Świeradów-Zdrój to jedna z popularniejszych miejscowości uzdrowiskowych na Dolnym Śląsku. Wzmiankowano je już w XVI wieku i od początku znane były zdrowotne właściwości tutejszych wód termalnych. Można się tu zaszyć w błogiej ciszy gór Izerskich, najlepiej pod kocem z książką i ciepłą herbatą.
Świeradów-Zdrój uzdrowiskiem
Po raz pierwszy o wodach termalnych ze Świeradowa-Zdroju świat usłyszał pod koniec XVI wieku, kiedy to wzmianka o nich ukazała się w książce berlińskiego lekarza Leonarda Thurneyssera. Dokładnie zbadano je ponad 150 lat później. Zaczęli tu zjeżdżać kuracjusze chcący leczyć się wodami radonowymi, dobrymi na choroby reumatyczne, nadciśnienie czy miażdżycę.
Osada stanowiła błogą idyllę wśród gór, ale nie ominęły jej plądrowania. Ucierpiała m.in. podczas najazdów w latach 1634-1639. Stacjonowały tu też wojska szwedzkie podczas szturmu na zamek Gryf. Po II wojnie światowej wyludniono tutejszą ludność do Niemiec.
Miasto Flinsa – boga przyrody budzącej się do życia
Świeradów-Zdrój nosił niemiecką nazwę Flinsberg. Następnie był to Bad Flinsberg (człon Bad noszą uzdrowiska w języku niemieckim, także m.in. w Austrii). Wywodziła się ona od Flinsa, słowiańskiego bóstwa opisanego w jednej z kronik. Flinsa przedstawiano na skałce z płonącą pochodnią i lwem na ramieniu. Był bogiem budzącego się na wiosnę życia.
Polskiej nazwy miejscowości nie było. Na początku nazywano ją więc Wieńcem-Zdrój. Z kolei w 1946 roku zmieniono nazwę Wieniec-Zdrój na Świeradów Zdrój. Od 2004 roku Rada Języka Polskiego uchwaliła, że wszystkie dwuczłonowe nazwy miejscowości z członem Zdrój, pisze się z dywizem (łącznikiem), tak więc dziś jedyną poprawną nazwą jest Świeradów-Zdrój.
Atrakcje Świeradowa-Zdroju
Największą atrakcją miasta jest Dom Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych. Wody świeradowskie są lekiem na wiele schorzeń. Całe miasto z zespołem willi wpisane jest na listę zabytków. Warto zobaczyć też Czarci Młyn napędzany kołem wodnym, funkcjonuje tam dziś Muzeum Chleba. Koniecznie musimy się też wybrać w góry. Warto pójść na Stóg Izerski i Polanę Izerską.