„Przebacz mi Brunhildo” te rozpaczliwe słowa co noc brzmią między murami zamku Dunajec. Możecie wtedy zobaczyć tu dwie mary. Legenda głosi, że to Księżniczka Brunhilda i jej małżonek Bolesław, który przypadkiem spowodował śmierć swojej marudnej i kłótliwej żony. Duchy siadają przy studni koło zamku, w której zginęła księżniczka. Zwłaszcza panowie powinni być ostrożni zwiedzając zamek w Niedzicy…

Ludzie mówią, że jeśli któryś z nich wypowie choć raz imię swej ukochanej, a ma coś na sumieniu, następnego dnia wyłysieje. Taki los spotkał zrozpaczonego księcia.
Nie radzę też szukać legendarnego skarbu Inków, który jest ukryty na zamku, jak pewnie doskonale słyszeliście. Pilnuje go biała dama.

Zobaczysz stąd nawet Tatry

Zamek Dunajec w Niedzicy prezentuje się pięknie
Zamek Dunajec w Niedzicy prezentuje się pięknie

Zamek w Niedzicy do dzisiejszego dnia stoi w nienaruszonym stanie i można podziwiać jego piękno w malowniczej okolicy. Zbudował go Kokosz Berzevicz z Tyrolu (właściciel całej okolicy, poddany króla węgierskiego) w latach 1320-1330. Zamek miał stać na straży szlaku handlowego łączącego Węgry z Polską.

Budowla znajduje się na wapiennym wzniesieniu (566 m n.p.m.), około 80 m nad poziomem Dunajca. Po przeciwległej stronie, nad skarpą jeziora wznoszą się ruiny zamku w Czorsztynie. Z dwóch punktów widokowych rozciąga się wspaniały widok na okolicę czyli Pieniny, zaporę, zamek czorsztyński, a nawet Tatry.

Czytaj też: Zamek Czorsztyn – warownia na straży Pienin

Tutaj zjesz i się wyśpisz

Zamek dunajec w Niedzicy z drona
Zamek Dunajec w Niedzicy z drona

Na przestrzeni lat zamek był oblegany, zdobywany i łupiony, przechodząc z rąk do rąk. W końcu, zresztą trzeci raz, rządzili tu Horvaci. Andreas Horvath mieszkał tu aż do swej śmierci.

Może słyszeliście o hucznych imprezach organizowanych na zamku właśnie przez Andreasa. Są nawet podejrzenia, że urządzono tu pierwszy spływ Przełomem Dunajca.
Przed I wojną światową ostatnim właścicielem obiektu był ród Salamonów. Po wojnie zamek znalazł się na terenie Polski.

Obecnie właścicielem zamku jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Znajduje się tu Dom Pracy Twórczej, w którym wydzielono miejsce na restaurację i mały hotelik.Część muzealna znajduje się w górnej części zamku. Zamek jest niezwykłą atrakcją dla odwiedzających Pieniny. Prowadzi do niego aleja. Za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego. W tej części są pokoje gościnne. Część muzealna to tzw. komnaty Salamonów (są tu przedmioty z XVI-XIX w.). Jest też taras widokowy, na który prowadzą drewniane schody.

Tu więzili Janosika

Zamek w Niedzicy z drona
Zamek w Niedzicy z drona

Kolejna brama natomiast prowadzi zwiedzających do zamku górnego i lochów z salą tortur (legendy głoszą, że więziono w nich Janosika). Na dziedzińcu znajduje się wspomniana wcześniej studnia wykuta w litej wapiennej skale o głębokości ponad 60 m. W tzw. Izbach Pańskich można zobaczyć salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży. Najwyższą i najstarszą częścią zamku górnego jest kwadratowa wieża.

Zamek w Niedzicy znany z filmów

zamek dunajec w niedzicy
Zamek w Niedzicy z drona. Fot. Artur Kowalczyk (5)

Wchodząc na teren zamku możecie też zwiedzać wozownię prezentującą zabytkowe pojazdy konne, sanki spacerowe, akcesoria podróżne. W sezonie do zwiedzania udostępniony jest także położony w sąsiedztwie spichlerz ze sztuką ludową Spisza.

Zamek w Niedzicy można zobaczyć w kilku filmach. Od marca 1955 r. kręcono tutaj zdjęcia do Zemsty. W 1975 r. powstał na zamku film Mazepa, na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego. Grano tu również sceny do seriali telewizyjnych: Janosik i Wakacje z duchami. To również miejsce akcji w książce przygodowej Agi Paszkot: Ciotka, licho i niedzickie zamczycho. W 2011 roku był siódmym postojem w reality show The Amazing Race Australia 2.