Strona głównaTop 10Ciekawostki o Polsce – czy znasz je wszystkie?

Ciekawostki o Polsce – czy znasz je wszystkie?

Czy wydaje Ci się, że o Polsce wiesz już wszystko? Najwyższy szczyt, największe miasto, pierwszy król naszego kraju, najgłębsze jezioro – te fakty zna każdy uczeń. Przygotowaliśmy dla Was ciekawostki o Polsce, które mogą Was zaskoczyć. Poznajcie 11 faktów, których nie wiedzieliście o kraju znad Wisły.

Góry Świętokrzyskie – najstarsze w Europie

ciekawostki o polsce
Góry Świętokrzyskie fot. Vitalijus Satilovskis, Shutterstock

Góry Świętokrzyskie, choć należą do najniższych gór w Polsce, to jednak mogą pochwalić się czymś zupełnie innym. Są one razem z Sudetami uważane za najstarsze łańcuchy górskie w Europie. Najwyższym szczytem jest Łysica, której wysokość to 612 m n.p.m. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.

Sam środek Polski

Większość osób spytana o to, gdzie znajduje się środek naszego kraju, od razu myśli o Łodzi. Jednak nie jest to prawda. Dokładny środek Polski znajduje się we wsi Piątek, która położona jest 33 km od Łodzi. Wjeżdżając do Piątku zobaczyć możemy tablicę informacyjną w kształcie granic państwa z napisem Piątek – geometryczny środek Polski. W centrum wsi usytuowany jest również pomnik symbolizujący geometryczny środek Polski. Wcześniej w tym miejscu znajdował się potężny kamień.

Ciepło czy zimno?

Suwałki uważane są za polski biegun zimna. Jednak to wieś Wiżajny położona w województwie podlaskim zyskała oficjalny zaszczytny bycia najzimniejszym miejscem w naszym kraju. Na polskiej Syberii 12 stycznia 1950 roku odnotowano aż minus 35,5 stopnia, zaś wieloletnia amplituda temperatury sięga 72,5 stopnia (od minus 35,5 stopnia do plus 37 stopni).

Jeśli nie lubicie zimna to warto wybrać się w miejsce, które uznane zostało za polski biegun ciepła. Czy wiecie gdzie się znajduje? W Tarnowie w województwie małopolskim. Termiczne lato, czyli okres, w którym średnia dobowa temperatura jest ponad 15 stopni, wynosi tam od 114 do 118 dni. W Tarnowie jest również 55 dni bezchmurnych.

Bursztynowa Polska

Jeśli posiadacie w swojej kolekcji wyroby z bursztynu to prawdopodobnie pochodzą one z trójmiasta. Stąd bowiem pochodzi 80 proc. światowych zasobów tej cennej kopaliny. Co ciekawe nie wszystkie bursztyny pochodzą właśnie z Polski, gdyż zapotrzebowanie na ten cenny wyrób przekracza ilość wydobywaną w naszym kraju. Dlatego firmy jubilerskie skupują bursztyn z Rosji.

Zakręcone miasto

Zamek w Rybniku. Fot. Shutterstock

Rybnik to bez wątpienia najbardziej zakręcone miasto w Polsce. Tu bowiem znajduje się najwięcej w Polsce rond. W 2013 roku było ich aż 34. A to jeszcze nie koniec bo kolejne są już w budowie oraz planach na najbliższe lata. W mieście znajdziecie m.in. rondo Solidarności, Północnoirlandzkie, Europejskie, Wileńskie czy Ukraińskie.

Grosz grosza nie wart

Pierwszy grosz wybity został w 1367 roku. Ale czy zastanawialiście się kiedyś ile kosztuje wyprodukowanie tej jednej małej monety? Okazuje się, że cena ta przekracza jego późniejszą wartość. Szacuje się, że na wybicie jednej monety potrzeba od pięciu do ośmiu groszy.

Najstarszy las w Europie

Puszcza Białowieska to najstarszy las w Europie. Jako jedyna na naszym kontynencie ma charakter pierwotny. Niektóre z drzew mają nawet 500 lat. Tu natura rządzi się swoimi prawami. Wszystko żyje i umiera bez ingerencji ludzi. To sprawia, że miejsce to ma niesłychanie bogaty świat roślin, grzybów i zwierząt. Puszcza Białowieska została wpisana na wiele list, mających chronić jej pierwotny charakter, takich jak: Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO czy Obszar Chronionego Krajobrazu.

Polska pełna sadów

Czy wiedzieliście, że Polska jest największym producentem jabłek w Europie a trzecim na świecie? W 2014 roku nasz kraj wyprodukował 3 195 299 ton tych pysznych owoców. Nasze jabłka znane są i lubiane w Europie, Azji i Afryce. Co ciekawe skupowane są także przez Chiny, w których produkcja jabłek jest największa na świecie.

Czytaj więcej: W czym Polacy są dobrzy? Będziesz zaskoczony (Top 12)

Największy zamek świata

Zamek w Malborku jest największym zachowanym zamkiem na świecie. Powierzchnia jaką zajmują wszystkie zamkowe zabudowania i dziedzińce wynosi ponad 143 tys. m.kw. Wzniesiony został przez Krzyżaków w latach 1274-1457. Do jego budowy użyto około 4,5 miliona cegieł. Od grudnia 1997 roku twierdza widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasto na 44 wyspach

ciekawostki o polsce
Ciekawostki o Polsce. Stawa Młyny w Świnoujściu. Fot. Shutterstock (11)

Świnoujście znajdujące się nad Morzem Bałtyckim, to jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznamie, Wolinie, Karsiborze oraz na kilkudziesięciu mniejszych wysepkach (łącznie jest ich 44). Wolin to także największa wyspa w całości należąca do Polski. Jej powierzchnia to 265 kmkw.

Pustynia Błędowska – jedyna taka w Europie

Pustynia Błędowska w okolicy Dąbrowy Górniczej jest jedyną taką formacją w Polsce oraz największym w Europie skupiskiem piasków śródlądowych. Ma ona około 10 km długości i 4 km szerokości. Niestety z roku na rok obszar ten się zmniejsza gdyż zarasta roślinnością. Jeszcze sto lat temu można tu było zobaczyć fatamorgany oraz burze piaskowe. Pustynia stała się planem filmowym podczas kręcenia filmu Faraon oraz Jak rozpętałem drugą wojnę światową.

Czytaj więcej: Pustynia Błędowska – jedyna w Polsce, ale coraz mniejsza

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE