Strona głównaCiekawostkiZamek w Bydlinie – tajemnicze miejsce w ruinie

Zamek w Bydlinie – tajemnicze miejsce w ruinie

Zamek w Bydlinie leży w województwie małopolskim, w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Należy do szlaku Orlich Gniazd. Warto odwiedzić to miejsce zwiedzając inne twierdze. Ruiny tego zamku położone są na wzgórzu, skryte wśród drzew. Podejście nie jest zbyt forsowne, a z góry można podziwiać piękne widoki. Warto wejść na wzgórze i w zaciszu tego zakątka, gdzie turystów spotkamy niewielu, pokontemplować dzieje tego miejsca.

Zamek w Bydlinie – historia zaklęta w ruinach

Zamek w Bydlinie
Ruiny zamku w Bydlinie

Zamek w Bydlinie to ruiny warowni, których dzieje sięgają końca XIV wieku. Uznaje się, że około 1388 roku została wybudowana wieża obronna na zlecenie pierwszego właściciela wsi Bydlin, rycerza Niemierza, herbu Strzała. Była ona kolejnym ogniwem na szlaku warowni zwanych szlakiem Orlich Gniazd, które miały chronić ziemie królestwa polskiego na granicy ze Śląskiem – zresztą jedną z pierwszych.

W XVI wieku właścicielami zostali Bonerowie, którzy przebudowali warownię na kościół. Później obiekt przeszedł w ręce rodziny Firlejów. W 1570 roku, czyli w okresie reformacji, Jan Firlej, który był wyznawcą arianizmu (arianie nie uznawali dogmatu Trójcy Świętej) przekształcił zamek w świątynię, która stała się siedzibą zboru ariańskiego. Nie trwało to jednak długo. W 1594 roku jego syn Mikołaj Firlej przeobraził obiekt w kościół katolicki pw. Św. Krzyża. Obecnie wzgórze, na którym wznoszą się ruiny, nosi tę samą nazwę.

W 1655 roku kościół został spalony przez Szwedów w czasie marszu na Częstochowę. Został odbudowany kilkadziesiąt lat później przez rodzinę Męcińskich. Pod koniec XVIII wieku był coraz bardziej opustoszały i popadł w ruinę. Sto lat później wydobywana była na zboczu wzgórza zamkowego galena (siarczek ołowiu). Tam też na początku I wojny światowej, 17 listopada 1914 r., rozegrała się krwawa bitwa batalionu polskich legionistów przeciw armii rosyjskiej zwana bitwą pod Krzywopłotami. Do dziś zachowały się pozostałości po okopach żołnierzy polskich, którzy na wzgórzu nieopodal ruin zamku wyznaczyli swoje strategiczne pozycje.

Zamek w Bydlinie – atrakcje w pobliżu

Zamek w Bydlinie – atrakcje w pobliżu
Zamek w Bydlinie – atrakcje w pobliżu. Fot. Shutterstock (3)

Na cmentarzu nieopodal można odwiedzić siedmiometrowy, kamienny krzyż, pod którym pochowani są polegli w bitwie legioniści. Co roku w Święto Niepodległości odbywają się tutaj uroczystości państwowe z udziałem przedstawicieli lokalnych władz.

Będąc na cmentarzu warto zobaczyć również kamienną kaplicę, która zachowała się w niezmienionej formie z II połowy XIX w. We wnętrzu możemy podziwiać oryginalną dekorację ścian i wyposażenie z epok wcześniejszych. Znajdują się tam też relikty pierwotnej budowli, pustelni z XVIII w.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

NAJPOPULARNIEJSZE