Strona głównaTop 10Wioski Świętego Mikołaja i inne bożonarodzeniowe zakamarki w Polsce (Top 10)

Wioski Świętego Mikołaja i inne bożonarodzeniowe zakamarki w Polsce (Top 10)

Grudzień to czas wyjątkowego oczekiwania na Boże Narodzenie. Dzieci czekają na Świętego Mikołaja, dorośli kupują bombki, wspólnie stroimy choinkę i pieczemy pierniczki. A może warto umilić sobie czas oczekiwania odwiedzając magiczne miejsca związane z Bożym Narodzeniem? W Polsce czekają na Was wioski Świętego Mikołaja, muzea bombek i wiele innych zaskakujących miejsc. Dacie się namówić na świąteczną podróż pachnącą piernikiem, choinką i pomarańczą?

Wioska Świętego Mikołaja w Bałtowie

Jeśli chcielibyście spotkać Świętego Mikołaja, wcale nie musicie udawać się do Laponii. Okazuje się, że urzęduje on również w Bałtowie. Tutaj, siedząc na tronie w swojej chacie, czyta listy od wszystkich dzieci i nadzoruje pracę elfów. Jeśli go odwiedzicie, chętnie was ugości i wysłucha, a może nawet weźmie na kolana. Po spotkaniu ze Świętym Mikołajem możecie skorzystać z pozostałych uroków wioski. Elfy, które zawsze są gotowe do zabawy, zaproszą was do odwiedzenia swoich malutkich domków, a Pani Choinka poczęstuje pysznymi słodkościami. Na dzieci i ich rodziców czekają również Elza i pozostali bohaterowie bajki Kraina Lodu. Spotkacie ich w tajemniczym lodowym igloo, które przeniesie Was w bajkowy świat. W Szkole Elfów możecie z kolei wziąć udział w warsztatach m.in. ozdabiania pierników lub przygotowywania ozdób świątecznych. Odwiedzając wioski Świętego Mikołaja, ta znajdująca się w Bałtowie, powinna znaleźć się obowiązkowo na Waszej liście.

Wioska jest czynna od 25 listopada 2022!

Ceny biletów do Wioski Świętego Mikołaja

  • Bilet normalny – 26 zł
  • Bilet ulgowy – 20 zł

Zobaczcie także: Gdzie jechać w grudniu w Polsce? Te miejsca wprawią Was w wyjątkowy nastrój!

Kraina Świętego Mikołaja w Kołacinku

Jak się okazuje, kolejne polskie biuro Święty Mikołaj założył w Kołacinku koło Łodzi. Kraina Świętego Mikołaja zaprasza na spotkanie z sympatycznym staruszkiem oraz przeżycia wielu innych atrakcji. Do największej z nich, szczególnie dla dzieci, należy zabawa w wyciąganie prezentu-niespodzianki z worka Mikołaja. Oprócz tego znajdziecie tu Bajkową Ścieżkę, czyli trasę wiodącą wśród domków i postaci z książek, bajek i filmów, a także makietę alpejskiego miasteczka z ruchomą kolejką, pokonującą górski tunel. Odwiedzających, którzy mają trochę więcej na sumieniu, z pewnością zainteresuje młynek do mielenia grzeszków, który po zniszczeniu zapisanej występkami kartki zwróci Magiczny Akt Zapomnienia. Tutejsza Kraina posiada również świąteczną skrzynkę pocztową oraz mennicę. Pomocnicy Świętego Mikołaja prezentują w niej dawne metody wybijania monet, a po pokazie każdy otrzymuje pamiątkowy pieniążek.

Odwiedziny dla osób indywidualnych odbywają się:

  • 3-4 grudnia 2022
  • 10-11 grudnia 2022

Ceny biletów:

  • Bilet normalny – 64 zł
  • Bilet ulgowy – 59 zł

Przystanek Świętego Mikołaja – Drzewina koło Gdańska

Tropiąc polskie ślady Świętego Mikołaja dotrzecie również do pomorskiego Drzewina. Święty zaprasza Was do spotkania w swoim biurze – porozmawia, pożartuje, a może nawet obdaruje małym prezentem… W przystankowej zagrodzie poznacie z kolei jego zwierzęcych pomocników. Dzieci mogą pogłaskać i zrobić sobie zdjęcie z osiołkiem, alpakami i stadkiem kóz. Ciekawą atrakcją Przystanku jest tzw. kino sferyczne, które działa w dużym, półkulistym namiocie. Na tle kopuły, niczym na gwiaździstym niebie, wyświetlana jest historia, która wprowadzi Was w świat pełen świątecznej magii. Po projekcji możecie udać się na wystawy makiet, gdzie znajdziecie m.in. ruchomą szopkę bożonarodzeniową wykonaną z klocków Lego czy świąteczne miasteczko stworzone w całości z piernika. Idąc dalej dotrzecie do warsztatu elfów, gdzie będziecie mogli własnoręcznie wykonać różne świąteczne ozdoby.

Odwiedziny dla osób indywidualnych odbywają się w weekend 03-04 grudnia 2022.

Wioska Świętego Mikołaja w Mazurolandii

wioski świętego mikołaja
W Wielkopolsce prezenty przynosi Gwiazdor. Fot. Shutterstock

Czy słyszeliście gdzie Święty Mikołaj przeprowadza się przed świętami? Oczywiście na Mazury! Każdego roku w Parku Miniatur Mazurolandia macie niepowtarzalną okazję spotkać Świętego Mikołaja, który wraz ze swoimi pomocnikami zaprasza do siebie wszystkie dzieci i ich rodziców. Będzie to dla Was niepowtarzalna okazja porozmawiania o tradycjach bożonarodzeniowych, ale nie tylko… Mikołaj dowie się o Waszych dobrych i złych uczynkach, a dzieciom, które zasłużyły, wyda certyfikat za grzeczne sprawowanie. A co jeśli trafi się mały łobuziak? Będzie to dla niego wyjątkowa okazja, aby wszystkie grzeszki wrzucić do niszczarki złych uczynków. Jeśli zatem obawiacie się o swoje tegoroczne prezenty, macie jeszcze trochę czasu, aby wybrać się do Mazurolandii. Na odwiedzających, oprócz spotkania i zdjęcia ze Świętym Mikołajem, czekają takie atrakcje jak: zwiedzanie Polany Legend i Baśni oraz Mazurolandii, rozwiązywanie zagadek, pisanie listu do Świętego Mikołaja, słuchanie opowieści Świętego Mikołaja oraz poczęstunek z gorącą herbatą.

Wioska Świętego Mikołaja jest czynna od 21 listopada 2022 do 8 stycznia 2023 r.

Ceny biletów:

  • Bilet normalny i ulgowy – 35 zł

Tu również poczujecie magię świąt: Iluminacje świetlne – magiczne instalacje, które rozświetliły Polskę (Top 15).

Winter Kingdom – Energylandia

Świąteczne miasteczko znajdziemy również w Energylandii. W strefie Winter Kingdom największą atrakcją jest oczywiście spotkanie ze Świętym Mikołajem. Chętni mogą sobie zrobić z nim zdjęcie, a najgrzeczniejsi zostaną oczywiście obdarowani upominkiem. Po wizycie warto udać się na spacer po Ogrodzie Świateł. To miejsce, w którym zainstalowano ogromną ilość rozświetlonych instalacji i dekoracji. Lampki świecą na alejkach i skwerach tworząc wokół magiczną atmosferę. W strefie świątecznej Energylandii zorganizowano również jarmark bożonarodzeniowy oraz warsztaty ozdabiania pierników. Spragnieni zimowych szaleństw mogą z kolei skorzystać z toru do snowtubingu oraz lodowiska. Ślizgawka posiada dwie osobne tafle – dla dorosłych i dzieci, które mogą bezpiecznie ślizgać się w towarzystwie opiekunów.

Zimowe Królestwo czynne jest od 26 listopada 2022 do 8 stycznia 2023.

Ceny biletów:

  • Bilet normalny – 99 zł
  • Bilet ulgowy – 79 zł
  • Dzieci do lat 3 – 1 zł

Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

Świąteczne miejsca to nie tylko Wioski Świętego Mikołaja. W Nowej Dębie znajduje się magiczne miejsce, które przeniesie Was w klimat świąt i drzewek pachnących sosnowym lasem. Muzeum Bombki Choinkowej to okazja, aby nie tylko podziwiać tysiące wyjątkowych ozdób choinkowych, ale także poznać od podstaw proces ich powstawania. Wizytę w tym kolorowym miejscu rozpoczyna zwiedzanie z przewodnikiem. Podczas spaceru zobaczycie wyjątkowe bombki, które z pewnością przeniosą Was w świat dzieciństwa, babcinej choinki i domowego ciepła. Gdy już nacieszycie oko pięknem tutejszej kolekcji przyjdzie czas na zobaczenie procesu tworzenia tego wyjątkowego rękodzieła. Najpierw czeka na Was proces dmuchania bombek, później wizyta w dekoratorni, a na koniec warsztaty, na których stworzycie swoją niepowtarzalną ozdobę bożonarodzeniową.

Muzeum jest otwarte cały rok w godzinach:

  • poniedziałek – piątek 8.00-17.00
  • sobota 8.00-15.00
  • w grudniu dodatkowo we wszystkie niedziele czynne 9.00-15.00

Ceny biletów:

  • Bilet normalny i ulgowy – 30 zł

Muzeum Bombki w Miliczu

Co powiecie na to, aby odwiedzić miejsce gdzie magię świąt czuje się przez cały rok? Takie miejsce znajdziecie w Miliczu, gdzie w budynku dawnej fabryki ozdób świątecznych powstało Muzeum Bombki. Na cudowny klimat świąt szczególnie czekają dzieci, ale rodzice też chętnie odwiedzą tę niezwykłą atrakcję. Muzeum czynne jest przez cały rok, jednak to właśnie w okresie zimowym nabiera wyjątkowej mocy. Dla grup zorganizowanych przygotowano wiele programów świątecznych związanych z tradycją Bożego Narodzenia. Elfy przeprowadzają lekcje muzealne w formie interakcyjnego spektaklu m.in. o historii dekoracji domów i choinki oraz polskich zwyczajach wigilijnych. Uczestnicy programów biorą udział w warsztatach zdobienia bombek i pierników, piszą listy do Świętego Mikołaja.

Ceny biletów:

  • Bilet normalny – 9 zł
  • Bilet ulgowy – 6 zł
  • Dzieci do lat 3 – gratis

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

wioski świętego mikołaja
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. Fot. Shutterstock

Wioski Świętego Mikołaja to atrakcja odwiedzana szczególnie w grudniu. A może warto wybrać się w miejsce, które pachnie świętami przez cały rok. Piernik i pierniczki to w Polsce jeden z obowiązkowych bożonarodzeniowych wypieków. Pyszne, aromatyczne, pachnące przyprawą korzenną ciasteczka kojarzą nam się ze świętami i oczekiwaniem na Wigilię. Dlatego przed Bożym Narodzeniem warto wybrać się także do Torunia, gdzie od 2006 roku działa Żywe Muzeum Piernika. Jest to wyjątkowe interaktywne miejsce, gdzie oprócz odkrycia historii pierników będziecie mogli je także skosztować oraz wypiec własne aromatyczne ciasteczka. Wbrew pozorom nie jest to atrakcja tylko dla najmłodszych, bo wszyscy bawią się tu wyśmienicie.

Wizyta w Muzeum Żywego Piernika to prawie jak podróż w czasie. Zwiedzanie rozpoczyna się od powrotu do średniowiecza. Goście mają okazję przyjrzeć się tradycyjnym metodom wypiekania pierników. Zobaczycie także pochodzące z XIX i XX wieku niemieckie maszyny, solidne woskowe formy nadające piernikom charakterystyczny kształt oraz zabytkowy piec, w którym tworzyły się kiedyś wszystkie słodkości. Jednak największą atrakcją jest wypiekanie swoich pierniczków i oczywiście degustacja.

Ceny biletów:

  • Bilet normalny – 34 zł
  • Bilet ulgowy – 29 zł

To również może Was zainteresować: Toruń – atrakcje, których nie chcecie pominąć (Top 10)

Wielka Fabryka Elfów

Święty Mikołaj w Katowicach założył fabrykę, w której pracowite Elfy produkują magię świąt. A dokładniej mówiąc komponują świąteczną muzykę. I właśnie na bazie pogubionych w fabryce nutek zbudowana jest fabuła, według której odbywa się zwiedzanie Fabryki. Zabawa trwa 2 godziny i polega na poszukiwaniu z Elfem-przewodnikiem zagubionych dźwięków, aby na końcu ułożyć z nich Melodię Świąt. Przemierzając Fabrykę dzieci wykonują różne interaktywne zadania edukacyjne, logiczne i zręcznościowe oraz rozwiązują zagadki. W trakcie gry przewidziane jest również pisanie listu do Świętego Mikołaja. Zwieńczeniem zabawy jest spotkanie ze Świętym i otrzymanie Dyplomu Pomocnika Elfa oraz drobnego prezentu z Fabryki.

Wielka Fabryka Elfów będzie działać w dniach 23 listopada – 21 grudnia 2022.

Ceny biletów dla opiekuna + dziecka zaczynają się od 59,90 zł i są uzależnione od terminu i godziny.

Wystawa Szopek Krakowskich

Odwiedzając miejsca, gdzie nastrój bożonarodzeniowy jest magiczny i wyjątkowy, nie można pominąć Krakowa. To właśnie tu od prawie 80 lat odbywa się Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa, którą podziwiać możecie w Pałacu Krzysztofory. Krakowskie zwyczaje związane z tworzeniem szopek i chodzeniem z nimi po domach sięga XIX wieku. Pierwszy konkurs został zorganizowany w 1937 roku i tradycję kontynuowano po II wojnie światowej. Organizatorem konkursu jest Muzeum Krakowa, a jego celem jest zachowanie i rozwijanie tradycji Krakowa. Efektem tego jest powstanie nazwy szopka krakowska, która odnosi się do smukłej, wielopoziomowej, wieżowej, bogato zdobionej budowli, skonstruowanej z lekkich, nietrwałych materiałów. Ciekawe i oryginalne na skalę światową jest to, że przedstawione w szopce sceny Bożego Narodzenia przeplatają się z elementami zabytkowej architektury Krakowa.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny, gdzie ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza i można je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury.

Ceny biletów:

  • Bilet normalny – 18 zł
  • Bilet ulgowy – 14 zł

Szopki można podziwiać od 5.12.

Odwiedźcie także: Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE