Co w Polsce najpiękniejsze? Na tegorocznej wystawie EXPO odwiedzającym polski pawilon została pokazana nasza natura, polska przyroda, krajobrazy, bogactwa naturalne, rękodzieło, ale też nowoczesna technologia. Zobacz, jak zaprezentowała się Polska na EXPO w Astanie.

Polska na EXPO zachwyciła

Polska chwaliła się m.in. bujną roślinnością

To, że Polska pochwaliła się przede wszystkim bogactwem naturalnym i zieloną przyrodą, miało swoją przyczynę. Zrobiło to duże wrażenie na zwiedzających, bowiem tegoroczna wystawa EXPO odbyła się w Kazachstanie. Krajobraz tego kraju to w dużej mierze step. Niewiele jest tam drzew, a w polskim pawilonie było naprawdę zielono!

Węgiel, czyli o polskiej energii

Zwiedzający polski pawilon przechodzili wyznaczoną trasą od stylizowanego na kopalnię węgla korytarza, aż po koronę drzewa, wyrastającego aż na piętro pawilonu. Można było dowiedzieć się bardzo wiele na temat wydobycia węgla, polskich drzew i ochrony środowiska. Na multimedialnych ekranach zwiedzający rozwiązywali testy, zgadując np. ile jedno drzewo może zaabsorbować dwutlenku węgla podczas swojego życia.

Dolny Śląsk i Łódź na EXPO – byliśmy widoczni

Sala stylizowana na stojący na stacji Łódź Kaliska pociąg. Na ekranach wyświetlano filmy promujące region

Polska na Expo była reprezentowana przez kilka silnych regionów. To m.in. Dolny Śląsk. Pochwaliliśmy się bolesławiecką ceramiką i hutą szkła Julia, a zwiedzający mogli uczestniczyć w warsztatach tworzenia rękodzieła. Popularnością cieszyły się okulary z podłączonym do nich telefonem, na którym podziwiać można było filmy wykonane na Dolnym Śląsku w technice 360 stopni. Takie okulary wirtualnej rzeczywistości przenosiły nas np. na pokład szybowca lecącego nad Stawami Milickimi.

Dolnośląska delegacja przedsiębiorców oraz samorządowców z marszałkiem Cezarym Przybylskim na czele nie była jedyna. Mocno promowała się także Łódź, której władze chcą zorganizować kolejne EXPO. W restauracji stylizowanej na wagon pociągu jadącego po torach w pobliżu stacji Łódź Kaliska, wyświetlane były na ścianach i ekranach filmy pokazujące to, co w Łodzi najpiękniejsze: naturę, kulturę i historię – także przemysłu (zwłaszcza włókienniczego).

Polski pawilon na EXPO

Polski pawilon znajdował się obok amerykańskiego i watykańskiego

Pawilon Polski na EXPO znajdował się tuż przy watykańskim i amerykańskim. Zdecydowanie się wśród nich wyróżniał. Według podawanych danych Polska na EXPO zyskała sporo popularności, bo pawilon zobaczyło na pewno kilkadziesiąt tysięcy osób. Według oficjalnych danych było to nawet 300 tys. osób, a całe EXPO odwiedziło 4 mln zwiedzających.

Prezydent Andrzej Duda na EXPO

EXPO odwiedził prezydent Andrzej Duda z małżonką. Fot. Weronika Skupin (5)

Dzień Polski na EXPO w Astanie był bogaty w występy artystów. Mały koncert zagrała m.in. grupa Zakopower. Polski pawilon odwiedził także prezydent Andrzej Duda z małżonką. Sama wystawa bardzo go zainteresowała, zadawał wiele pytań.