Pewnie zdziwicie się, jakie miasta polecamy Wam na weekend. Są niepozorne, mało znane, często kojarzone jako nieatrakcyjne. Podajemy 9 idealnych powodów, by jechać właśnie tam.

4Pabianice

Rynek z ratuszem i parafią w Pabianicach. Fot. Shutterstock

Renesansowy dwór kapituły krakowskiej w Pabianicach w centralnej części miasta jest jego najcenniejszym zabytkiem. Rezydowali w nim starostowie pabianiccy (zarządcy dóbr ziemskich).

Starostowie otrzymali siedzibę w pobliżu zamku. Na początku XIV wieku powstał drewniany dwór przebudowany pod koniec stulecia. Gdy spłonął w 1532 roku, postawiono kolejny budynek, który także nie przetrwał. Rezydencja, którą możemy podziwiać obecnie, została zbudowana między 1565 a 1571 rokiem w stylu renesansowym. Architekt Wawrzyniec Lorek miał się inspirować wyglądem krakowskich Sukiennic i sandomierskiego ratusza. Dwór wieńczą charakterystyczne wieżyczki, wyróżniają się też arkady i attyki. Dawniej posiadłość otoczona była także fosą.

Parafia rzymskokatolicka św. Mateusza Apostoła i św. Wawrzyńca Męczennika w Pabianicach na Starym Rynku to najstarszy kościół w mieście i też zasługuje na uwagę.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here