Strona głównaTop 10Zaskakująco ciekawe miasta idealne na weekend w Polsce (Top 9)

Zaskakująco ciekawe miasta idealne na weekend w Polsce (Top 9)

Pewnie zdziwicie się, jakie miasta polecamy Wam na weekend. Są niepozorne, mało znane, często kojarzone jako nieatrakcyjne. Podajemy 9 idealnych powodów, by jechać właśnie tam.

Niepołomice

Zamek w Niepołomicach
Zamek w Niepołomicach. Fot. Shutterstock

Niepołomice wspominane są już w archiwach Jana Długosza a historia miasta sięga pierwszych Piastów. Ta podkrakowska miejscowość zwana była drugą po Krakowie stolicą Polski, a zamek w Niepołomicach drugim Wawelem. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy pięknej architektury i historii, ale także natury i aktywnego wypoczynku w ciszy. Puszcza Niepołomicka to urokliwy zakątek południowej Polski.

Czytaj więcej: Niepołomice – druga stolica Polski w sąsiedztwie puszczy

Tychy

Tyskie Browary Książęce
Tyskie Browary Książęce

Tyskie Browary Książęce i tamtejsze Browarium to obiekt na Szlaku Zabytków Techniki. Można się tam zapoznać z procesem produkcji złotego trunku, który jest wytwarzany w Tychach od czterech wieków. Ekspozycja mieści się w zabytkowych wnętrzach browaru, a zwiedzanie obejmuje także degustację świeżo uwarzonego piwa.

Czytaj więcej: Polskie zabytkowe browary – które można zwiedzać? (Top 7)

Browar to nie wszystko. Możecie tam wypocząć nad Jeziorem Paprocańskim, na przykład w parku linowym Paprocany. W pobliżu jest także pałac w Promnicach, a w samych Tychach  Wodny Park Tychy.

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski rynek
Lwówek Śląski. Fot. piotrbb, Shutterstock

Lwówek Śląski zwany jest Agatową Stolicą Polski. Znajduje się tu wiele zabytków, m.in. świątynie, w tym pochodzący z 1300 r. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Można tutaj podziwiać mury obronne i baszty bramne. Najpiękniejszy jest widoczny na zdjęciu ratusz, którego najstarsze elementy pochodzą z 1480 r.

Czytaj także: Średniowieczne miasta w Polsce. Które najstarsze?

Pabianice

Rynek z ratuszem i parafią w Pabianicach
Rynek z ratuszem i parafią w Pabianicach. Fot. Shutterstock

Renesansowy dwór kapituły krakowskiej w Pabianicach w centralnej części miasta jest jego najcenniejszym zabytkiem. Rezydowali w nim starostowie pabianiccy (zarządcy dóbr ziemskich).

Starostowie otrzymali siedzibę w pobliżu zamku. Na początku XIV wieku powstał drewniany dwór przebudowany pod koniec stulecia. Gdy spłonął w 1532 roku, postawiono kolejny budynek, który także nie przetrwał. Rezydencja, którą możemy podziwiać obecnie, została zbudowana między 1565 a 1571 rokiem w stylu renesansowym. Architekt Wawrzyniec Lorek miał się inspirować wyglądem krakowskich Sukiennic i sandomierskiego ratusza. Dwór wieńczą charakterystyczne wieżyczki, wyróżniają się też arkady i attyki. Dawniej posiadłość otoczona była także fosą.

Parafia rzymskokatolicka św. Mateusza Apostoła i św. Wawrzyńca Męczennika w Pabianicach na Starym Rynku to najstarszy kościół w mieście i też zasługuje na uwagę.

Białystok

Pałac Branickich w Białymstoku
Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Shutterstock

Pałac Branickich w Białymstoku to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich z epoki saskiej. Nazywany jest również Wersalem Podlasia lub Polskim Wersalem. Początki pałacu sięgają XVI wieku. Pałac został zniszczony podczas II wojny światowej, a po jego odbudowie obecnie mieści się tam Uniwersytet Medyczny.

Czytaj więcej: pałace Branickich

Warto zwiedzić też Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Planty, Muzeum dziejów ziemi, bazylikę św. Rocha, bazylikę archikatedralną i Muzeum Pamięci Sybiru.

Płock

Molo w Płocku
Molo w Płocku. Fot. Artur Bociarski, Shutterstock

Płock to niedocenione miejsce na turystycznej mapie naszego kraju. Dawna stolica Polski skrywa w sobie magiczne miejsca, które urzekają i sprawiają, że chcemy tu wrócić. Płock atrakcje ma nietuzinkowe – zamek książęcy, ratusz z XIX wieku, bazylikę katedralną a nawet molo na Wiśle.

Można także pospacerować po Wzgórzu Tumskim i bulwarach. Jest tam także Płyta Nieznanego Żołnierza, a unikatową atrakcję stanowi Most Legionów Piłsudskiego w Płocku.

Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój. kryty most. Fot. piotrbb, Shutterstock

Lądek-Zdrój to piękne miasteczko w woj. dolnośląskim na Ziemi Kłodzkiej. Słynie m.in. z parku zdrojowego i ciekawych zabytków takich jak kryty most. To uzdrowisko u podnóża Gór Złotych ze stacjami narciarskimi i licznymi szlakami turystycznymi. W pobliżu można podziwiać ruiny zamku Karpień i jaskinię Radochowską.

Grudziądz

Brama Wodna w Grudziądzu
Brama Wodna w Grudziądzu. Fot. Shutterstock

Grudziądz to niedoceniane miasto. Szkoda, bo to doskonała propozycja na weekendowy wyjazd. Spodoba się szczególnie miłośnikom spacerów – do większości popularnych miejsc najlepiej dotrzeć pieszo. Grudziądz atrakcje niewątpliwie ma i warto odwiedzić to miasto.

W XIII wieku w Grudziądzu zbudowano zamek krzyżacki. Warownia ucierpiała szczególnie podczas potopu szwedzkiego. Do dziś niewiele z niej zostało, ale przetrwała wieża Klimek, na którą warto się wspiąć.

Koniecznie trzeba zobaczyć zabytkowe spichlerze, unikatowe w skali świata. Brama Wodna jest elementem łączącym mury miejskie ze spichlerzami. To jedyna brama miejska w Grudziądzu, która zachowała się do dziś.

Czytaj więcej: Grudziądz – atrakcje nad Wisłą (Top 6)

Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie
Ząbkowice Śląskie. Fot. Shutterstock

Ząbkowice Śląskie to miasto zwane Frankenstein. Słyszeliście o aferze grabarzy z Frankenstein? Zapnijcie pasy! Oto zagadki, które kryją Ząbkowice Śląskie – jedno z najstarszych lokowanych miast w Polsce na prawie niemieckim i jedna z najbardziej zagadkowych destynacji województwa dolnośląskiego.

Atrakcje Ząbkowic Śląskich, które warto zobaczyć, to przede wszystkim zabytki z krzywą wieżą na czele. Ale jest tam także zamek, a konkretnie ruiny warowni powstałej w latach 1522-1532 w miejscu, gdzie około 1290 roku Bolko I Świdnicko-Ziębicki wzniósł pierwszą murowaną twierdzę broniącą granicy księstwa. Na uwagę zasługują też historyczne centrum miasta, ratusz miejski z XIX w., cmentarz żydowski, zespół klasztorny dominikanów i most św. Jana.

Czytaj więcej: Ząbkowice Śląskie – atrakcje miasta Frankenstein. Lepiej usiądźcie!

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE