Rezerwat Biała Woda w Pieninach może się poszczycić niesamowicie pięknymi wzgórzami pokrytymi wiosną i latem zieloną trawą. Idylliczne krajobrazy przyciągają tu co rok mnóstwo turystów. Rezerwat przyrody Biała Woda znajduje się w gminie Szczawnica w województwie małopolskim. To doskonałe miejsce na trekking i wyprawy rowerowe.
Rajskie widoki w dolinie potoku Biała Woda
U stóp doliny płynie leniwie potok Biała Woda. To wzdłuż niego wznosi się wąwóz, a na okolicznych łąkach pasą się owce. Pola i łąki poprzecinane są z rzadka miedzami, kępami drzew i zalesionymi wzniesieniami. Prawdziwie idylliczne widoki przyciągają w te rejony fotografów i innych artystów próbujących uwiecznić to niezwykłe piękno przyrody.
Teren jest objęty ochroną ze względu na unikatowe walory przyrodnicze. Są tu skały z okresu jury i kredy, głównie skały wapienne a także turnie i rzadkie naskalne rośliny. Dopełnia tego obraz rzeki, która rzeźbi kamieniste koryto pośród pól uprawnych i łąk.
Rezerwat Biała Woda – raj dla geologów
W rezerwacie znajdziemy wiele typów skalnych formacji. Najbardziej znane są skała Czubata oraz urwisko Smolegowej Skały. Ciekawa jest także Bazaltowa Skałka, która powstała 100 mln lat temu, gdy na ziemię wypłynęła i zastygła magma. Skałka jest dziś pomnikiem przyrody.
W pobliżu ujścia Potoku Zimna Studnia znajdziemy Czerwoną Skałkę – wapienny twór geologiczny zwany Skałą Sfinks. Trochę przypomina olbrzyma z głową człowieka i ciałem lwa. Nieopodal Konowalskie Skały tworzą skalny amfiteatr.
Zwiedzanie rezerwatu
Podczas zwiedzania można poznać niezwykłą historię osadnictwa na tych terenach. Wołosi i Rusini utrzymywali się z rolnictwa i pasterstwa. Pozostały jeszcze ślady dawnego osadnictwa w postaci fundamentów budynków gospodarczych.
Rezerwat Biała Woda znajduje się w Małopolskim Szlaku Geoturystycznym. Wejdziemy tam bezpłatnie, a dotrzemy na miejsce szlakami. Żółty pieszy prowadzi z Jaworek, dojdziemy nim przez rezerwat do Beskidu Sądeckiego. Warto też wybrać dwa kółka. Rowerowy szlak zielony prowadzi z Jaworek, początkowo tak jak żółty szlak pieszy, następnie należy się kierować ku przełęczy Rozdziela. Miejscami szlak może być dość stromy.