Gwiazda Północy – tak symbolicznie nazwane zostało najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce. Jednak do 2000 roku to Rozewie uważane było za północy kraniec naszego kraju. Jak jest naprawdę? Dlaczego zmieniono dotychczasowe pomiary i gdzie stanąć aby faktycznie znaleźć się na północnym skraju Polski? Przekonajcie się sami.

Przylądek Rozewie – latarnia i klify na skraju lądu

Rozewie
Latarnia Morska w Rozewiu fot. Shutterstock

Przez wiele lat, wszelkie źródła uznawały Rozewie za najdalej wysuniętą na północ część naszego kraju. Symbolem krańca Polski była latarnia morska, której położenie geograficzne to: 54°49,84′ N 18°20,00′ E. Latarnia, stojąca na wysokim klifie stała się znakiem rozpoznawczym tego miejsca.

Pierwszy raz latarnia morska wystąpiła na szwedzkiej mapie w roku 1696. Według legendy wszystko zaczęło się w XVII wieku, gdy w okolicach Rozewia rozbił się szwedzki statek. Podczas wypadku zginęli wszyscy poza córką kapitana. Zrozpaczona, zamieszkała w Rozewiu i postanowiła co noc rozpalać ognisko na wzgórzu, by nikogo innego nie spotkał taki sam los. Córka kapitana paliła ogniska co noc, aż do swojej śmierci.

Dziś w Rozewiu stoją dwie latarnie. Starsza, nieczynna z XIX wieku oraz nowsza z XX wieku, która nosi nazwę Stefana Żeromskiego. To tutaj podobno autor napisał powieść „Wiatr od morza”. Wewnątrz można podziwiać panoramę Rozewia i okolicy. Znajduje się tam też Muzeum Latarnictwa Morskiego.

Gwiazda Północy – nowy skraj północy

Gwiazda Północy fot. Authentic Creations, Shutterstock

54°50′08,8″N i 18°18′00,5″E – takie położenie geograficzne ma obecnie najdalej wysunięty punkt w Polsce. Jest to miejsce znajdujące się na plaży w Jastrzębiej Górze. Nowe pomiary z 2000 roku sprawiły, że Rozewie musiało ustąpić miejsca nowemu skrajowi. Dotychczasowy punkt położony jest dwa metry bliżej niż ten w Jastrzębiej Górze.

Gdy Urząd Morski w Gdyni dokonał nowych pomiarów i ogłosił nowy, najdalej wysunięty na północ punkt Polski, postanowiono upamiętnić to miejsce. W Jastrzębiej górze, na klifie znajdującym się nad tym miejscem, postawiono symboliczny kamień pamiątkowy nazwany Gwiazdą Północy.

Symbole północnej Polski

gwiazda północy
Jastrzębia Góra fot. Shutterstock

Dziś mimo zmiany pomiarów oba punkty przyciągają do siebie turystów. Część osób, odwiedzając latarnię, wychodzi zdziwiona informacją, że nie jest to już ten symboliczny północny kraniec Polski. Inni od razu wyruszają na poszukiwanie ukrytej w sosnowym lesie Gwiazdy Północy, z której rozpościera się piękny widok na Bałtyk ukazując prawdziwy, północny skraj naszego kraju.