Turnieje rycerskie w Polsce zdobywają rzesze miłośników. Liczba organizowanych imprez o tej tematyce jest tak duża, że starcia rycerzy można oglądać praktycznie na każdym zamku w Polsce. Co ciekawe, w naszym kraju odbywa się znacznie więcej tego typu turniejów niż w Europie Zachodniej. W związku z tym turnieje rycerskie w Polsce są coraz chętniej i liczniej odwiedzane przez zagranicznych turystów.
Tego typu imprezy to nie tylko rekonstrukcje ważnych wydarzeń historycznych i jak najlepsze oddanie klimatu dawnych czasów. Coraz większą wagę przykłada się również do sposobu walki. Sprawdźcie gdzie w Polsce odbywają się najciekawsze turnieje rycerskie i rekonstrukcje historyczne.
1. Warszawski Turniej Rycerski
W ramach tej imprezy możemy podziwiać liczne potyczki turniejowe i rekonstrukcje historyczne. Odbywają się tu m. in. pokazy musztry, szarży a także pokazy walki wręcz. W ramach turnieju można wziąć także udział w warsztatach dawnego rzemiosła i archeologii doświadczalnej. W 2017 roku mogliśmy oglądać już 21 edycję Warszawskiego Turnieju Rycerskiego.
Warszawski Turniej Rycerski, Warszawa (woj. mazowieckie).
2. Ogólnopolski Turniej Rycerski w Liwie
Tłem dla Ogólnopolskiego Turnieju Rycerskiego w Liwie są ruiny gotyckiego zamku wzniesionego w XV wieku jako strażnica graniczna. Podczas turnieju odbywają się potyczki siłowe par rycerskich, trójek oraz pięcioosobowych grup. W Liwie oglądać możemy także pokazy walk rycerzy konnych. Niewątpliwą atrakcją tego wydarzenia jest turniej tańca z ogniem, a także pokaz sokolnika.
Ogólnopolski Turniej Rycerski, Liw (woj. mazowieckie).
3. Turniej Rycerski śladami Braci Dobrzyńskich w Drohiczynie
Bracia Dobrzyński to nieoficjalna nazwa Pruskich Rycerzy Chrystusowych. To jedyny zakon rycerski, który ukształtował się na ziemiach polskich. Podczas turnieju w Drohiczynie można spotkać rekonstruktorów ubranych w białe peleryny ze znakiem czerwonego miecza i gwiazdy – tak właśnie ubierali się Bracia Dobrzyńscy. Podczas turnieju można oglądać walki pojedyncze i w parach, zawody oszczepnicze i łucznicze a także wziąć udział w tradycyjnej wieczornej biesiadzie.
Turniej Rycerski śladami Braci Dobrzyńskich, Drohiczyn (woj. podlaskie).
4. Turnieje rycerskie w Polsce – zamek Ogrodzieniec
Zamek w Ogrodzieńcu jest tłem dla wielu imprez o historycznym tle. Pokazy rycerskie odbywają się tu w każdą niedzielę w okresie letnim. W Ogrodzieńcu możecie także wziąć udział w rycerskiej majówce albo najeździe barbarzyńców. Tu odbywa się również festiwal kultur wczesnego średniowiecza, na którym możemy oglądać turnieje walk i wziąć udział w lekcji „żywej historii”. Podczas tego festiwalu zamek zmienia się w niezwykła osadę wypełnioną Słowianami i Wikingami.
Zamek Ogrodzieniec (woj. śląskie).
5. Wielki Turniej na zamku w Uniejowie
Wielki Turniej w Uniejowie to dwudniowe wydarzenie obfitujące w liczne atrakcje. Walki rycerzy, pokazy sokolnicze, konne i artyleryjskie a także turniej łuczniczy – to wszystko oglądać można w Uniejowie. Jeśli interesuje Was jak ubierali się ludzie na przestrzeni wieków to tu również będziecie mogli zaspokoić swoją ciekawość. Podczas Wielkie Turnieju można podziwiać wystawę strojów z różnych epok. Turnieje rycerskie takie jak ten są atrakcją nie tylko dla najmłodszych.
Wielki Turniej, Uniejów (woj. łódzkie)
6. Oblężenie Malborka
Zamek w Malborku to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji tego typu w Polsce. Oblężenie Malborka to trzy dni doskonałej zabawy z historią w tle. W trakcie Oblężenia Malborka można oglądać wystawy poświęcone maszynom oblężniczym, uzbrojeniu i strojom z dawnych epok. Nie zabraknie tu oczywiście miejsca na liczne pokazy rycerskie, sokolnicze i konne. Jedną z ciekawszych atrakcji jest możliwość zwiedzania zamku w Malborku nocą. Wieczorami na zamku odbywają się również pokazy „Światło i dźwięk”.
Oblężenie Malborka, Malbork (woj. pomorskie)
7. Turniej rycerski na zamku Grodziec
Turnieje rycerskie odbywają się również na zamku Grodziec. W sezonie letnim dwudniowy turniej z licznymi atrakcjami. Tradycyjnie odbywają się tu walki rycerskie w różnych konfiguracjach. To jednak nie wszystko! Można również spróbować tradycyjnych potraw np. żurku kasztelańskiego.
Na mapie Polski pojawia się coraz więcej tego typu imprez. Turnieje rycerskie w Polsce zyskują na popularności. Mniejsze pokazy walk rycerskich można podziwiać w większości zamków w Polsce.
Turniej rycerski na zamku Grodziec, Grodziec (woj. dolnośląskie)