Oto 11 zagadkowych miejsc z II wojny światowej: podziemne tunele o nieznanym przeznaczeniu, tajne kwatery, a nawet szpitale. Kryją mnóstwo fascynujących historii. Znaliście je wszystkie?

1Riese

Riese, kompleks Olbrzym. Fot. Shutterstock

Riese, czyli Olbrzym, to sieć podziemnych korytarzy w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Nikt nie zna ich przeznaczenia, a nawet dokładnej siatki. Nie wiadomo ile kilometrów korytarzy pozostaje nieodkrytych w powiecie wałbrzyskim, a ile jeszcze planowanych było do wydrążenia. Gdzie miały prowadzić? Czy okolice Walimia miały być połączone z zamkiem Książ? Do tej pory więcej jest pytań, niż odpowiedzi.

W skrócie, na początku drążenie korytarzy nadzorowało Generalne Kierownictwo Robót (Generalbauleitung). Ale kwatery w zakładach były docelowo przygotowane dla przedstawicieli organizacji Todt (Organisation Todt, OT), która kierowała budową obiektów militarnych Rzeszy, w tym tajnych kwater Hitlera. To budzi przypuszczenia, że takie właśnie przeznaczenie miało mieć podziemne miasto.

Czytaj artykuł z relacją robotnika drążącego tunele kompleksu Olbrzym: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

Poprzedni
Poprzedni artykułNajpiękniejsze kościoły w Polsce – arcydzieła architektury sakralnej
Następny artykułNajciekawsze kopalnie w Polsce (Top 8)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here