Krzyżacy przybyli na teren obecnego województwa kujawsko-pomorskiego na zaproszenie księcia Konrada Mazowieckiego. Rycerze z czarnymi krzyżami na białych płaszczach mieli, jak wówczas głoszono, bronić ludności przed Prusami. Łącznie wybudowano tu 18 zamków. Niektóre do dziś można oglądać w dobrym stanie, po innych pozostały ruiny, wieże, piwnice. Krzyżackie zamki i ich pozostałości do dziś zachwycają i budzą respekt. Poznajcie najważniejsze budowle zakonu krzyżackiego wybudowane na Kujawach i Pomorzu.

1Krzyżackie zamki – Toruń

Krzyżackie zamki są bardzo liczne, ale my wybraliśmy kilka najciekawszych i zaczynamy od tego w Toruniu. Był on pierwszym wybudowanym na terenie ziemi chełmińskiej. Jego gmach zaczęto wznosić w połowie XIII wieku. Zamek do 1454 roku nie pełnił żadnej istotnej roli. Jednak gdy torunianie rozpoczęli oblężenie zamku, urzędujący tu komtur Albrecht Kelb oddał zamek, a ten został zburzony. Te wydarzenia sprawiły, że rozpoczęła się wojna trzynastoletnia między zakonem krzyżackim a Państwem Polskim.

Do dziś zachowało się kilka elementów zamku takich jak: wieża ustępowa z gankiem, dolne partie murów parteru i wieży, fosa oraz piwnice. W bardzo dobrym stanie podziwiać możemy także mury przedzamcza z bramami oraz młyn górny.

Zwiedzanie zamku:

  • Zwiedzanie od poniedziałku do niedzieli od stycznia do grudnia w godzinach 10-17:45
  • Zwiedzanie obejmuje: dziedziniec zamkowy, podziemia i tzw. gdanisko (rycerską toaletę zamkową) oraz ekspozycje stałe i czasowe, między innymi: wystawę archeologiczną, wystawę „wina mistrzów”, warsztat strycharski, zbrojownię, makietę zamku, salę strachu.

Koszt:

  • bilet normalny: 10 zł
  • bilet ulgowy: 6 zł
  • bilet rodzinny: 22 zł
  • bilet grupowy: 200 zł
Poprzedni