Krzywa wieża to atrakcja, którą możemy zobaczyć nie tylko we Włoszech. Polska posiada kilka takich pochyłych budowli, jedna z nich znajduje się w mieście Kopernika. Wieże z Pizy i Torunia różnią się od siebie wyglądem, wysokością, stylem w jakim je budowano oraz przeznaczeniem. Jednak obie przyciągają do siebie rzesze turystów – wszystko dzięki ich charakterystycznemu wyglądowi. Uważamy, że nasza krzywa wieża w Toruniu jest dużo ciekawsza niż jej włoska „kuzynka”.

Najbardziej znana baszta Torunia

Krzywa wieża w Toruniu
Krzywa wieża w Toruniu. Fot. Michael Paschos, Shutterstock

Ta średniowieczna baszta powstała w XIV wieku i stanowi integralną część murów obronnych miasta. Została zbudowana jako prosta, posiadająca 15 metrów gotycka budowla. Obecnie odchylenie od pionu wynosi 146 cm.

Oprócz funkcji obronnych krzywa wieża w Toruniu miała także inne przeznaczenie. Od XVIII wieku zamieniono to miejsce w karcer dla kobiet. 100 lat później przebudowano ją na kuźnię, a pod koniec XIX wieku zaczęto tu mieszkać. Obecnie wewnątrz wieży mieści się kawiarnia, sklep z pamiątkami oraz Toruńska Agencja Kulturalna.

Krzywa wieża w Toruniu jako kara za grzechy

Krzywa wieża w Toruniu
Krzywa wieża w Toruniu. Fot. Shutterstock

Jest wiele legend związanych z tym dlaczego wieża jest krzywa. Jedna z nich opowiada o Krzyżaku, który zakochał się w mieszkance Torunia. Spotykali się oni ukradkiem w zaułkach miasta. Gdy ich romans został odkryty, przełożeni zakonnika nakazali mu zbudować budowlę, która będzie odchylona od pionu. Było to symboliczne nawiązanie do jego grzechu i życia odchylonego od twardych reguł zakonu.

Także my możemy dziś sprawdzić swoją uczciwość zwiedzając krzywką wieżę w Toruniu. Mówi się, że grzechy cięższe od grzechu legendarnego zakonnika, nie zdołają utrzymać równowagi stając pod ścianą baszty. Jeśli zatem uda Wam się nie przewrócić, gdy oprzecie się plecami o mury budynku i wyciągając obie ręce do przodu, to znaczy, że jesteście bez grzechu.

Baszta, która zmieniła swoje położenie

Krzywa wieża w Toruniu
Krzywa wieża w Toruniu. Fot. Shutterstock

Podejrzewa się, że baszta zbudowana została na zbyt piaszczystym terenie. Pod wpływem ciężaru i niestabilnego podłoża, wieża obniżała się do momentu, aż stanęła na mocnym podłożu. Na przestrzeni lat, znalazły się jednak osoby, które mimo przyziemnych faktów dotyczących pochylenia budynku, nadal uważały, że jest to kara boska, która spadła na Toruń. Jednym z powodów miało być, budzące przez lata wiele kontrowersji, odkrycie Kopernika.

Dziś krzywa wieża w Toruniu przyciąga ludzi, chcących zobaczyć tą wyjątkową budowlę miasta. Podziwiają ten rzadko spotykany krzywy budynek, ale także stają plecami przy wieży i dają się ponieść fantazji, rozmyślając o legendarnym zakonniku i jego grzechu.