Kolejkowo to największe w Polsce makiety kolejowe przedstawiające kolorowe światy i postaci oraz atrakcje Śląska i Dolnego Śląska. Większa znajduje się w Gliwicach. Jest też druga, mniejsza i bardziej znana, na której się skupimy. Powstała jako pierwsza w stolicy Dolnego Śląska i prezentuje największe hity województwa. Ale nie tylko. Zobaczymy tu także typową karkonoską wieś, wrocławskie blokowisko i jeżdżące po mieście tramwaje. Makieta wypełnia całe pomieszczenie w budynku dworca Wrocław Świebodzki. Warto się tam wybrać. Szczególnie zadowolone będą dzieci (zwłaszcza chłopcy) i ich tatusiowie, którzy zawsze marzyli o kolejce.

Kolejkowo – mała Śnieżka i filigranowy wrocławski Rynek

kolejkowo wrocław
Można podziwiać m.in. tramwaje i samochody jeżdżące po makiecie

Na 305 mkw (do niedawna 260 mkw) powierzchni twórcy Kolejkowa zgromadzili silną reprezentację rozpoznawalnych dolnośląskich atrakcji. Jest więc Śnieżka i wagoniki kolejki linowej, a nieopodal wodospad z prawdziwą wodą. Jest wrocławski Rynek i jeżdżące po mieście tramwaje i samochody.

Po wielkiej makiecie wykonanej ze styroduru, jeżdżą jednak głównie pociągi, a mają do pokonania 430 m torowiska. Jest 15 składów. Mijają po drodze dworzec w Karpaczu, Karkonoskie Tajemnice, schronisko Szwajcarka, a nawet bloki przy ul. Zaporoskiej we Wrocławiu – takie typowe PRL-owskie wielkopłytowce.

10 tysięcy światełek, niemal 3 tysiące figurek

kolejkowo
Kolejkowo, fot. Shutetrstock

Makieta jest oświetlona 10 tysiącami światełek LED, które zapalają się wraz z przejazdem pociągu. Kolejkowo imituje dzień i noc. A wagoniki ciągle kursują i to nie zawsze po suchych torach, w niektórych miejscach może bowiem padać prawdziwy deszcz. Lokomotywa wydaje też dźwięki, więc wrażenia są niezwykłe – atrakcja jest w pełni multimedialna i porusza wszystkie zmysły.

Możemy podziwiać piękne góry oraz rzeki, czekające przy trasie zwierzęta, urocze zagrody przy jednej z dolnośląskich wsi. Figurek ludzi i zwierząt jest 2850. Zobaczymy też miniaturę dworca Wrocław Świebodzki, więc możemy poczuć się jak w Incepcji. W końcu w budynku dworca jesteśmy w rzeczywistości…

Kolejkowo – cennik

Dworzec Świebodzki we Wrocławiu, fot. Shutterstock

Bilet normalny do Kolajkowa kosztuje 19, a ulgowy 15 zł. Dzieci do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie. Wejście znajduje się od fontanny przy przystanku tramwajowym pl. Orląt Lwowskich. Atrakcja jest czynna przez cały rok od godz. 10 do 18.

Kolejna makieta Kolejkowa powstała w Gliwicach. Tam z kolei można podziwiać przemysł Górnego Śląska, otaczającą go naturę i życie ludzi w 25-krotnym pomniejszeniu. Jest też las, cyrk, plaża, a nawet dziki zachód Ta wystawa jest niemal 3 razy większa od wrocławskiej i także warto ją odwiedzić! Bilety są w takich samych cenach, atrakcja znajduje się w CH Europa Centralna.