Strona głównaCiekawostkiZamek w Pszczynie – książęca wizytówka Górnego Śląska

Zamek w Pszczynie – książęca wizytówka Górnego Śląska

Zamek w Pszczynie to neobarokowa budowla, która przez prawie 900 lat należała to rodów magnackich. Książęta cieszyńscy, Hochbergowie oraz słynna księżna Daisy, nadali warowni jej wyjątkowy, zachowany do dziś wygląd. Obecnie zamek w Pszczynie to przede wszystkim muzeum, w którym podziwiać możemy apartamenty cesarskie, zbrojownię czy oryginalne wnętrza z czasów Hochbergów. Tu poczujecie się jak prawdziwi arystokraci.

Od zamku myśliwskiego po piękny pałac

Wszystko wskazuje na to, że zamek w Pszczynie został wybudowany przez Piastów już około XI lub XII wieku. Pełnił głównie funkcję zamku myśliwskiego. Pierwsze informacje o istnieniu na tych terenach murowanej warowni pochodzą z pierwszej połowy XV wieku. Początkowo był to potężny czworoboczny gotycki zamek, składający się z dwóch budynków z wieżami połączonych murami. Wokół znajdował się wał ziemny i fosa. Na przestrzeni lat ziemia pszczyńska wraz z zamkiem przechodziła we władanie różnych rodów, które zmieniały jego wygląd.

Pierwsza poważna zmiana nastąpiła w XVI wieku. Podczas panowania Promnitzów gotycka budowla obronna przekształcona została w reprezentacyjną rezydencję renesansową. Następnie w 1737 roku nastąpiła przebudowa zamku w trójskrzydłowy pałac barokowy. Najdłużej władający warownią książę – Hans Heinrich XI nadał jej obecny kształt oraz zagospodarował rozległe tereny na ogrody i miejsce do polowań. W tym czasie Pszczyna odwiedzana była przez królów pruskich, niemieckich cesarzy oraz ich królewskich gości z całej Europy.

Księżna zwana Stokrotką

Po śmierci Hansa Heinricha XI w roku 1907 właścicielem zamku został jego syn – Hans Heinrich XV. W 1891 r. ożenił się w Londynie z Angielką Marią Teresą Oliwą Cornwallis-West, nazywaną Daisy co oznacza Stokrotka. Daisy odegrała dużą rolę w historii zamku w Pszczynie. Przede wszystkim utrzymywała bliskie stosunki z królami Anglii, cesarzem Niemiec i innymi monarchami. Uważana była za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki.

Obecnie Daisy znana jest jako najbardziej charakterystyczna mieszkanka zamku w Pszczynie. Jednak popularność ta została sztucznie wykreowana w ciągu kilku ostatnich lat w celach marketingowych. Księżna doczekała się nawet ławeczki i posągu, które zobaczyć możemy na rynku w Pszczynie. Także w samym pałacu podziwiać możemy jej liczne portrety, fotografie oraz prywatne apartamenty.

Muzeum nagrodzone w Hadze

zamek w pszczynie

To piękne miejsce mimo ogromu zawirowań terytorialnych i zniszczeń I i II wojny światowej udało się ochronić. Zamek i jego wyposażenie wnętrza z przełomu XIX i XX wieku ocalało w 80 procentach. To czyni go wyjątkowym w tej części Europy. Większość podobnych rezydencji została zburzona lub ograbiona z wszystkiego co miało jakąkolwiek wartość.

9 maja 1946 roku zamek został otwarty dla turystów. Początkowo pokazywano jedynie zabytkowe przedmioty sztuki zdobniczej, zachowane z czasów panowania rodziny Hochberg. W latach 90. XX wieku przeprowadzono prace konserwatorskie, a w oparciu o zachowaną ikonografię i archiwalne spisy inwentarzowe przywrócono dawne funkcje oraz aranżacje wnętrz odkrywając oryginalne kolory i złocenia.

Starania o odzyskanie dawnej świetności zamku doceniono w roku 1995. Wtedy właśnie muzeum otrzymało nagrodę w konkursie organizowanym przez Europa Nostra z siedzibą w Hadze, zajmującą się ochroną europejskiego dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego. Zamek w Pszczynie otrzymał także dyplom honorowy: Za pieczołowite odtworzenie wnętrz zamku z ich wyposażeniem, oparte na wnikliwych historycznych badaniach, które przywróciły blask początku XX wieku.

zamek w pszczynie pałac w pszczynie
Zamek w Pszczynie fot. Shutterstock (5)
Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE