Są takie polskie związki frazeologiczne, które większość osób zazwyczaj wymawia błędnie. Jak powinno się mówić i co tak naprawdę znaczy dane wyrażenie? Oto kilka przykładów.

Bardzo Wam się spodobały nasze teksty tłumaczące inne polskie frazeologizmy. Oto one:

W pierwszej części wyjaśnialiśmy takie wyrażenia jak „kupować kota w worku”, czy „wieszać na kimś psy”. Sprawdź: Polskie powiedzenia i frazeologizmy. Skąd się wzięły? Czasem wieje grozą! (Top 12)

W drugiej części przybliżyliśmy takie związki jak „brać dupę w Troki”, czy „dostać kota”: Skąd się wzięły najbardziej dziwaczne polskie powiedzenia? (Część II)

3Po linii najmniejszego oporu

„Po linii najmniejszego oporu”, bo to opór może być mniejszy lub większy, a nie linia. Fot. Pixabay

Nie ma takiego sformułowania jak „po najmniejszej linii oporu”. Niestety, niektórzy tak właśnie mówią. Jest to wyrażenie niepoprawne, bo przecież nie chodzi o to, że linia jest najmniejsza, ale opór 🙂 Linia z matematycznego punktu widzenia nie może być mniejsza lub większa. Tak więc powinno być „po linii najmniejszego oporu”. Frazeologizm ten może mieć etymologię militarną (linia oporu tłumaczona jako front obronny). Po „linii najmniejszego oporu” idzie ten, kto wybiera sposób postępowania, który najmniej go kosztuje.

Atrakcje w Polsce

  • Rafting Active Move w Szczawnicy

    Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

  • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

    W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

  • Ruiny kościoła w Kobułtach

    Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

2 KOMENTARZE

  1. Co do powiedzenia o braniu w dupy w troki, to chyba podano tu dziwny opis. Mówi się tak by kogoś pogonić do zrobienia czegoś, np do pracy. Weź dupę w troki i zrób to i tamto. A troki to są takie sznurki lub paski do ubrań. Więc moim zdaniem mówiąc tak chodzi o to, by człowiek się ubrał i wziął do roboty. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here