Zwiedzając Białystok warto zatrzymać się m.in. w pałacu Branickich. Co jeszcze oferuje stolica województwa podlaskiego? Warto odpocząć nad Stawami Dojlidzkimi w dzielnicy Dojlidy lub w jednym z licznych parków. Atrakcje Białegostoku to m.in. ciekawa architektura (pałace, kamienice, fabryki) i liczne szlaki turystyczne, w tym śladami żydowskimi.
Białystok – wizytówka Podlasia
Białystok powstał właściwie samoistnie, jako rozrastająca się osada na skrzyżowaniu dróg do Suraża, Wasilkowa oraz Choroszczy. Dziś miejscowość liczy ok. 300 tys. mieszkańców i tworzy aglomerację białostocką nad Supraślą.
Pałac Branickich w Białymstoku
Jedną z głównych atrakcji miasta jest pałac Branickich zwany Wersalem Podlasia. W tym miejscu stał wcześniej zamek z fundacji marszałka Piotra Wiesiołowskiego. Ród Branickich miał też inne posiadłości, w tym mniejszy pałacyk w Choroszczy.
Więcej w tekście: Pałace Branickich – sen o potędze rodu magnatów
Atrakcje Białegostoku – architektura
Atrakcje Białegostoku to przede wszystkim architektura. Warto odwiedzić renesansowy Stary Kościół Farny, barokowy pałac Branickich i pochodzące z tego okresu kamienice przy Rynku, w tym Ratusz, a także dawny szpital. Na uwagę zasługują także późniejsze budynki, m.in. sobór św. Mikołaja, cmentarze żydowskie, synagoga Piaskower, czy pałac Hasbacha (rezydencja fabrykanta). W Białymstoku jest zresztą o wiele więcej pozostałości fabryk i willi fabrykantów. Nie tylko Braniccy stawiali tam piękne pałace, bo równie uroczy jest neoklasycystyczny pałac Rüdigerów.
Atrakcje Białegostoku – szlaki turystyczne
W Białymstoku można przejść licznymi szlakami turystycznymi. Do najciekawszych należy znakowany Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku. Społeczność żydowska silnie rozrastała się w mieście od XVII wieku. Szlak zaczyna się w pałacu Cytronów przy ul. Warszawskiej, gdzie obecnie znajduje się oddział Muzeum Historycznego. Prowadzi dalej przez takie żydowskie budynki użyteczności publicznej jak gimnazja, szpital, czy ośrodki kultury, a także synagogi, cmentarze, pałacyki i pomniki.
Warto przejść także szlakami: rodu Branickich, architektury drewnianej, białostockich fabrykantów i białostockich świątyń. Popularny jest także szlak esperanto i szlak śladami błogosławionego Michała Sopoćki.
Zielone Płuca Polski
Białystok leży w obszarze zwanym Zielonymi Płucami Polski. Wokół jest dużo zieleni. Warto odpocząć m.in. nad stawami w Dojlidach, którymś z parków czy też po prostu pojechać od pozostałości Puszczy Knyszyńskiej albo na teren Narwiańskiego Parku Narodowego. Zobaczcie tylko jak tam pięknie!