Lublin doczekał się wielu porównań. Miasto w dialogu, miasto inspiracji, miasto na styku kultur. Teraz kiedy obchodzi swoje 700 lecie, w sposób szczególny warto przejść się jego ulicami i zobaczyć jak wygląda dzisiaj jego oblicze. Pozwólcie nam zatem zabrać się do Lublina.
Brama Krakowska i lubelska starówka
![brama krakowska lublin](https://polskazachwyca.pl/wp-content/uploads/2017/09/Lublin-Autorstwa-jakubtravelphoto-shutterstock_397417486-900x506.jpg)
Brama Krakowska stanowi swoistą granicę między nowoczesnym i dawnym Lublinem. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc spotkań mieszkańców. Wybudowana w XIV wieku, obecnie zamyka ulicę Krakowskie Przedmieście i prowadzi wgłąb starówki. Po jej drugiej stronie ulicą Bramową dojdziemy na Rynek.
![lublin rynek ratusz](https://polskazachwyca.pl/wp-content/uploads/2017/09/Lublin-z-lotu-ptaka-ratusz-shutterstock-900x675.jpg)
W jego centralnym miejscu stoi Ratusz, w którym od 1578 roku mieścił się Trybunał Koronny – najwyższa instancja sądowa dla szlachty z całej Rzeczypospolitej, nie tylko z Małopolski. Dziś jest tam Pałac Ślubów, a w najniższej części mieści się trasa turystyczna – Lubelska Trasa Podziemna. Rynek urzeka swoją renesansową architekturą, licznymi restauracyjkami i galeriami sztuki. Idąc dalej ulicą Grodzką mijamy Plac po Farze.
![lublin plac po farze](https://polskazachwyca.pl/wp-content/uploads/2017/09/po-farze-lublin-shutterstock_663512380-900x675.jpg)
Są to resztki murów dawnego kościoła farnego pw. św. Michała Archanioła. Miejsce to upodobali sobie młodzi ludzie, zwłaszcza ci którzy uprawiają parkour. Poza tym rozciąga się stamtąd piękny widok na zamek.
Zamek i muzeum
![lublin zamek](https://polskazachwyca.pl/wp-content/uploads/2017/09/lublin-zamek-shutterstock_171453377-900x600.jpg)
Lublin niewątpliwie kojarzy się z burzliwymi dziejami historii naszego kraju. Mieszczące się w zamku muzeum ma w swojej kolekcji wyjątkowe płótno, pędzla Jana Matejki, które przedstawia właśnie pewne doniosłe wydarzenie historyczne. Chodzi o Unię Lubelską. Obraz ten przywołuje czasy gdy Lublin zajmował bardzo wysoką rangę w Królestwie Polskim i gdzie w 1569 roku doszło do zawarcia unii realnej pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim.
![lublin muzeum obraz matejki](https://polskazachwyca.pl/wp-content/uploads/2017/09/Lublin_Union_1569-900x522.png)
Kaplica Trójcy Świętej
![lublin muzeum kaplica trójcy świętej](https://polskazachwyca.pl/wp-content/uploads/2017/09/kaplica-swietej-trojcy-zamek-lublin-muzeum-lubeskie.jpg)
Kolejny ważny powód, żeby odwiedzić muzeum to wyjątkowa w skali światowej kaplica zamkowa. Ze względu na unikatowość obiektu, wejście do niej odbywa się tylko o określonych godzinach i liczba odwiedzających jest regulowana. Kiedy jesteśmy już w środku piękno wnętrza zapiera dech w piersiach. Ściany pokrywają wspaniałe freski. Malowidła zostały wykonane przez malarzy ruskich na zlecenie króla Władysława Jagiełły i pochodzą z 1418 r. Data ta została uwieczniona na jednej ze ścian. Późniejsze dzieje kaplicy były różne, a w początkach XIX wieku malowidła zostały całkowicie zatynkowane. Odkrycia fresków dokonał dopiero w 1899 r. malarz lubelski Józef Smoliński. To wydarzenie rozpoczęło wieloletnią konserwację obiektu, która z przerwami trwała do 1997 r. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć.
Centrum Spotkania Kultur
![lublin, csk](https://polskazachwyca.pl/wp-content/uploads/2017/09/fot.-1DEurovisionGag-CSK-Lublin_Kwiecień_2017_12-900x506.jpg)
Po zobaczeniu starego miasta, CSK zaskakuje swoim rozmiarem i wyglądem. Architektura gmachu wpisuje się w nurt ultranowoczesny jednak nie zawsze tak było. Budowa obiektu rozpoczęła się już w 1974 r. Niestety z braku środków przez kilka dekad niedokończony budynek straszył mieszkańców, którzy zwyczajowo nazywali go Teatrem w Budowie. Dopiero kilka lat temu obecny dyrektor Centrum Piotr Franaszek dokończył inwestycję i to głównie jemu CSK zawdzięcza swój wygląd. W gmachu mieści się Filharmonia Lubelska oraz Teatr Muzyczny. Bogactwo organizowanych tam imprez artystycznych jest nieprzebrane. Centrum przenosi Lublin w przyszłość mając jednocześnie na uwadze tożsamość miasta, które od wieków łączyło kulturę wschodu z kulturą zachodu. I chce tę ideę kontynuować. Z całą pewnością warto zobaczyć to miejsce!
Ostatnie słowa skieruję do miłośników kotów. Jeśli będziecie w okolicy CSK to polecam Wam wstąpić na małą czarną do kociej kawiarni na ul. Orlą 6. O miejscu tym czytaliście tutaj Kocie kawiarnie – tu napijesz się kawy w towarzystwie kotów
![lublin csk](https://polskazachwyca.pl/wp-content/uploads/2017/09/lublin-csk-0936mc-copy_167864-fot-Marcin-czechowicz.jpg)
Dziękuję za możliwość wykorzystania w artykule zdjęć ze strony Muzeum lubelskiego oraz autorstwa Wojciecha Kalenieckiego i Marcina Czechowicza. Z tego miejsca serdecznie pozdrawiam! Na koniec wyznam, że zakochałam się w Lublinie.
![lublin brama krakowska na starówce](https://polskazachwyca.pl/wp-content/uploads/2017/09/lublin-brama-krakowska-fot.-kapa1966-shutterstock_171559271-900x600.jpg)