Największe lotnisko w Polsce, czyli Centralny Port Komunikacyjny powstanie koło Grodziska Mazowieckiego. Po oddaniu do użytku ma się nazywać Port Solidarność. Inwestycja wraz z całą infrastrukturą jest warta 35 miliardów zł, w tym budowa samego lotniska to koszt 19 mld zł. Z nowego portu lotniczego odlecimy w 2027 roku.

Centralny Port Komunikacyjny – megabudowla w sercu Polski

centralny port komunikacyjny

Położenie CPK jest kluczowe dla tej inwestycji. Port specjalnie zaplanowano między Łodzią a Warszawą. Powodem tego był m.in. brak możliwości dalszej rozbudowy lotniska im. Chopina na Okęciu. Z kolei Modlin ma znaczenie marginalne.

Budowę lotniska zaplanowano w Stanisławowie w gminie Baranów, na zachód od Warszawy, nieopodal Grodziska Mazowieckiego. Ale postawienie portu lotniczego, kosztującego bagatela 19 miliardów złotych, to nie wszystko.

Powstanie nawet do 250 km dróg w kraju, które usprawnią siatkę komunikacyjną na potrzeby nowego lotniska. A to kolejne 7 mld zł. Przebudowana ma zostać m.in. autostrada A2, są też plany dokończenia budowy Autostradowej Obwodnicy Warszawy (do 2030 roku).

By dostać się z Warszawy na lotnisko w 15 minut, a z Łodzi w 24, potrzeba też kosztującej 9 mld zł przebudowy linii kolejowej Warszawa – Łódź (wraz z budową dworca). Łącznie odnowionych ma zostać niemal 1000 km linii kolejowych w Polsce. Całkowity koszt przedsięwzięcia pod nazwą Centralny Port Komunikacyjny ma wynieść niemal 35 miliardów złotych.

Nowe lotnisko będzie za 10 lat

centralny port komunikacyjny
Fot. Shutterstock (2)

To plan budowy na 10 najbliższych lat i rozwoju transportu w Polsce na niemal 20 lat. Pierwszy samolot ma odlecieć z Portu Solidarność w 2027 roku. Tak zadeklarował pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Liczące ponad 100 stron opracowanie dotyczące budowy megalotniska, rząd już opublikował.

To daje perspektywę na powstanie  37 tys. miejsc pracy. Liczba obsługiwanych przez Centralny Port Komunikacyjny pasażerów ma sięgnąć 45 mln rocznie (w 2035 roku). Lotnisko stanie się jednym z centralnych portów Europy Środkowo-Wschodniej. Ma być hubem przesiadkowym, centrum hotelowym, konferencyjnym i handlowym.