Pomorze i Kaszuby kojarzą nam się z morzem, jeziorami i pięknymi nizinnymi terenami. Pośrodku tego pięknego regionu „wyrosła” jak spod ziemi Wieżyca. Ten wyjątkowy wytwór przyrody to najwyższe wzniesienie na całym Niżu Środkowoeuropejskim. Chcecie wiedzieć jakie atrakcje czekają na Was na miejscu i dlaczego warto wybrać się tu o każdej porze roku? Przekonajcie się sami.

Najwyższa góra na Pomorzu

Wieżyca mierzy 329 m n.p.m. Nie byłoby w tym wzniesieniu nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że znajduje się ona na Pomorzu. Jest to najwyższa góra zarówno w tym regionie, ale także na całym Polskim Niżu. Także na całej nizinie środkowoeuropejskiej nie znajdziemy drugiego takiego, naturalnie ukształtowanego wzniesienia.

Szczyt Wieżycy pokryty jest 150-letnim lasem bukowym. Wyjątkowość tego miejsca, pod względem przyrodniczym sprawiła, że cały wierzchołek góry objęto ochroną rezerwatową.

Najpiękniejsze widoki na Kaszubach

Na szczyt wiedzie czarny szlak turystyczny. Samo wejście na górę zajmuje zaledwie 15-20 minut. Na szczycie Wieżycy utworzono wieże widokową im. Jana Pawła II, która mierzy 30 metrów. Szczyt znajduje się ponad wierzchołkami drzew, co sprawia, że po wejściu na górę podziwiać możemy malowniczy widok na całe Kaszuby. Gdy niebo jest bezchmurne, z wieży zobaczyć można nawet Półwysep Helski.

Wieżyca jest także końcowym odcinkiem Drogi Kaszubskiej, którą także zobaczymy z wieży widokowej. Jest to wybudowana w latach 1965-1967 na terenie Szwajcarii Kaszubskiej droga, prowadząca obok najpiękniejszych jezior i wzgórz morenowych. Droga Kaszubska rozpoczyna się w miejscowości Garcz, a kończy właśnie w Wieżycy. Pokonując trasę samochodem podziwiać możemy piękne kaszubskie krajobrazy, a kręte odcinki na stromych zboczach będą na pewno dodatkową atrakcją.

Stok narciarski pośrodku niziny

wieżyca
Szczyt o nazwie Wieżyca znajduje się też w masywie Ślęży na Dolnym Śląsku, ale dziś poświęcamy uwagę temu na Kaszubach. fot. Shutterstock (3)

Ten najwyższy szczyt Niziny Polskiej przyciąga o każdej porze roku. Także zimą góra została świetnie zagospodarowana. Stworzono tu stok narciarski wraz z wyciągiem. Miłośnicy tego zimowego sportu mieszkający w północnej Polsce, nie muszą jechać w odległe rejony kraju, aby spędzić czas na stoku. Znajduje się tu także baza hotelowa i gastronomiczna, a w okolicy także liczne gospodarstwa agroturystyczne, dzięki czemu możemy spędzić tu dłuższy lub krótszy urlop.