Jest jedną z najpiękniejszych pereł Dolnego Śląska. Oleśnica – zobaczcie jak wiele ma Wam do zaoferowania. To niewielkie miasto w drodze z Wrocławia do Warszawy kryje wiele ciekawych miejsc.
Oleśnica – miasto wież i róż
Jadąc samochodem od strony Wrocławia już z daleka możemy podziwiać panoramę miasta, na tle której rysuje się siedem wież. To z ich powodu mieszkańcy zwyczajowo nazywają Oleśnicę miastem wież i róż. Podczas gdy strzeliste wieże czekają na nas cały rok, różami będziemy mogli zachwycać się już wkrótce. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Urząd Miasta pracuje właśnie nad planem nasadzeń wielu gatunków tych pięknych kwiatów.
Obecny wygląd Oleśnicy odzwierciedla bogatą historię miasta, które zmieniało się przez wieki i za panowania kolejnych rodzin władców. Nadmienię tylko, że prawa miejskie Oleśnica uzyskała w 1255 roku. Stało się to za sprawą Henryka III Białego, księcia wrocławskiego z dynastii Piastów.
Czas rozpocząć naszą wędrówkę. Zaparkujcie samochód na wygodnym parkingu przy ul. Wałowej. Znajduje się on przy błoniach zamkowych tuż przy popularnym dyskoncie spożywczym ;). Stamtąd ruszamy w stronę Bramy Wrocławskiej.
Brama Wrocławska czyli dawne fortyfikacje
Brama Wrocławska dawnej zwana Trzebnicką wraz z przylegającymi murami obronnymi stanowi wspaniały okaz dawnych fortyfikacji obronnych. Była ona jedną z czterech bram (Wrocławska, Trzebnicka, Sycowska i Namysłowska), które okalały miasto przed wiekami. Przechodząc przez nią czujemy się jakbyśmy trafili do Oleśnicy sprzed wieków. Skręcamy w prawo i…
Trafiamy na zamek
Największą atrakcją turystyczną miasta jest niewątpliwie Zamek Książąt Oleśnickich. Wpisuje się on w europejski szlak zamków i pałaców, do którego należą m. in. Zamek Czocha, o którym czytaliście w artykule: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce.
Jego budowa rozpoczęła się w XIII w początkowo jako warownia Piastów Oleśnickich. Dzisiaj możemy podziwiać go w ostatecznej, renesansowej formie. Szczególną urodą odznacza się dziedziniec zamkowy z przepięknymi krużgankami.
Zamek jest udostępniony do zwiedzania cały rok. Jeśli zależy Wam na zwiedzaniu z pracownikiem, najlepiej jest umówić się wcześniej. Możecie to zrobić pisząc na adres: biuro@zamek-olesnica.pl lub pod numerem telefonu : 71 314 20 12.
Tereny wokół zamku czyli tak zwany park zamkowy są wspaniałym miejscem rekreacyjnym, gdzie spacer czy wycieczka rowerowa jest czystą przyjemnością. Szczególnie urokliwa jest część parku ze stawami, które oddziela od błoni podzamkowych ulica Wałowa. Tereny przyzamkowe są miejscem gdzie odbywa się wiele ciekawych imprez: koncertów, przedstawień czy chociażby część eventów z festiwalu OFCA, który doczekał się w tym roku, w sierpniu IV edycji. Nawiasem mówiąc impreza, na której warto być!
Nieopodal zamku…
Tuż obok zamku znajduje się Bazylika Mniejsza pw. Św. Jana Ewangelisty Apostoła- dawny kościół zamkowy połączony z częścią pałacową krytym gankiem. Bazylika jest jedną z najstarszych świątyń śląskich. Po wejściu do środka urzeka barokowy ołtarz i organy. Jest to okazja, żeby zobaczyć wiele innych, cennych dzieł sztuki sakralnej okresu gotyckiego, renesansowego i barokowego właśnie. Pomyśleć tylko, że pod posadzką znajdują się rozległe krypty wypełnione sarkofagami… Historia kościoła kryje też morderstwo!
Z wizytą u smoka
Pomiędzy zamkiem a kościołem odszukajcie miejsce gdzie kiedyś była fosa. Jest to obecnie ogrodzone zagłębienie. Ponoć w małej jamie, którą można dostrzec po lewej stronie mieszkał kiedyś smok. Inne źródła donoszą, że smok miał mieszkać w pieczarze, na którą natkniecie się obchodząc zamek dookoła, poniżej wałów. Legenda ta pewnie do dziś spędza sen z powiek niejednemu małemu mieszkańcowi Oleśnicy ;).
Spotkanie z historią
Przy ul. Bocianiej vis-a-vis wejścia do Bazyliki znajduje się Oleśnicki Dom Spotkań z Historią. Miejsce to muszą odwiedzić wszyscy, którzy chcą poznać miasto „od podszewki”. Ekspozycje, zwłaszcza te multimedialne, zainteresują nawet najmłodszych. Godziny otwarcia i ceny biletów podaje strona www muzeum.
Puchar lodowy na Rynku
Po wyczerpującym spotkaniu z historią udajcie się na Rynek gdzie możecie odpocząć na jednej z licznych ławeczek lub zasiąść w ogródku kawiarni i wzmocnić się porcją lodów i kawą. Będzie to pięknie spędzona chwila.
Miłośnicy kościołów powinni udać się jeszcze ulicą nomen omen Kościelną i zobaczyć Kościół św. Trójcy przy ul. Okrężnej. Jest to budowla barokowa pieczołowicie odrestaurowana w 2005 r.
Idąc kilka kroków dalej ulicą Kościelną dojdziecie do zabytkowego budynku Domu Wdów, w którym od lat ma swoją siedzibę Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. Przed wejściem do niej stoi popiersie Fryderyka Chopina z 1963 r. Wcześniej w tym samym miejscu stał wizerunek Otto Von Bismarcka.
Vis-a-vis szkoły muzycznej stoi gotycki kościół, który od 1968 r. należy do wyznawców prawosławia- Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Warto zobaczyć ten piękny zabytek, zwłaszcza podczas obrządku kiedy można posłuchać śpiewu chóru.
Czas na relaks Nad Stawami
Spacer po Oleśnicy najlepiej zakończyć nad stawami. Jest to piękny teren rekreacyjny położony po drugiej stronie miasta w stosunku do Bramy Wrocławskiej. Miejsce gdzie każdy będzie mógł odpocząć. Przy stawach znajduje się nowoczesny kompleks rekreacyjny, który ma w swojej ofercie basen, lodowisko, ściankę wspinaczkową czy sale fitness. Nad stawami znajduje się również amfiteatr, który od czasu do czasu wypełnia się imprezami kulturalno- muzycznymi. Jeśli chcecie trafić na najbliższą, sprawdźcie oleśnickiego Facebooka.
Przy tworzeniu artykułu korzystałam z informacji pochodzących od dr. Marka Nienałtowskiego, który okazuje się być znawcą tematu. Z tego miejsca pozdrawiam!