Sanok to miasto, które skrywa w sobie różnorodne piękno. Położony jest w dolinie Sanu, który zachwyca swoim krętym, porośniętym bujną roślinnością korytem rzeki. Sanok to również miejsce przepełnione sztuką. Znajdziemy tu światowe dzieła od XV-wiecznych ikon po abstrakcje Beksińskiego. Zapraszamy Was do Sanoka, miejsca gdzie piękno skrywa się na każdym kroku.

Osada nad wijącym się Sanem

sanok
San Fot. Pixabay

Sanok to miasto, którego nazwa wzięła się od rzeki San. To przy niej ponad 800 lat temu pojawili się pierwsi osadnicy. Już w 1150 roku w kronikach ruskich opisano wizytę króla węgierskiego Gejza II w Sanoku. Osada uzyskała prawa miejskie w 1339 r., gdy należała jeszcze do Rusi Halickiej. Gdy w 1340 roku Kazimierz Wielki przyłączył miasto do Polski Sanok stał się stolicą Ziemi Sanockiej i był jednym z najważniejszych miast w kraju. To sprawiło, że właśnie tutaj, w kościele farnym, brał ślub Władysław Jagiełło z Elżbietą Granowską.

Najpomyślniejsze lata Sanoka skończyły się pod koniec XVI wieku. Wtedy w mieście wybuchły pożary, po których miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Dopiero w XIX wieku miasto i jego najważniejsze budynki zostały odbudowane. Wtedy także miasto zaczęło odgrywać istotną rolę dla polskiego przemysłu za sprawą: Pierwszego Galicyjskiego Towarzystwa Budowy Maszyn i Wagonów znanego później jako Sanocka Fabryka Autobusów Autosan. W okresie międzywojennym Sanok wzbogacił się o Fabrykę Gumy, Fabrykę Akumulatorów Warta, oświetlenie elektryczne, wodociągi, częściowo gaz oraz szereg innych inwestycji.

Zamek pełen dzieł sztuki

Zamek Królewski w Sanoku. Fot. Przykuta – Przykuta, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Najważniejszym zabytkiem Sanoka jest niewątpliwie Zamek Królewski z XVI wieku. Budynek został wzniesiony przez starostę Mikołaja Wolskiego, a później był wielokrotnie przebudowywany. W XIX wieku, podczas zaboru austriackiego, zamek w dużej mierze uległ zburzeniu. Warownię zrekonstruowano w drugiej połowie XX wieku i przeniesiono tu istniejące w mieście Muzeum Historyczne.

Obecnie muzeum posiada ponad 20 tys. eksponatów. Do najcenniejszych zbiorów należy ponad 200 ocalałych ikon karpackich pochodzących z terenów historycznej ziemi sanockiej, których historia sięga od XVI do XX wieku. Jest także kolekcja ceramiki pokuckiej oraz kilkaset obrazów w tym dzieła m.in. takich autorów jak: Jan Wacław Zawadowski, Wacław Żaboklicki czy Ludwik Lille.

Od 2012 roku do zamku dobudowano skrzydło, w którym mieści się Podkarpackie Centrum Sztuki Współczesnej im. Zdzisława Beksińskiego w Sanoku. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada największą na świecie kolekcję dzieł Beksińskiego. Obejmuje ona kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii. Kolekcja składa się z twórczości dzieł zebranych od lat 60. XX wieku oraz opowiada o życiu Zdzisława Beksińskiego. Znalazły się tu jego fotografie i wczesne rysunki.

Największe muzeum pod chmurką

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Fot. Shutterstock

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to jedno z najciekawszych muzeów pod chmurką w Polsce. Park etnograficzny zajmuje powierzchnię 38 ha. Zgromadzono tu ponad 100 budynków i innych obiektów pochodzących z okolić Sanoka – Bieszczad i Beskidu Niskiego. Najstarsza budowla – gotycki kościół z Bączala Dolnego, pochodzi z 1667 roku. Zobaczymy tu także cerkiew w typie bojkowskim, stare chaty czy zabytki techniki.

Więcej zdjęć z Sanoka

Poniżej nieco więcej zdjęć z Sanoka. Jak podoba się Wam to miasto?

sanok atrakcje skansen wsi
Wieś jak żywcem wyjęta sprzed dziesięcioleci. Skansen koło Sanoka. Fot. Shutterstock
Sanok Fara MDK. Fot. Artur Kowalczyk
Widok na Farę Kościół Przemienienia Pańskiego i MDK w Sanoku. Fot. Artur Kowalczyk
Sanok atrakcje Zamek królewski w Sanoku. Fot. Artur Kowalczyk
Zamek królewski w Sanoku. Fot. Artur Kowalczyk
Sanok muzeum zamek królewski ikony
Wystawa ikon w Muzeum na zamku królewskim w Sanoku. Fot. Olga Kowalczyk
Ikony muzeum na zamku królewskim w Sanoku
Wystawa ikon w Muzeum na zamku królewskim w Sanoku. Fot. Olga Kowalczyk
Zdzisław Beksiński Sanok Muzeum na zamku królewskim
Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego w Muzeum na zamku królewskim w Sanoku. Fot. Olga Kowalczyk
Sanok Muzeum na zamku królewskim Beksiński
Gabinet Zdzisława Beksińskiego zrekonstruowany w Muzeum na zamku królewskim w Sanoku. Fot. Olga Kowalczyk