamku Kórnik również robią wrażenie. Obecnie mieści się tam muzeum z unikatowymi eksponatami. Można tam zobaczyć m.in. obrazy polskich i zagranicznych artystów, meble z różnych epok, kolekcje numizmatyczne, militaria i inne. W osobnych pomieszczeniach mieści się również ekspozycja przyrodnicza i etnograficzna przywieziona przez Władysława Zamoyskiego z Australii i Oceanii.

Czytaj także: Zamek Kórnik – skarb Wielkopolski

Gniezno

wielkopolskie atrakcje Drzwi Gnieźnieńskie
Drzwi Gnieźnieńskie. Fot. Alizada Studios, Shutterstock

Gniezno nazywane Miastem św. Wojciecha jest jedną z najważniejszych miejscowości w historii Polski. Historię biskupa-męczennika opowiadają drzwi gnieźnieńskie, będące ozdobą katedry gnieźnieńskiej. Gdy Bolesław Chrobry wykupił ciało Wojciecha od Prus, co było niezwykle dobrym posunięciem dyplomatycznym, kazał je złożyć właśnie w katedrze gnieźnieńskiej, która od tego momentu stała się miejscem pielgrzymek. W roku 999 papież Sylwester II ogłosił Wojciecha świętym, a mówiąc wprost, posiadanie świętego opłaciło się państwu i polepszyło koligacje z kościołem.

W Gnieźnie warto zobaczyć także Muzeum Początków Państwa Polskiego (14 zł), parowozownię i Trakt Królewski z rzeźbami królów i przeuroczych królików. Gnieźnieńskie króliki można porównać do wrocławskich krasnali. Jest ich nieco mniej, ale poszukiwanie tych niewielkich rzeźb jest świetną zabawą.

Czytaj także: Gniezno – tu powstała Polska

Jezioro Turkusowe w Koninie

Wielkopolskie atrakcje – Jezioro Turkusowe w Koninie. Fot. Shutterstock

Jezioro Turkusowe wygląda jak żywcem wyjęte z Malediwów, tymczasem można je zobaczyć w Koninie. Ma przejrzystą wodę, która wydaje się być nieskazitelna i zachęcająca do kąpieli. Jest to jednak poprzemysłowy zbiornik, w którym nie wolno się kąpać. Piękna zielonkawoniebieska barwa to efekt silnie zasadowego odczynu wody. Zbiornik to pozostałość po odkrywce w kopalni węgla brunatnego Gosławice. Odpady z wyrobiska były odprowadzane do jeziora, a w wyniku mineralizacji woda osiągnęła turkusowy kolor.

By trafić do Jeziora Turkusowego w Koninie należy szukać przy ul. Przemysłowej między jeziorami Gosławskim i Pątnowskim. Ujrzycie niesamowitą scenerię i nie będziecie mogli uwierzyć, że to wielkopolskie atrakcje.

Pałac w Śmiełowie

Wielkopolskie atrakcje – pałac w Śmiełowie
Wielkopolskie atrakcje – pałac w Śmiełowie. Fot. Shutterstock

Pałac w Śmiełowie leżał na granicy zaborów i dziś można w nim oglądać eksponaty świadczące o bogatej historii tego miejsca. Piękny kompleks otoczony jest parkiem, a XVIII-wieczny dworek mieści Muzeum im. Adama Mickiewicza. Twórcą projektu był czołowy architekt klasycyzmu, Stanisław Zawadzki.

Pełno tu dziwnych zakamarków, wnęk i małych pokoi, nie brakuje także masońskiej symboliki, podobnie jak w pałacu we Włoszakowicach. Do ośmiobocznego salonu nieco trudno trafić, bo nie ma połączenia z klatką schodową. Tuż pod nim, w podziemiach, znajduje się podobne ośmioboczne pomieszczenie, wykorzystywane niegdyś do zebrań loży masońskiej. Jest też ołtarz masoński na klatce schodowej.

Śmiełów jako punkt przerzutowy przy granicy trzech zaborów przyciągał ludzi kultury działających w podziemiu. Dworek był domem otwartym, w którym bywali Adam Mickiewicz, a potem także m.in. Sienkiewicz, Paderewski, Kossak, Puget, Różycki, Tatarkiewicz. Piękny budynek jest połączony półkolistymi galeriami z oficynami, w których mieściły się kuchnia i pokoje gościnne. Muzeum Adama Mickiewicza mieści się tu od 1975 roku.

Rogalin

wielkopolskie atrakcje pałac w rogalinie
Pałac w Rogalinie. Fot. Shutterstock

Jednym z najbardziej znanych pałaców w Wielkopolsce jest ten w Rogalinie. Rezydencja hrabiów Raczyńskich mieści muzeum, galerię obrazów, powozownię, świątynię rzymską, a przede wszystkim – pomnikowe dęby, które rozsławiły Rogalin najbardziej.

Posiadłość nakazał zbudować w latach 1770-1776 Kazimierz Raczyński. Z jego inicjatywy stworzono budynek w typie entre cour et jardin, który zakładał ułożenie rezydencji na osi między dziedzińcem a ogrodem. Założenie to przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie. Pałac w Rogalinie to nie tylko spektakularna bryła, ale również niezwykłe wnętrza i elewacja, które zaprojektowali Jan Kamzetzer oraz Dominik Merlini.

Na przestrzeni lat pałacem w Rogalinie zajmowali się kolejni członkowie rodu, w tym szczególnie w to zaangażowany Edward Raczyński. To właśnie on ze swoją małżonką wzbogacili pałac w Rogalinie o kościół-mauzoleum w typie rzymskiej świątyni oraz przebudowali salę balową na zbrojownię. Muzeum działa tam właściwie od czasów PRL. Można tam dziś oglądać ponad 250 obrazów: Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra Gierymskiego, Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, czy też Paula Delaroche’a.

Czytaj także: Pałac w Rogalinie – rezydencja w otoczeniu wiekowych dębów

Pałac w Rogalinie i niezwykły starodrzew to prawdziwa wizytówka tej miejscowości. Starych dębów jest w Rogalińskim Parku Krajobrazowym ponad 1 400, z czego ponad 800 to pomniki przyrody. Największe mają obwody po 9 metrów długości. Najsłynniejsze dęby rogalińskie to Lech, Czech i Rus. Zostały tak nazwane na cześć wszystkim nam znanej legendy. Lech ma 635 cm w obwodzie, Czech 726 cm, a Rus 926 cm. Mają około 700 lat. Gdy nauka nie potrafiła określić dokładnie ich wieku, szacowano, że liczą sobie nawet milenium.

Czytaj więcej: Dęby rogalińskie – Lech, Czech i Rus

Lednica

Muzeum Pierwszych Piastów w Lednic
Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy. Fot. Pixabay

Lednica to ważne miejsce dla katolików, którzy zbierają się na Polach Lednickich pod bramą-rybą, ale ta okolica oferuje także inne wielkopolskie atrakcje. Lednica to nazwa jeziora na Pojezierzu Gnieźnieńskim, na obszarze Lednickiego Parku Krajobrazowego. Na jeziorze znajduje się 5 wysp, a największą jest Ostrów Lednicki, na którym znajduje się stanowisko archeologiczne.

To jedno z przypuszczalnych miejsc, gdzie Mieszko I przyjął chrzest. Tak naprawdę nie tylko miejsce, ale nawet dokładna data tego wydarzenia są umowne. Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży w Lednicy sprawiły, że jezioro jest popularne wśród pielgrzymów, a dookoła niego prowadzi Wielkopolska Droga św. Jakuba – odcinek szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach znajduje się w pobliżu jeziora. Na dużym terenie można znaleźć wiele wiatraków różnego typu, zabytkowych budynków i eksponatów kultury chłopskiej. Są tam także drewniany kościół, kaplica, barokowy dwór z folwarkiem, karczma i młyn wodny. Zabytkowe budynki pochodzą nawet z 1602 roku!

Czytaj także: Ciekawe wiatraki w Polsce. Zabytki jak z bajki (Top 9)

Osadnik Gajówka

Wielkopolskie atrakcje Osadnik Gajówka
Wielkopolskie atrakcje Osadnik Gajówka. Fot. Shutterstock

Kolejne miejsce w Wielkopolsce, które wygląda jak z bajki, ale nie można się w nim kąpać, to zbiornik Gajówka w powiecie tureckim. Sztuczny zbiornik jest pozostałością po kopalni węgla brunatnego Adamów, a ponieważ woda zawiera węglan wapnia, ma ciekawy turskusowy kolor. Do wody nie wolno wchodzić ze względu na zasadowy odczyn, można jednak podziwiać osadnik i robić tam zdjęcia.

Co ciekawe, niedaleko znajduje się również Zbiornik Przykona, także powstały po wyrobisku tej samej kopalni węgla brunatnego. Tam jednak można się pluskać, jest nawet kąpielisko. W wodzie występują też liczne gatunki ryb. Woda jednak nie jest w nim tak turkusowa, bo ma inny skład chemiczny i tym samym nadaje się do pływania.

Czytaj także: Polskie Malediwy – osadnik Gajówka, w którym nie wolno się kąpać

Wielkopolski Park Narodowy

wielkopolskie atrakcje wielkopolski park narodowy
Jezioro Kociołek w Wielkopolskim Parku Narodowym. Fot. Nostrix

Cisza, spokój, idylla, miejsce, o którym niewiele osób słyszało. Wielkopolski Park Narodowy, którego symbolem jest sowa, to położony nad Wartą zakątek chroniący formy polodowcowe. Zobaczycie tam takie wielkopolskie atrakcje jak polodowcowe jeziora, morena czołowa i głazy narzutowe, ale i tak jedną z największych atrakcji są ruiny zameczku na wyspie.

Wielkopolskę ukształtowały zlodowacenia, a rzeźbę terenu pozostałą po przejściu lodowca, park chroni od 1957 roku. W Wielkopolskim Parku Narodowym można oglądać Muzeum Przyrodnicze WPN w Jeziorach nad Jeziorem Góreckim. Na tym samym jeziorze znajduje się Wyspa Zamkowa, a na niej ruiny zameczku Klaudyny Potockiej. Neogotycka budowla była prezentem ślubnym dla szlachcianki od jej brata, Tytusa Działyńskiego. Zamek zbudowano w 1825 roku.

Czytaj więcej: Wielkopolski Park Narodowy – żywe muzeum form polodowcowych z zamkiem na wyspie

Zamek Rokosowo

wielkopolskie atrakcje Pałac w Rokosowie
Pałac w Rokosowie. Fot. Shutterstock

Przypominający zamek pałac w Rokosowie, to dwór w dawnej wsi szlacheckiej należącej do Rokossowskich. 35 domostw i neogotycki pałac tworzyło majątek, którym cieszyła oczy lokalna arystokracja. W swej historii wieś była także pod władaniem Zygmunta Czartoryskiego.

Pałac Mycielskich w Rokosowie zwany jest też zamkiem, głównie dzięki narożnym masywnym wieżom. Częściowo otacza go fosa, park i ogród zimowy. Dziś znajduje się tu samorządowy Ośrodek Integracji Europejskiej, który ma też pokoje hotelowe. W Rokosowie można obejrzeć też gorzelnię i pomnikowe platany, domek ogrodnika, wozownię i bażanciarnię. W miejscowości można oglądać także zabytkową cegielnię.

Termy Maltańskie i Jezioro Maltańskie

wielkopolskie atrakcje Termy Maltańskie
Termy Maltańskie. Fot. Materiały prasowe, termymaltanskie.com.pl

Gdzie można się najlepiej ochłodzić w Wielkopolsce? Termy Maltańskie to jeden z największych aquaparków w Polsce, ale także m.in. takie wielkopolskie atrakcje jak saunarium, baseny pływackie i restauracja. Sama strefa basenowa dostarczy atrakcji na cały dzień dzięki zjeżdżalniom, rwącej rzece, basenowi solankowemu oraz oczywiście dużym basenom zewnętrznym i wewnętrznym (w tym takim z falami).

Do aquaparku i świata saun Parku Wodnego Termy Maltańskie można wejść za 59 zł za dzień (48 zł za 3 godziny), ulgowe 49 zł za dzień (38 zł za 3 godziny).

Czytaj także: Najlepsze aquaparki w Polsce. Tu jest najwięcej atrakcji!

Antonin

Wielkopolskie atrakcje Pałac w Antoninie
Pałac w Antoninie. Fot. CC BY-SA 3.0

Posiadłość, w której gościł Fryderyk Chopin i która była własnością Adolfa Hitlera? Jest tylko jeden taki pałac, ten w Antoninie, który mieści dziś hotel, a w swojej historii przeszedł bardzo wiele.

Pomnik Chopina i festiwal chopinowski w Antoninie są upamiętnieniem wizyt tego znakomitego kompozytora w Pałacu Myśliwskim. Radziwiłł gościł Fryderyka Chopina dwukrotnie, w 1827 i 1829 roku. Znajdziemy także płytę elewacyjną upamiętniającą pianistę. Podczas wizyt w Antoninie Chopin skomponował kilka utworów, udzielał też lekcji gry na pianinie córce księcia Antoniego Radziwiłła, 17-letniej Wandzie.

Adolf Hitler był z kolei właścicielem pałacyku w czasie wojny, w latach 1939–1944. Otrzymał go w prezencie od księcia Michała Radziwiłła zwanego Rudym, zakały rodu. Nie dość, że popadł w chorobę psychiczną, to czuł się Niemcem, źle się prowadził i miał liczne romanse. Przekazanie dworku Führerowi rodzina być może by mu wybaczyła, ale Rudy posunął się dalej. Polecił wyrzucić szczątki zmarłych krewnych z podziemi kaplicy w Antoninie, a następnie ją zlikwidował. Resztę życia spędził na Wyspach Kanaryjskich. Był trzykrotnie żonaty: z Rosjanką, Hiszpanką i bajecznie bogatą Australijką. Przekazaniem dworu Hitlerowi Michał trochę zamieszał. Po wojnie Radziwiłłowie próbowali dociekać swoich roszczeń do posiadłości w sądach.

Czytaj więcej: Antonin – pałac Radziwiłłów i własność Hitlera

Zamek w Kole

wielkopolskie atrakcje Zamek w Kole
Zamek w Kole. CC BY-SA 2.5

Przywilej zezwalający na budowę zamku na Warcie w Kole, wystawił w 1362 r. Kazimierz Wielki. Gród otaczały wody Warty, a forteca stanowiła ważny punkt obronny o dość skromnym wyposażeniu (nie była to rezydencja mieszkalna królów). Zamek w Kole był istotną warownią, między innymi to tu podejmowano ważne decyzje po bitwie pod Grunwaldem.

Badania archeologiczne wykazały, że pierwszym obronnym elementem założenia była wieża – donżon zachowany do dziś. Od połowy XVI stulecia zamek stracił znaczenie i zaczął popadać w ruinę. Dziś już możemy oglądać tylko fragmenty zewnętrznych murów, fundamenty wieży bramnej i dolną część drugiej wieży.

Kobyla Góra

wielkopolskie atrakcje zalew w kobylej górze
Zalew w Kobylej Górze. Fot. Shutterstock

Wypoczynek nad zalewem w Kobylej Górze to doskonały pomysł na spędzenie czasu latem. Mimo, że jego głębokość, a zarazem przejrzystość nie zachwycają, takie wielkopolskie atrakcje przyciągają wiele osób. My polecamy odpoczynek na plaży nad zalewem i raczenie się w cieniu zimnymi napojami i dobrymi frytkami z budki, oraz koniecznie spacer wokół całego zalewu, który nie zajmuje bardzo dużo czasu. Przyjemna wędrówka po iglastych lasach oraz wzdłuż długiej tamy będzie umileniem niedzielnego popołudnia. Nad zalewem można także wypocząć w hotelu lub na kempingu.

W pobliskich Marcinkach polecamy skierować się na Zmyśloną Parzynowską i wspiąć na szczyt Kobyla Góra, który jest najwyższy w Wielkopolsce. Nie łudźcie się, że będzie to imponujące wzniesienie. Ma mizerne 284 m n.p.m., ale przynajmniej wędrówka jest naprawdę lekką rozrywką, podobnie jak ta wokół zalewu, a więc to dobry pomysł na upał. Jesienią w okolicznych lasach polecamy wybrać się na grzyby, ale zanim nadejdzie jesień, las przyda się też latem, a drzewa dadzą trochę cienia.

Wielkopolskie atrakcje – Licheń

wielkopolskie Bazylika w Licheniu
Bazylika w Licheniu. Fot. Shutterstock

Ta atrakcja jest niewątpliwie dość dyskusyjna, bo nie dla każdego miejsca kultu są punktami obowiązkowymi na trasie. Poza tym Licheń krytykowany jest za nadmierny przepych i kicz. Ale nie można odmówić sanktuarium tego, że jest imponującą budowlą porównywaną nawet do Bazyliki św. Piotra w Rzymie. To ważne miejsce dla chrześcijan, nie tylko ze względu na nową bazylikę, ale także tę dawną, w miejscu objawień maryjnych, bez których pielgrzymek w to miejsce dziś by nie było.

Polecamy przejść golgotą i wspiąć się na dzwonnicę. Będzie to doskonały wysiłek, w dodatku niemały, bo wieża liczy kilkaset schodów. W przypadku upału ochłodzenie łatwo znaleźć w kościele. Największa bazylika w Polsce kosztowała ok. 200 mln zł. W środku znajduje się największy w Polsce i 13. na świecie zespół organów. Składają się z 7 tys. piszczałek, z których największa ma 10 metrów.

Czytaj także: Licheń – największa bazylika w Polsce

Kalisz

wielkopolskie atrakcje Rynek w Kaliszu
Rynek w Kaliszu. Fot. Shutterstock

Kalisz to najwcześniej wspomniane miasto w Polsce, a zarazem uznawane za najstarsze. W zestawieniu na wielkopolskie atrakcje nie mogliśmy go pominąć, gdyż to historyczna stolica Wielkopolski. W rzeczywistości lokacja miasta nastąpiła późno, nie jest to najstarsze lokowane miasto w Polsce, a najwcześniej wspominane w kronikach.

Calisia, Callis, czyli Kalisz, był lokowany dopiero około 1268 roku, a Złotoryja, prawnie najstarsze miasto w Polsce przed 1211 rokiem. Kalisz był wzmiankowany jako Kalis w Kronice Polskiej Gala Anonima z XII w., a pierwsze zabudowania powstały jeszcze wcześniej. Już w starożytności, około 142 roku naszej ery, geograf Ptolemeusz udokumentował istnienie grodu Calisia.

Czytaj więcej: Kalisz – najstarsze miasto w Polsce

Wiele atrakcji Wielkopolski znajdziesz też w artykule: Szlak Piastowski – atrakcje, arcyciekawe miejsca i ludzie do odkrycia

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE