Kraków – malownicza stolica Małopolski położona nad Wisłą to miasto, w którym nie trudno się zakochać. Aż do 1795 roku pełnił funkcję stolicy Polski. Kraków jest również jednym z największych miast w kraju pod względem liczby ludności i powierzchni. Kochają go Polacy i zagraniczni turyści, a my dziś powiemy Wam dlaczego i Wy możecie się w nim zakochać.
Kraków – wizytówka Polski
Dlaczego Kraków jest nazywany wizytówką Polski? Przede wszystkim trudno szukać drugiego miasta z tak dobrą prasą. Wychwala go internet i przewodniki krajoznawcze, a obcokrajowcy z Polską bardziej kojarzą stolicę Małopolski niż Warszawę. Co ciekawe, Kraków jest uznawany za wizytówkę naszego kraju również przez Polaków. Według badań CBOS ponad połowa mieszkańców Polski wskazuje go jako miejsce, które pokaże nasz kraj jako interesujący. Kraków na świecie rozsławił również Papież Jan Paweł II. Chociaż Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach to był również bardzo mocno związany z Krakowem i z tym miastem jest kojarzony szczególnie przez obcokrajowców.
Miasto z bogatą historią
Stolica Małopolski jest jednym z najstarszych miast w Polsce i posiada bogatą, wielowiekową historię. Kraków już od najdawniejszych czasów pełnił rolę ważnego ośrodka państwa Wiślan. Miasto ze względu na swoje położenie było bardzo ważnym ośrodkiem transportowym i handlowym. Tu urzędowali królowie Polski m. in Mieszko II, Kazimierz I Odnowiciel czy Bolesław Szczodry.
Największy rozwój Krakowa datuje się na początki XVI wieku. W mieście kwitł handel, rozwijała się architektura, a społeczność rosła w siłę. To właśnie w tym czasie za sprawą włoskich architektów zamek Królewski na Wawelu stał się jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych w kraju. Wtedy też po raz pierwszy usłyszano Dzwon Zygmunta, który do dziś rozbrzmiewa w trakcie najważniejszych dla Polski wydarzeń.
Dziś Kraków pełen jest zabytków o niezwykłym znaczeniu historycznym i kulturalnym. Część z nich wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się na niej m.in Kazimierz, Stare Miasto oraz Wawel.
Jedna z najpiękniejszych starówek w Polsce
Nie ma wątpliwości, że krakowska starówka jest jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce. Ogromny, dostojny rynek który otaczają piękne kamienice to wizytówka miasta i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc. Tu bije serce Krakowa – za dnia tłumnie odwiedzany przez turystów, nocą staje się miejscem spotkań i zabawy w okolicznych restauracjach i kawiarniach.
Czytaj również: Najpiękniejsze starówki w Polsce.
Stolica Małopolski – miasto legend
Jak każde miasto z bogatą historią, Kraków również posiada swoje legendy. Dwie najbardziej znane to oczywiście legenda o smoku Wawelskim oraz o Żółtej Ciżemce. Każdy choć raz słyszał o dzielnym szewczyku Skubie, który zabił barana wypchał go siarką i podrzucił pod smoczą jamę. Smok Wawelski tak długo pił wodę z Wisły, chcąc ugasić pragnienie, aż pękł. Radość krakowian była ogromna, a szewczyk ze skóry zabitego smoka wykroił wiele par butów. Jak głosi legenda do dziś można je kupić w Sukiennicach.
Inna równie znana legenda to opowieść o Żółtej Ciżemce. Według niej podczas prac konserwujących w kościele Mariackim w 1867 roku, za ołtarzem Wita Stwosza odnaleziono żółtą ciżemkę. Według legendy miała ona należeć do wiejskiego chłopca Wawrzyka, który uwielbiał rzeźbić. Jego pasja wpędziła go kiedyś w kłopoty do tego stopnia, że bał się wracać do swojej wsi, zgubił się w lesie i znalazł się w Krakowie. Tu przygarnął go mądry kanonik, który bardzo szybko poznał umiejętności chłopca i oddał go na nauki do Wita Stwosza. Talent Wawrzyka docenił również król Kazimierz Jagiellończyk, który podarował mu żółte ciżemki. Młody rzeźbiarz nie nacieszył się nimi jednak długo bo podczas malowania ołtarza jedna z nich spadła. Według legendy żółty bucik przeleżał za obrazem prawie 400 lat, a biedny Wawrzek nadal musiał chodzić bez butów.