Najstarsza kopalnia ropy na świecie istnieje w Polsce, w Bóbrce. Założyli ją w 1854 roku Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. Jest to nadal działający zakład, gdzie możemy odwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Bóbrka zachwyci nie tylko miłośników petrochemii. Wybraliście się tam już?

1Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy na świecie

Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce
Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy naftowej na świecie. Fot. Avillfoto, Shutterstock

Już w 1854 r. Łukasiewicz, Trzecieski i Klobassa-Zrencki założyli pierwszą na świecie kopalnię ropy. Choć słowo „kopalnia” w kontekście cieczy może dziwić, takiego właśnie używa się sformułowania. Kopalinę tę Polacy zaczęli wydobywać w Bóbrce, miejscowości w województwie podkarpackim w powiecie krośnieńskim. W 1872 roku Łukasiewicz postawił pośrodku kopalni kamienny obelisk, który stoi tam po dziś dzień.

Poprzedni
Poprzedni artykułPiramida w Rapie – dlaczego powstała?
Następny artykułKamienne kręgi na Kaszubach – polskie Stonehenge
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.