Najwyższy szczyt Polski to Rysy, ale współdzielimy go ze Słowacją. Jaka jest najwyższa góra położona w całości na terenie Polski? Niektórzy myślą, że to Kozi Wierch mierzący 2291 m n.p.m. – poświęcimy mu nieco więcej miejsca.

Która góra jest najwyższym w pełni polskim szczytem?

Rysy są najwyższe w Polsce, ale nie leżą jedynie na terytorium naszego kraju. Współdzielimy ten szczyt ze Słowacją

Warto zaznaczyć, że Cubryńska Strażnica jest wyższa, ma 2335 m n.p.m. i jest położona w całości na terenie naszego kraju. Spór trwa, a zwolennicy teorii że to Kozi Wierch jest najwyższym całkowicie polskim szczytem podkreślają, że Cubryńska Strażnica nie odznacza się wybitnością. Ten szczyt dość długo nie miał nawet swojej nazwy.

Jest jeszcze jeden szczyt wyższy niż Kozi Wierch i w całości polski, to Świnicka Kopa mająca 2298 m n.p.m. Podobnie jak Cubryńska Strażnica jest ona niewybitna, czyli nie odznacza się bardzo ponad wysokość okolicznych szlaków. Oba wspomniane wierzchołki uważane są za drobne wypiętrzenia w grani, a nie pełnoprawne góry. Mimo wszystko sprawiedliwiej będzie oddać fakt, że Kozi Wierch jest najwyższym w pełni polskim szczytem o wyraźnej wybitności.

Kozi Wierch – góralska nazwa hal do wypasu kóz

kozi wierch
Kozi Wierch nazywa się tak, bo juhasi wypasali tu kozy. Fot. Shutterstock.

Nazwa szczytu nie jest wielce zagadkowa. Kojarzy się z kozami – całkiem zresztą słusznie. Górale wypasali często kozy na stokach gór położonych przy Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Wybierali łagodne zielone stoki, choć jak wiadomo, górskie kozy wskoczą z łatwością na każdą grań. Wcześniej Kozi Wierch zwany był Czarnymi Ścianami (teraz nazywa się tak sąsiedni szczyt).

Oczywiście górale zdobywali Tatry na długo przed oficjalnymi wyprawami taterników. Z kolei pierwszego odnotowanego wejścia na Kozi Wierch dokonali Eugeniusz Janota i Maciej Sieczka w 1867 roku, z kolei zimą (w 1907 r.) Mariusz Zaruski i Józef Borkowski.

Orla Perć – najtrudniejsza grań w Tatrach

kozi wierch
Do Koziego Wierchu możemy dojść Orlą Percią, ale to zadanie nie należy do najłatwiejszych. Fot. Shutterstock

Od przełęczy Zawrat do przełęczy Krzyżne prowadzi najtrudniejsza do pokonania w Polsce grań – Orla Perć. Uważana jest za najcięższą do przejścia w całych Tatrach. Jest ona wytyczona także przez Kozi Wierch.

Możemy pokonać całą trasę w czasie 6-8 godzin, ale też podzielić ją na etapy. Droga jest jednokierunkowa, od przełęczy Zawrat do przełęczy Krzyżne. Odcinek z Zawratu do Koziej Przełęczy pokonamy w 1:20 h, do Koziego Wierchu dotrzemy w kolejne ok. 1:30 h, a trasa na Skrajny Granat przez Zadni Granat, Pośredni Granat i Skrajny Granat zajmie nam następne półtorej godziny.

Tam możemy zejść z trasy, a jeśli chcemy pokonać ją dalej, pozostaje nam ostatni odcinek Orlej Perci od Skrajnego Granatu do przełęczy Krzyżne, który zajmuje 2:15 h i musimy pamiętać, że nie ma już z niego odwrotu. Odcinek od Zawratu do Koziego Wierchu jest uważany za najtrudniejszy.