Na styku rzek Sierpienicy i Skrwy leży Sierpc. To właśnie tu powstało niezwykłe Muzeum Wsi Mazowieckiej, które na obszarze ponad 60 hektarów prezentuje to co najpiękniejsze w polskiej wsi. Sierpecki skansen cały czas się rozwija i nieprzerwanie zaskakuje odwiedzających nowościami. Sprawdźcie dlaczego warto tu przyjechać.

Muzeum Wsi Mazowieckiej – ponad 60 ha folkloru

Muzeum Wsi Mazowieckiej powstało z połączenia dwóch placówek – Muzeum Etnograficznego (funkcjonującego od 1975 roku) oraz Parku Etnograficznego. Obecna nazwa obowiązuje od 1987 roku. Na terenie muzeum znajduje się ponad 80 obiektów małej i dużej architektury.

Do najcenniejszych należą zagrody chłopskie z XIX i XX wieku, zrekonstruowany dworek szlachecki, drewniany wiatrak typu koźlak, a także drewniany kościół z XVIII wieku sprowadzony specjalnie z Drążdżewa.  Zgromadzono tu ponad 13 000 unikalnych eksponatów związanych z życiem i pracą na wsi.

W Muzeum Wsi Mazowieckiej skupiono uwagę nie tylko na eksponatach. Niesłychanie ważny jest tu również układ przestrzenny. Na terenie skansenu zrekonstruowano tzn. rzędówkę czyli typ wsi najczęściej występujący na ziemiach polskich.  Już niedługo w Sierpcu będzie można podziwiać kolejny typ wsi – tym razem będzie to wieś przydrożna z 38 obiektami.

Zostań pszczelarzem, naucz się wytwarzać naczynia

Dawna wieś podporządkowywała się rytmowi narzucanemu przez pory roku. Podobnie jest w przypadku wystaw czasowych, które można oglądać na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej. W ramach tymczasowej ekspozycji możemy poznać m.in. zwyczaje związane z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Szczególną uwagę warto zwrócić na wystawę pt. Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych. W poszczególnych miesiącach w chatach i budynkach gospodarczych aranżowane są codzienne zajęcia wiejskie jak np. pieczenie chleba, przygotowywanie wianków na oktawę Bożego Ciała czy maglowanie bielizny. To doskonała okazja do zapoznania się z tym jak wyglądało codzienne życie bez zaawansowanych urządzeń.

Najmłodszych z pewnością zainteresują wystawy czasowe dotyczące pszczelarstwa oraz bednarstwa (wytwarzanie naczyń klepkowych). Z bliska będzie można podziwiać wszystkie narzędzia niezbędne dla bednarza. A jeśli interesuje Was sekretne życie pszczół do skansenu warto się wybrać w okresie od 30 kwietnia do 30 września. W jednym z budynków gospodarczych prezentowana jest wtedy wystawa przybliżająca bogate tradycje związane z pszczołami i obrzędami bartniczymi. Obejrzeć tu można również wszystkie narzędzia niezbędne do bezpiecznego podbierania miodu.

Muzeum Wsi Mazowieckiej to oczywiście także wystawy stałe. Dla zwiedzających dostępna jest np. kolekcja rzeźb oraz ekspozycja prezentująca transport dworski.

Weź udział w wykopkach

Muzeum Wsi Mazowieckiej
Muzeum Wsi Mazowieckiej. Zdjęcie zajawkowe – strój łowicki, jeden z typowych dla Mazowsza. Fot. Shutterstock (4)

Większość mieszkańców miast pewnie nie ma pojęcia jak wyglądają wykopki w tradycyjnym wydaniu. Właśnie w Sierpcu możecie się przekonać jak wygląda ten proces bez udziału maszyn. Nie zobaczycie tu traktora, ale za to przekonacie się na własne oczy jak ciężką pracą jest wykopywanie tego popularnego warzywa przy pomocy motyk czy kopaczki konnej. To niejedyna impreza cykliczna, która odbywa się w skansenie. inne warte uwagi to m.in. żniwa, andrzejki czy gotowanie na polanie.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, ul. Narutowicza 64, 09-200 Sierpc.

Bilety wstępu: 13 zł /8 zł.