Atrakcje Nysy widziane z drona prezentują się zupełnie inaczej. Można zauważyć regularną zabudowę kamienic w centrum i ważne budowle. Trzeba przyznać, że swój urok ma nawet… oczyszczalnia ścieków. Obejrzyj kolejną odsłonę zdjęć z lotu ptaka. Ich autorem jest Mariusz Szczygieł.

Nysa – nazwa od rzeki

Miejscowość jest dość wiekowa, pierwsza osada w tym miejscu istniała już w X wieku. Powstała nad rzeką, Nysą Kłodzką, od której pochodzi nazwa miejscowości.

Miasto miało to szczęście, że leżało na przecięciu szlaków handlowych z Pragi i Kłodzka do Krakowa i Opola. To pozwoliło mu się rozwijać gospodarczo.

Śląski Rzym

W Nysie już od średniowiecza istniały uznane szkoły, w tym szkoła parafialna. Z biegiem wieków Nysa stała się też Śląskim Rzymem. Została tak nazwana dzięki działalności biskupów. I Fontanny Trytona, która wzorowana była na tej rzymskiej.

Atrakcje Nysy to także szkoły. Edukacja była mocną stroną miasta jeszcze długo. W 1624 roku powstało tu jezuickie kolegium Carolinum. Wiecie, że ukończył je król Michał Korybut Wiśniowiecki?

Miasto twierdza

Pod władaniem Prus Nysa stała się miastem obronnym. Ufortyfikowania bardzo długo broniły jej skutecznie m.in. przed najazdem wojsk napoleońskich. Francuzi dopiero po miesiącu zdobyli twierdzę, a następnie okupowali miasto.

Od XIV do XIX wieku miejscowość znajdowała się pod władaniem biskupów wrocławskich. To dzięki temu przechodziła taki rozkwit, który potem został nieco wyhamowany.

Nysa była także twierdzą podczas II wojny światowej, ale niestety choć działania wojenne przetrwała, to zniszczyli ją radzieccy okupanci. Wkroczyli do miasta i doszczętnie je zniszczyli. Atrakcje Nysy i cała zabudowa zostały zrujnowane w 60 procentach.

Wielka odbudowa

Dziś Nysa jest rozkwitającym miastem. Odbudowano m.in. zniszczoną przez Rosjan 94-metrową wieżę ratuszową wraz z okolicznymi kamieniczkami oraz Dom Wagi Miejskiej.

Atrakcje Nysy i ciekawe miejsca można wymieniać długo. Warto wspomnieć chociażby o Twierdzy Nyskiej, monumentalnym Kościele Św. Jakuba i Św. Agnieszki, ceglanej Wieży Ziębickiej i białej Wieży Wrocławskiej.

Nysa, oczyszczalnia ścieków. Fot. Mariusz Szczygieł (8)