Największy kościół w Polsce znajduje się w Licheniu Starym. To monumentalna ociekająca złotem świątynia, wzorowana na bazylice św. Piotra w Rzymie. Licheń stał się miejscem pielgrzymkowym o światowym znaczeniu. Znajduje się w województwie wielkopolskim niedaleko Konina.

Licheń jak Rzym

Bazylika w Licheniu, Licheń
Bazylika w Licheniu

Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym została konsekrowana w 2004 roku, w 10 lat po poświęceniu ziemi pod bazylikę. Kościół został zbudowany na pamiątkę objawień, do jakich doszło w Licheniu w latach 1813 i 1850-52, kiedy to Matka Boska objawiła się kowalowi Tomaszowi Kłossowskiemu i pasterzowi Mikołajowi Sikatce.

Dziś Licheń jest jednym z popularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce i na świecie. Maryjne sanktuarium wzorowane było częściowo na gmachu bazyliki św. Piotra w Rzymie.

Monumentalne dzieło

Bazylika w Licheniu, Licheń
Bazylika w Licheniu

Bazylika Licheń ma 300 tys. m sześc. kubatury i 23 tys. mkw powierzchni. Górująca nad monumentalnym budynkiem kopuła wznosi się na wysokość 103,5 m, a wieża przykościelna sięga 141,5 m. Można na jej szczyt wejść schodami lub wjechać windą.

W środku znajduje się największy w Polsce i 13. na świecie zespół organów. Składają się z 7 tys. piszczałek, z których największa ma 10 metrów. Licheń to w całości bazylika ufundowana z datków pielgrzymów. Jej budowa kosztowała ok. 200 mln zł.

Licheń ma swój święty obraz

Bazylika w Licheniu, Licheń
Bazylika w Licheniu. Fot. Shutterstock (3)

Historia świętego obrazu NMP wiąże się z objawieniami maryjnymi w XIX w. Matka Boża miała wybrać Licheń i ukazać się Kowalowi Tomaszowi Kłossowskiemu, a ten powiesił jej obraz w małej kapliczce na sośnie w lesie.

W późniejszych latach przed tym obliczem pasterz Mikołaj Sikatka miał kilkukrotnie widzieć Matkę Boską, która poleciła mu przenieść święty obraz w godne miejsce. Miejscowa ludność nie dowierzała w objawienia, aż do epidemii cholery zapowiedzianej przez Maryję. W 1852 r. przeniesiono obraz do tzw. starej bazyliki w Licheniu.

Nowa bazylika budzi ogromne kontrowersje, ze względu na jakość i styl wykonania. Sprawia to, że jest o niej jeszcze głośniej. Nie ulega wątpliwości, że Licheń to jedno z popularniejszych miejsc w Polsce na szlaku turystyki pielgrzymkowej.