Błędne Skały nazywane też Wilczymi Dołami to fantastyczna formacja skalna w Górach Stołowych. Wielkie bloki tworzą labirynty, a między niektórymi głazami z ledwością prześlizga się mysz. To atrakcja szczególnej urody. Osoby z klaustrofobią powinny zastanowić się dwa razy zanim tam wejdą – czasami bywa naprawdę ciasno.
Błędne Skały – łatwo tu zabłądzić
Błędne Skały swoją nazwę zawdzięczają błądzeniu. Nietrudno się tu zgubić. Ale obecnie ułatwiają to wytyczone szlaki uczęszczane przez turystów. Jeden prowadzi z Polanicy-Zdroju do Karłowa, a drugi z Dusznik-Zdroju do Karłowa.
Trasa ma kilkaset metrów i prowadzi między takimi formami skalnymi jak grzyby, maczugi, słupy wyrzeźbione erozją i skalne półki, które sprawiają wrażenie jakby cudem utrzymywały się w swoim miejscu. Mamy czasami złudzenie, że skały zaraz runą. Innym razem musimy się przeciskać wąskimi przesmykami. Głazy noszą takie nazwy jak Kurza Stopka, Tunel, Kuchnia.
Olbrzymi labirynt ociosany wiatrem
Skały powstały w górnej kredzie. To osady z piaskowców, które w trzeciorzędzie wypiętrzyły się razem z Sudetami, a następnie w wyniku erozji zwietrzały i przybrały dzisiejsze formy. Wciąż się zmieniają ciosane deszczem i wiatrem.
Błędne Skały znajdziemy w Parku Narodowym Gór Stołowych, między Kudową-Zdrojem a Karłowem. Możemy się zatrzymać np. w Bukowinie Kłodzkiej. Co ciekawe, w Błędnych Skałach był kręcony film Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.
Legenda o powstaniu Błędnych Skał
Z powstaniem Błędnych Skał wiąże się legenda. Pod Skalniakiem poganie zbierali się, by oddać cześć swym bóstwom. Zmierzali tam, by wyprosić łaski dla siebie, dobre plony i powodzenie w życiu. Pewnego dnia natrafili na Liczyrzepę. Namawiali go, by razem z nimi oddał cześć bożkom.
Liczyrzepa rozgniewany rozstąpił ziemię, a poganie powpadali w jej szczeliny. W miejscu dawnej równiny powstały dziwne skalne formacje. Od tej pory rzeźba terenu zupełnie się zmieniła.