Pierogi to ulubiona potrawa Polaków. Kochamy to delikatne, cienkie ciasto wypełnione rozmaitymi farszami. Najpopularniejsze są z mięsem, ruskie, czyli z ziemniakami i twarogiem, owocami oraz te najbardziej popularne na wigilię – z kapustą i grzybami. A czy wiecie kiedy pierogi pojawiły się na naszych stołach i jaki jest sekret idealnego ciasta na tą pyszną potrawę? Przekonajcie się sami.
Z Chin na polskie stoły
Pierogi to potrawa, którą zachwycają się nie tylko Polacy. Gdy odwiedzają nas turyści z zagranicy, właśnie to danie wybierają goszcząc w polskich restauracjach. Pierogi uważane są na naszą narodową potrawę, jednak przybyły one do nas z Chin. To właśnie Chińczycy wymyślili te wyborne kawałki ciasta nadziewane różnymi farszami. Do Polski pierogi dotarły przez Ruś, a z naszego kraju rozpowszechniły się na zachód.
Pierogi znano w Polsce już w XIII wieku. Wiedzieliście, że dawniej różniły się między sobą kształtem i smakiem w zależności na jaką uroczystość zostały przygotowane? Takie odświętne pierogi miały też swoje nazwy:
kurniki – duże, przygotowywane na wesela z różnymi nadzieniami, zawsze z dodatkiem kurczaka
knysze – pierogi żałobne, podawane na stypie
koladki – pieczone w styczniu, w okresie kolędowania
hreczuszki – przyrządzane z mąki gryczanej
sanieżki i socznie – słodkie, pieczone najczęściej z okazji imienin.
Pierogi są dziś znane na całym świecie. Różnią się od siebie nazwą, kształtem, farszem i sposobem przyrządzana. Oto kilka przykładów faszerowanego ciasta z całego świata:
wonton – chińskie, podawane zazwyczaj w zupie
empanada – hiszpańskie, smażone z warzywami lub serem
chinkali – gruzińskie, duże, wypełnione mięsem i jego wywarem
samosy – indyjskie, trójkątne, smażone w głębokim tłuszczu, przyrządzane na ostro
ravioli – włoskie, małe, kwadratowe z ciasta makaronowego
pielmieni – rosyjskie pierogi z farszem mięsnym
wareniki – narodowa potrawa kuchni ukraińskiej, podawane na słodko lub ostro
kibiny – tatarskie i litewskie, z ciasta drożdżowego, pieczone w piekarniku i podawane z bulionem
kołduny – litewskie i białoruskie małe pierożki nadziewane surowym mięsem. Litewskie z baraniną, białoruskie z wołowiną
Dla każdego coś dobrego
Dziś pierogi to jedna z podstawowych potraw wigilijnych. Przygotowywane są one zazwyczaj z kapustą i grzybami, których symbolika podczas świątecznej wieczerzy jest bardzo ważna. Według dawnych wierzeń, kapusta zawiera życiodajną siłę, dzięki której wszystko, zarówno przyroda jak i człowiek, budzą się do życia. Grzyby natomiast zapewniają dostatek i zdrowie w nadchodzącym roku.
Jednak dziś coraz częściej na Wigilii goszczą także inne pierogi, nie tylko te z kapustą i grzybami. Chętnie przygotowujemy je także z twarogiem i ziemniakami (ruskie), kaszą, serem i miętą (mucybuły) czy z twarogiem na słodko.
Minimalizm kluczem do sukcesu
Danie to uwielbiają dorośli i dzieci, nie tylko na Wigilię. Choć lepienie pierogów wymaga odrobiny wysiłku i czasu to dla efektu końcowego warto jest spędzić trochę czasu w kuchni. A jaki jest sekret idealnych polskich pierogów? Przede wszystkim minimalizm. Podstawowe ciasto na pierogi składa się tylko z trzech składników: mąki, wody i soli. To co sprawia, że wszyscy uwielbiamy to proste danie jest różnorodność farszów jaką możemy dodać do środka. Pierogi mogą być wytrawne np. z mięsem, twarogiem i ziemniakami, kaszą, serem lub na słodko: z owocami czy marmoladą. Jednak dobór składników do farszu jest dowolny i zależy tylko od naszych mniej lub bardziej szalonych pomysłów.
Przepis na pierogi z kapustą i grzybami
Mamy dla Was sprawdzony od lat przepis na pierogi. Choć klasyczny przepis na ciasto to jedynie mąka, woda i sól to my proponujemy dodatek jajka i masła, które sprawiają, że ciasto jest miękkie i elastyczne co ułatwia lepienie pierogów. Do ciasta możecie przygotować swój ulubiony farsz. My proponujemy ten z kapusty i grzybów.
Składniki na farsz:
- 30 g grzybów suszonych
- 300 g kapusty kiszonej
- 1 cebula
- 1,5 szklanki wrzątku
- sól i pieprz
- oliwa
Przygotowanie farszu
- Grzyby gotujemy w niewielkiej ilości wod,y a następnie drobno je kroimy.
- Siekamy również kapustę kiszoną i cebulę.
- Cebulę podsmażamy na oliwie, następnie dodajemy kapustę i grzyby.
- Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, dolewamy 1,5 szklanki wrzątku lub wywaru po gotowaniu grzybów.
- Gotujemy pod przykryciem do całkowitego wyparowania wody.
Składniki na ciasto (z przepisu wychodzi około 50 pierogów)
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka masła
- 1 łyżeczka soli
- 1 jajko
- około 3/4 szklanki ciepłej przegotowanej wody
Przygotowanie
- Do miski wsypujemy mąkę, jajko, masło, sól i stopniowo dodajemy wodę do momentu aż składniki się połączą.
- Ciasto powinno wyjść gładkie, jednolite i nie powinno się lepić do rąk.
- Rozwałkowujemy połączone składniki i szklanką wykrawamy odpowiedniej wielkości koła na które układamy przygotowany farsz i sklejamy brzegi.
Smacznego!