Strona głównaZ dronaAtrakcje Białegostoku – garść ciekawostek

Atrakcje Białegostoku – garść ciekawostek

Zwiedzając Białystok warto zatrzymać się m.in. w pałacu Branickich. Co jeszcze oferuje stolica województwa podlaskiego? Warto odpocząć nad Stawami Dojlidzkimi w dzielnicy Dojlidy lub w jednym z licznych parków. Atrakcje Białegostoku to m.in. ciekawa architektura (pałace, kamienice, fabryki) i liczne szlaki turystyczne, w tym śladami żydowskimi.

Białystok – wizytówka Podlasia

Białystok atrakcje białegostoku
Białystok z drona, fot. A. Aleksandravicius, Shutterstock

Białystok powstał właściwie samoistnie, jako rozrastająca się osada na skrzyżowaniu dróg do Suraża, Wasilkowa oraz Choroszczy. Dziś miejscowość liczy ok. 300 tys. mieszkańców i tworzy aglomerację białostocką nad Supraślą.

Pałac Branickich w Białymstoku

białystok pałac branickich atrakcje białegostoku
Pałac Branickich w Białymstoku, fot. Shutterstock

Jedną z głównych atrakcji miasta jest pałac Branickich zwany Wersalem Podlasia. W tym miejscu stał wcześniej zamek z fundacji marszałka Piotra Wiesiołowskiego. Ród Branickich miał też inne posiadłości, w tym mniejszy pałacyk w Choroszczy.

Więcej w tekście: Pałace Branickich – sen o potędze rodu magnatów

Atrakcje Białegostoku – architektura

Białystok z drona atrakcje białegostoku
Fot. A. Aleksandravicius, Shutterstock

Atrakcje Białegostoku to przede wszystkim architektura. Warto odwiedzić renesansowy Stary Kościół Farny, barokowy pałac Branickich i pochodzące z tego okresu kamienice przy Rynku, w tym Ratusz, a także dawny szpital. Na uwagę zasługują także późniejsze budynki, m.in. sobór św. Mikołaja, cmentarze żydowskie, synagoga Piaskower, czy pałac Hasbacha (rezydencja fabrykanta). W Białymstoku jest zresztą o wiele więcej pozostałości fabryk i willi fabrykantów. Nie tylko Braniccy stawiali tam piękne pałace, bo równie uroczy jest neoklasycystyczny pałac Rüdigerów.

Atrakcje Białegostoku – szlaki turystyczne

Białystok z drona atrakcje białegostoku
Białystok z drona, fot. A. Aleksandravicius, Shutterstock

W Białymstoku można przejść licznymi szlakami turystycznymi. Do najciekawszych należy znakowany Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku. Społeczność żydowska silnie rozrastała się w mieście od XVII wieku. Szlak zaczyna się w pałacu Cytronów przy ul. Warszawskiej, gdzie obecnie znajduje się oddział Muzeum Historycznego. Prowadzi dalej przez takie żydowskie budynki użyteczności publicznej jak gimnazja, szpital, czy ośrodki kultury, a także synagogi, cmentarze, pałacyki i pomniki.

Warto przejść także szlakami: rodu Branickich, architektury drewnianej, białostockich fabrykantów i białostockich świątyń. Popularny jest także szlak esperanto i szlak śladami błogosławionego Michała Sopoćki.

Zielone Płuca Polski

Białystok z drona atrakcje białegostoku
Fot. A. Aleksandravicius, Shutterstock

Białystok leży w obszarze zwanym Zielonymi Płucami Polski. Wokół jest dużo zieleni. Warto odpocząć m.in. nad stawami w Dojlidach, którymś z parków czy też po prostu pojechać od pozostałości Puszczy Knyszyńskiej albo na teren Narwiańskiego Parku Narodowego. Zobaczcie tylko jak tam pięknie!

białystok atrakcje białegostoku
Narew. Fot. Shutterstock
atrakcje białegostoku
Puszcza Knyszyńska. Fot. Shutterstock
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE